27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır11 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara2 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,520
  %-0.18
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Ali Fikri IŞIK / Gazeteci ve Yazar


Beşiktaş'ın Zihni Açık Değil!

17 Nisan 2016 Pazar 00:01

C .Ranineri, Leicester City'nin şampiyonluk serüveni için gereksindiği nitelikleri öne çıkarıp görünür kıldığı söyleşisinde, bir dizi niteliğin yanı sıra özellikle oyuncu gurubunun zihin açıklığına büyük değer biçerek, bu durumu adeta olmazsa olmazları arasında, neredeyse ilk sıraya alıyordu. ''Zihni açık ve şarjı dolu oyuncu''  oyunun öznesi olarak takımın en ölümcül avadanlığıdır.

Hücum ve savunma aksiyonlarının merkez üssünü, savunmacı bir zihniyetle delege ettiğinizde, daha önce hücum pratiğinin özneleri olan oyuncu grubunun ilkin zihni karışır. sonra da oyunun bütün detayları bu karışıklığın yol açtığı dengesizlikten etkilenir. Hücumdan savunmaya ya da savunmadan hücuma geçişler sadece hantallaşmaz, aynı zamanda bütün oyuncular algı problemlerine bağlı olarak, mesafe, zamanlama ve doğru karar verme sorunu yaşar.

Son birkaç haftadır Beşiktaş, oyun oynayarak maç kazanmaktan çok, sadece maçı kazanmak için sahaya çıkıyor. Bu durumu şampiyonluk stresinin yol açtığı bir tür zihin kapanması olarak ifade etmek yanlış olmaz. Önceden kurgulanmış olan oyunu oynamaktan öte, savunmayı güvenceyen bu tereddütlü tavır, doğal olarak golü rakibin hatlarına endeksler. Çünkü öncelik gol yememektir. Bütün enerji, dikkat ve imkanlar esasen gol yememek üzere seferber edilmiştir.

Gol yemeden maçı bitirmeyi elbette önemserim ama bunun en biricik yolu ya da en garantili ve kestirme yolunun savunma olduğuna inanmıyorum. Hele savunmayı da kendi kalenin önünü mayınlamak olarak tasarlayan zihniyetten hiç hazetmem.

Bugünün dünyasında savunma esasen, kendi ceza sahasının çeperlerine  yapışık orada rakibi durdurmak olarak anlaşılmıyor; savunma artık rakip yarı sahada yapabileceğiniz çoklu preslerle tanımlanıyor. Topun kaptırıldığı yerde, hemen orada başlatılan ve rakibe hamle üstünlüğü vermeyen şok presler.

Sezonun bitimine beş hafta kala Beşiktaş her bakımdan alarm zilleri çaldırtıyor. Korkarım, daha kompak daha bitişik ve daha iç içe geçen dinamik oyun yapılarına geri dönmeden Beşiktaş bu finişten istediğini alarak çıkmaz. Sezonun ik yarısındaki fabrika ayarlarına dönüş Beşiktaş için elzemdir.

Dörtlü savunmayı öne çıkarıp rakip takımı tam anlamıyla kuşatma altına almadan Beşiktaş önümüzdeki maçlarda çok zorlanır ve büyük ihtmalle kayıplar yaşar. Beşiktaş hücum gücü kazanılan ikinci toplarla bu ülkede en çabuk sonuca giden oyuncu gurubundan oluşuyor. Bu oyuncular için ihtiyaç duydukları koşullar yaratılmadan onlardan maç kazanmalarını beklemek en hafif deyimle ''iyimserlik ''olur.

Bu yazı toplam 664 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com