24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,986
  %-0.40
 • Dolar
  3,0749
  %-0.41
 • Euro
  3,3513
  %-0.18
Aylin ÜNEK


BENCE TIRTIL OLMAK ZOR!

BENCE TIRTIL OLMAK ZOR!

Bir bahar sabahıydı; minicik bir uğur böceği omzuma konuverdi.Uçup gidecek kaygısıyla başımı ondan yana çeviremedim ama siyah kırmızı renklerin o küçük bedende yarattığı ahengi biliyordum. Gök mavi. Güneş, kirpiklerime ışınlarını serpiyordu; henüz sabahın er vakti… Gözlerimi kırpıştırdım,derinden burnuma dolan o kokuyu  içime çektim. Nedense zencefil… Bu harika birleşimin yaydığı koku zencefil, buna inanabiliyor musunuz?..  Aniden  Ville Valo & Natalia Avalon ‘un yumuşak sesiyle kıpırdadı sanki çimler. Şarkıda çilekler, kirazlar ve melekler baharı öpüyorlardı usulca… Kulaklarımda çınlayan,doğanın o sabah ruhunu kutsayan da bu müzikti işte. Ne garip, ne eşsiz bir yazıttır bu!

Doğa yazıyor!.. Ve hemen düşüyor aklıma; insan acaba, ne okuyor? Uğur böceğim uçtu!!!

Henüz bir ilkim olmasını düşlediğim romanın, Filit’in girişini  elli birinci kere değiştirdiğim günlerdeydim. Yaz boz tahtasına dönen ekrandaki karaltılardan elimi çekip uslu bir sıkıntıyla başka bir roman denemesine başlamıştım. Tam sekiz sayfa yazdım, kendimden umutlanmaya başlamıştım ki, içim sustu.  Bunlar müsvette yazar halleri tabii. Nasıl bir gebelik halidir ne siz sorun, ne de ben yanıtlamakla uğraşayım.  Sırat köprüsü bence tam da bulunduğum noktadaydı. Bedenim bile ruhuma ayak uydurmuş an be an değişiyordu, bir genleşiyor, bir daralıyordu  inanın.Belki bir deli sarhoşluk… İçmeden sarhoş, saçlarım diken diken,kulaklarımda küpeler, göbeğim şiş… Keşke karikatürist olsaydım… Ben beni böyle çizerdim, yalan yok! Başımda bir huni eksikti!

Yazmaya çabalarken okusam bir türlü  okumasam… Okudukça kendimi daha da fena hissettim.  Umberto Eco örneğin; Foucault Sarkacı… Ve Salman Rüshidie ardından; Harun Ve Öyküler Denizi… Yaratımın sınır aşımı diyebileceğim bu iki kitap beni deliye çevirdi. Pamuk’un Nobel ödülünü aldığı gece edindiğim haller ne ki… Kitap yaprakları rahat ve huzur içinde tabii. Onlar uzanmışlar sehpaya sereserpe…

Harun ve Öyküler Denizi ulaşılması  zor bir derinliği olan  öykü kitabı! Şimdi eleştirmenler bu yazıyı okusa , hemen, bla- bla- bla diyecekler… Öyle değil! Bir düş böylesi bir gerçeklikle nasıl yazılabilir? Eh, o da biraz hayatın ‘EDEBİ’ ile alakalı sanıyorum. ‘YAT’ burada biraz açık denizlerde kalıyor… 

Demem şu ki; yazar meselenin dibine kadar inmiş, özümsemiş, düşle harmanlamış, okura hakikati düş içinde veriyor. Ama nasıl… nasıl… Okumanız gerek! Hep derim , yaz ve at diye! Yorum yok! Açıklama yok!.. Kesinlikle bu düşünceme bir kere daha hak verdim. YAZAR SUSMALI!.. Gerçekten de… Söz biter; yazan kişi için suskunluk anları başlar. Söz okurun, söz eleştirenindir. Kim nereden görür, kim nasıl biçimler, nasıl şekillendirirse… EH, yazan kişilerin en mutlu anları ödül aldıkları anlar değil de ( bunu birine mutlaka soracağım. çünkü bana kalırsa o ödül genellikle hiç te düşünmedikleri bir sebepten verilir) anlatmak istediklerinin anlaşıldığını bildikleri o nadir huzur anlarıdır bence!.. 

Eco ve Rushdie iyi bir seçim; ortak özellikleri ve baktıkları yerde gördükleri açısından… Bakın aynı kategoride gördüğümüz halde Pamuk’u  aralarına katamam. O başka bir dünya, başka bir gezegen adeta… Biraz oradan biraz buradan… Biraz kulaktan, az biraz gözden; rayiha dolu bir dünya. Buldum; buhurlu bir dünya!.. Mış gibi de yok gibi de….Kurgular içerisinde ama düşsüz ve kuru bir dünya!!! Çelişki!!! Düş içerisinde ama sanki hiç düş yok gibi.Nihayet bulduğumu düşündüm. Oh! dünya varmış. Senelerdir arıyordum, buldum!..Sakın karıştırmayın, ben edebiyattan değil, miktar ve kaliteden söz ediyorum. Pamuk’ta miktar çok!.. Asla saygısızlık etmem; okuyup, nüfuz ettikçe işçiliğine, zekasına hayran olduğumu söyleyebilirim ancak. O bir fenomen!!!

Benim sözünü ettiğim daha başka…Onun dünyası sayfalar arasında, yaşamıyor.

Evrensel.

SINIRLI ve SORUMLU!

Başınızı uzatsanız  karşıda, dikenli çitlerin gerisinde minik minik renkli su birikintileri görecekmişsiniz gibi… Ama duruyorsunuz; engelli!!!

O kadar ve oraya kadar! Ötesi yok.

Belki başka santim araştırmaya!.. Öyle bir dünya, öyle bir his…  
 

Yine de durmadan beyin liflerim karıncalanıyor; ne derdim var benim Orhan Pamuk’la bir türlü çözemedim. Bir arkadaşım, egolarım yüzünden olduğunu söyledi, kıskanıyor olabilir miyim dünya ödüllü bir yazarı ben, diye düşünmeye başladım. Ta ki, uğur böceğim omzuma konana , Summer Wine’ın o ılık melodisi kulaklarıma dolana kadar…

Kıskanıyormuşum.Ve nedenini sadece hissediyor,bilmiyormuşum. Hep yapmak istediğim şeyi yaptığı, benden önce davrandığı için.Ne yazık ki ben henüz emekleme dönemindeyim, dizlerim yara bere içinde ayağa kalkmaya uğraşıyorum. Ne fena! Pamuk, dünya üzerinde hiç kimsenin yapmaya cesaret edemediği şeyi yapıyor ! Kusursuz , sistematik (her kitabın dozu ayarlı;azar azar… bir sonrakinde biraz daha… bir sonrakinde biraz daha…)ve bilinçli bir işçilikle.O yüzden yazdıkları yaşamıyor; tüm kuralları yıkıyor teker teker. Bir bir. Kural yok! O edebiyata kilitli.

Haykırmak istiyorum; bunu ben yapacaktım!!! Gülmeyin! Kızıyorum, sakın gülmeyin!

Düşünebiliyor musunuz, yazar fütursuzca yazıyor. Zaman yok; kuralsız, cümle yapısı doğal; bazıları bozuk olduğunu bile düşünüyor; kuralsız, üslup; kuralsız, anlatım;kuralsız, öykü; kuralsız.

‘26 mayıs 1975 Pazartesi günü,saat üçe çeyrek kala civarında bir an…’ diyebiliyor yani(bu alıntı son kitabı; Masumiyet Müzesi’nden). Bu nasıl bir ihlaldir!.. Ve umurunda değil. O tümceyi okur okumaz ‘Şimdi bunu ben yazmış olsaydım, beni yerden yere batırır çıkarırdın, şevkimi kırardın.’dedim arkadaşıma. ‘Ee dedi, beş sayfanın içinde sırıtır tabii.Ama yüz sayfa yazmış olsaydın; metnin gerisini de okusaydım demezdim.’ Bence, Pamuk yapınca söyleyecek sözü kalmadı, sorumu geçiştirmenin böyle bir yolunu buldu. Ben bunu yapsaydım, gerçekten de yazmaktan nefret eder hale gelebilirdim. İşte bunu yapıyor Orhan Pamuk. Kuralsız edebiyat yapıyor. Teşekkür etmek geldi birden içimden yazara, önümü açtığı için. Hep zorlandığım çöpleri büyük bir sabır ve özveriyle temizlemeye uğraştığı için. Buna saygı duyulabilir ancak.

Oysa ,diğer iki yazarın üslupları, konuları ele alış biçimleri, dili kullanma biçimleri, sözcük dizimleri, ivmeleri, duygu frekansları ve yansıtımları, örfleri ,hatta, yaşadıkları dünya ve hatta hatta soludukları hava bile ne kadar farklı birbirlerinden.Buna rağmen her iki yazarla da daha elinize aldığınız anda iletişime geçiyorsunuz.

Has edebiyat bunun adı. Bir farkla, olağan dışı!.. Evrensel bile değil, UZAMSAL… Dahası YAŞAMSAL!!! 
Edebiyatın kalitesi bu işte, miktarı değil. Siz benim miktar yönlendirmelerime takılmayın. Ben bir okurum. Bana göre miktar, bana göre kalite. Arıya değil de kozasını terk ederken tırtıla itibarım daha çok.Aralara sıkıştığım zor anlarımda kendime hep sorarım:

İki seçenek de zor. Ama… Hangisi daha zor?

Bence tırtıl olmak zor.  Hele o baş aşağı sarkma süreci yok mu?..

Bu yazı toplam 1245 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com