1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Beşiktaş Hazır Değil Ve Quaresma İle de Hazır Hale Gelmesi İmkansız!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beşiktaş Hazır Değil Ve Quaresma İle de Hazır Hale Gelmesi İmkansız!

A+A-

Bu sezon boyunca Quaresma'nın ilk 11'de görev aldığı her maç öncesinde aşağıdaki standart soruyu defalarca sorulmuş olarak göreceksiniz:
“Quaresma'nın, oyun sistemine, oyun stratejisine ve oyunun taktik düşüncesine kattığı kişisel akıl nedir? Sistem, strateji ve taktik düşünce açısından Quaresma yeteneklerinin kolaylaştırıcı nitelikleri nelerdir?” Eğer bu sorunun yanıtını bana sorarsanız, cevabım kocaman bir hiçtir. Tam tersine Quaresma çok tehlikeli biçimde, bir kafa karıştırıcı mikser rolündedir. Kenara taşınan topların ceza sahasına kesilmesi eyleminde sanki uygun bir aktörmüş gibi, ucuz bir oyuna meyil eden her teknik direktörün iştahını kabartır. Eğer topların kenara taşınmasında tek meramınız o topların ceza sahasına kesilmesiyse, Quaresma hayırlı olsun size.

Konyaspor maçının ilk yarısında Quaresma'nın bütün kiymet'i harbiyesi, topları hedef gözetmeden ortaya kesmesiydi. Bu basit ve ilkel planın maliyetine gelince; 7 . dakika yenilen golün kendisiydi. Konyaspor topu henüz sağ koridordan sol koridora taşımadan önce, Quaresma'nın yalancı gölge presi bütün Beşiktaş defansını yanıltı ve Konyaspor bu imkanı değerlendirerek Beşiktaş defansının dengesini bozarak gol yaptı.

Beşiktaş hücum planı, Quaresma'nın keseceği topların belirsiz kaderine bağlıysa, bu plan Beşiktaş'ı Edirne sınırları dışına çıkaramaz. Nitekim Beşiktaş, biraz da Konyaspor'un oyun anlayışının ikramı ile her topu kenara kolayca taşıdı. Peki sonuç ne oldu? Bir ballı golün dışında kocaman bir hiç. Quaresma'nın muz ortalarını merkez hücum planı olarak varsaymak ya da daha uygun bir deyişle hücumu Quaresma'nın aklına ve yeteneğine bağlı bir eylemsellik olarak planlamak, Şenol Güneş adına 20 yıl gerilere gitmek demektir. Bu planın Beşiktaş hücumlarını tekdüzeleştirme karakteri bir tarafa, düpedüz yoksullaştırıp daralttığı o kadar açık ki bu konuyu uzun uzadıya irdelemenin de bir anlamı yoktur.

Ligin ikinci maçı olduğunu unutmadan; kimi oyuncuların formsuzluğunu, zamanlama hatalarını, ileride ya da geride yanlış çıkış ve hamlelerini maç periodlarının yeniliği ile izah edip, önümüzdeki haftalarda yapacağımız esas kişisel performans değerlendirmelerine bırakalım. Quaresma ile birlikte Necip, Tosic, Beck ve Olcay Şahan'ın Şampiyonlar Ligi performansı seviyesinde olmadıklarını belirtelim.
 
Not: Tolga Zengin'in ayakları hala birer el bombası gibi ve korkarım Tolga Zengin'in bu zaafı hem ligde hem de özellikle Şampiyonlar Ligi'nde çok ciddi maliyetlere yol açacaktır. Ayak içi bu kadar pürüzlü bir kaleci, takım savunmanız ne kadar kusursuz olursa olsun, her an en büyük kusur olarak herşeyi berbat edebilir.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT