1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Beyin Engelliler
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Beyin Engelliler

A+A-

Geçen hafta sonu Galatasaray Beşiktaş Tekerlekli Sandalye Basketbol maçını izlemek için televizyonun karşısına geçtim. Hafta sonu keyifli bir maç izlemek istedim hepsi o. Maç öncesi, maç sırası ve maç tatil edildikten sonra yaşanan olayları dehşetle ve büyük bir üzüntü ile izledim. İzledikçe de daha çok üzüldüm. İstanbul'un göbeğinde bunlar oluyor mu diye kendi kendime defalarca sordum. Evet maalesef oluyormuş. İstanbul burası arkadaşlar. Medeniyetlerin başkenti dediğimiz İstanbul.

Bence spor tarihinin en büyük kara lekesi olarak tarihe geçen bu maçta gerek sahada gerekse tribünlerde maçı izlemeye gelen sevgili beden engeli olan arkadaşlarımıza yapılanlar. O arkadaşlarımıza ait tekerlekli sandalyelerin kırılması. Sapasağlam adamların birbirlerine düşman gibi saldırması. Ne kadar acı verici bir olay. İnsanlar bir tekerlekli sandalye alabilmek için kapaklar toplamada yarışırken bu BEYİN ÖZERLÜLER o insanların elleri ayakları olan tekerlekli sandalyeleri kaldırıp yerlere vuruyorlar, kırıyorlar. Sonrada büyük bir zafer kazanmış gibi yangın tüplerini havaya sıkıp kendilerince gövde gösterisi yapıyorlar.

Spordaki şiddet engelli maçlarına kadar yayıldı ise spordan söz etmenin bir anlamı kalmamıştır artık. Düşünün herkes bu insanların önündeki engelleri kaldırmak için uğraşırken böyle akıl almaz olaylarla daha çok engel çıkarıyoruz karşılarına. Onlar beden engellinin önemli olmadığını, bu tür insanların neler yapabildiğini ispatlamaya çalışıp, engelli olup hayatlarına küsenlere mesajlar vermeye çalışırken bu BEYİN ENGELLİLER bu tür olayları yapıp hayır sizin bir şey yapmaya hakkınız yok diyorlar adeta. Birbirlerine saldırmak için sahaya iniyorlar sporcuların içinden geçiyorlar. Güzelim birlikteliği, dostluğu, kardeşliği sabote etmek için birbirleri ile yarışıyorlar. Nedir yani bu. Bin tane maç kazanmak yada kaybetmek, bin tane pankart açmak, bin tane kupa almak bile değer mi buna söyleyin bakalım. Hiçbir olan bu olayları yapmanın gerekçesi olmaz olmamalı.

En geri kalmış ülkelerde bile böyle bir olay olmazken güzelim İstanbul'da, dünya takımları dediğimiz takımlarımızın maçında bunlar oluyorsa lütfen artık susmayalım. Nasıl ki bu olaylar hepimizi üzdü. O halde hepimiz ayağa ya kalkalım. Türkiye'de7'den 70'e yaşayan herkes bu olaya tepki göstermeli. Gerekirse her ilde aynı saatlerde protesto yürüyüşleri yapılmalı. Hafta sonu oynanacak olan tüm spor müsabakalarına tüm takımlar siyah bantlarla çıkmalı. Tüm statlar ve spor salonlarında protesto için pankartlar açılmalı. Ama bunları yaparken kimseyi kırmadan, kimselere sataşmadan yapmalı. Sesimizi duyuralım. Lütfen artık böyle seyirciler istemiyoruz.      Bunları yapanlar bu iki güzide kulübümüzün taraftarı asla olamazlar onu da biliyoruz. Bunları tüm spor müsabakalarında yok etmek hepimizin görevi olmalı.   

Değerli büyüklerimiz, Federasyonlarımızın çok değerli başkanları, spor kulüplerimiz sevgili başkanları, yönetim kurulu üyeleri, antrenörler, sporcular, seyirciler, spor yazarları, yazılı ve görsel basınımız, kısacası herkes lütfen üzerimize düşeni yapalım.

Devlet Büyüklerimiz; lütfen kanunlar ile ilgili gerekli adımlar atılsın ve istisnasız uygulansın. 

Değerli Federasyon Başkanlarımız; lütfen gerekli cezaları istisnasız uygulanması ve Federasyonlarımızca alınacak başka tedbirlerin alınmasının sağlasınlar.

Değerli spor kulüplerimizin Başkan, Başkan Yardımcıları ve Yönetim Kurulu Üyeleri; lütfen bu ve bunun gibi seyirci diye geçinenlere prim vermeyelim ve kulübümüzden dışlayalım. Verdiğimiz demeçlere de çok dikkat edelim.

Değerli antrenör ve sporcular; lütfen çok daha dikkatli olalım. Unutmamalıyız ki tüm taraftarlarımız bizim sözlerimizi ve hareketlerimizi izlemekte. Olumlu ve olumsuz her şeyimiz seyirciye de olumlu veya olumsuz yansımakta.

Değerli seyirciler; lütfen aramıza bu tür insanlara yer vermeyelim. Çünkü onlar en büyük zararı başta seyirci olarak sizlere vermekteler.

Değerli spor yazarları, yazılı ve görsel medya; lütfen bu tür olayları daha çok yayımlayalım ve bu olayları çıkaranları daha çok teşhir edelim. İnsanlarımızı sporun güzelliğinde birleştirmek için daha çok yayın yapalım.

Ayrıştırıcı olmak kolay bir iki kelimeye bakar ve insanlar bu takım şu takım diye ayrıştırılırlar. Önemli olan birleştiriciliktir. Unutmayalım ki spor en büyük birleştiriciliktir.

Sporun güzelliklerinde buluşmak dileği ile mutlu günler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT