1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Beşiktaş Çok “Acele” Ediyor
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Beşiktaş Çok “Acele” Ediyor

A+A-

Beşiktaş hücum planını dengesizleştiren olgu, aynı zamanda, defansını da dengesizleştiren şeydir. Çoklu, döngülü pas örüntüleriyle alanı geçmek ve rakibin savunma dengesini bozmak, herşeyden önce çoklu pas döngüsünün kendi amacına hizmet etmesiyle mümkündür. Eğer tercihiniz çoklu pas opsiyonları ise o zaman acele etmenizin hiçbir anlamı yoktur.


Çoklu pas örüntülerinin başarı şansı sadece pasın isabet oranına bağlı değildir, isabetten önce o pasın tam zamanında atılması elzemdir ki bunu gerçekleştirmek ancak sorumlu bir sabırla mümkündür. Zamanlama ve isabet; çoklu, döngülü pas istasyonlarının inşasında asla hafife alınmayacak iki özelliktir.


Medicana Sivasspor maçında Beşiktaş hücumlarının sorunu kesinlikle hızlı oynama fantazisinin bir probleme dönüştürdüğü sabırsızlıktır. Hızlı ve sabırsız oyun herşeyden önce oyun görüşünü flulaştırır; o telaşla hızla hareket etmek isteyen oyuncu net bir görüş alanına sahip olma yetisini yitirir ve top oyuncuyla birlikte hem yabancılaşır hem yalnızlaşır.


Şenol Güneş'in, Beşiktaş hücumlarını, adeta namludan çıkan mermi gibi kendine zarar veren bir olgu olmaktan hızla çıkarması gerekiyor. Oyun koridorlarını küflü bir sepete dönüştüren bu biran önce gole gitme arzusunu çok da zaman kaybetmeden gemlemek gerekir.


Hücumun bu aceleci karakteri, kaptırılan paslarla, en niteliksiz Türkiye Süper Ligi takımını Beşiktaş için büyük bir tehdit ve tehlikeye dönüştürebiliyor. Sivasspor'u Beşiktaş karşısında hem oyunda tutan hem de kimi zaman Beşiktaş kalesini tehdit eden bir güce dönüştüren Beşiktaş hücumunun aceleci zaafından başka birşey değildi.


Zaten Beşiktaş defansı, dengesi kaybolan bir oyuna çeki düzen veren, usta bileklerden oluşmuyor.
Sınırda not: Ersan Gülüm ve Quaresma şerhlerimiz baki.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT