24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  124,986
  %-0.40
 • Dolar
  3,0749
  %-0.41
 • Euro
  3,3513
  %-0.18
Celal GÜNEY


Beceriksiz yönetimler bu kulübün kanını emdiler

20 Mayıs 2012 Pazar 23:27

Bugün 20 Mayıs 2012, bu kulüp kurulalı aradan tam 44 yıl geçmiş. Bugün 3.lige hatta tam 44 yıl geriye düştük, çünkü  bu 3.lig o dönemlerin amatör ligine denk geliyor. İçimiz kan ağlasa da maalesef buna inanmak zorundayız, sözün özü  başladığımız yere geri döndük. 

Neden, niçin, nasıl oldu bunların üzerinde ayrıca duracağız. Aslında bunların olacağı çok önceden belli bir filmin özeti gibiydi. 

Bu kentte bir kere aidiyet duygusu diye bir şey kalmamış, üzüntüyle ifade etmek gerekir ki kent kimliği yok olmaya yüz tutmuş. Asıl en önemli düşüş buydu, kimse bunu göremedi.

Önce şu konuya bir değinmek istiyorum, hiç bir düşüş, bir son değil, bilakis karanlıklar için  umut, hatta bir fırsattır.

Hiç bir futbol maçı da, bir kentin onuru ya da şerefiyle değerlendirelemez. Bu konuyu çok da fazla uzatmaya gerek  görmüyorum, nedenine gelince Diyarbakır değil bu ülkede, geçmişten günümüze, hem kentiyle, hem örf ve kültürüyle dünyada ki en özel şehirlerden biridir, öyle de kalacaktır. Bu sadece bir futbol maçı, daha çok ligler çıkar ineriz,  Diyarbakır'ımız hep gönülllerin en değerli köşesinde, en kadim yerde daima kalacaktır.

NEDEN BÖYLE OLDU

1- Kent yapı olarak, hatta fikir olarak her yönden boş bir kimlik arayışına yönelmiş, bu da haliyle bir çok insanımızda sahiplenme duygusunu köreltmiş durumda. İnsanımızda kent sevdası fikri yok olduğu gibi, bu da takıma olan bakış açısını değiştirmiş..

2- 2009 yılında elde edilen Şampiyonluk gecesi, Diyarbakırspor tarihine kara bir sayfa açan o meşhur gece de yaşanılan rezaletler, bu sonu hazırlayan etkenlerin başında geliyor. (O gece yaşananları şöyle gözünüzün önüne getirin. 4 bakan senin kentine konuk olmuş, stad ve tesisleşme, yatırımlar açıklanacak, adamları bir dövmediğimiz kaldı. Hadi bunları da geç senin evine misafir olmuş bu insanları yuhalamak hangi akıl ve mantığa, hangi Diyarbakır kültürüne sığar, anlayan biri varsa beri gelsin.. Şimdi ayıkla pirincin taşını, vur başını taştan taşa..

3-Beceriksiz, menfaatçi, faizci, işbilmez, işgüzar, tefeci... Bu uzar gider, son 10 yıl'da o kadar kötü yönetimler başa geldi ki, hangi birini yazsak, hangi birini söylesek. Al birini vur ötekine. 3 kuruş vermiş, 300 kuruş almış, halen 300 kuruş daha alacaklı. Biri gelsin bu hesabı bana anlatsın. Cebinde 3 kuruş para olmayan, iki öküz güdemeyenler maalesef bu kulübü yönettiler. Bunlar bu kulübün gerçekleridir. Tabi içlerinde arada bir olsa, iyiler de gelmedi demiyelim, onlar da düzeltmek için çırpınırken, neredeyse kendileri yok olacaklardı. Çünkü bu kulübü öyle bir yapıya getirdiler ki, uçan kuşa, hatta namerde muhtaç ettiler.

4- Taraftar içinde burada artık doğruları konuşmanın zamanı geldi de geçiyor, süper ligde kendi evinde Fenerbahçe ile oynuyorsun, takımın 1-0 önde, golü atan kendi oyuncuna, Tazemeta'ya taş atan, bu maç için Fenere para yatıran iddiacı o kanı bozuklara ne diyeceksiniz. Hatta, bu iddiiacılar içinde yöneticilerin olduğu bu takım bu hallere düşmesinde kim düşsün. Dünyada bunun başka bir örneği daha var mıdır, hiç sanmıyorum. Hele hele kendi takımı galipken sahayı taş yağmuruna o gerizekalılara bu 3.lig çok bile.

MEVCUT YÖNETİM

5-Bu yönetiminde çok yanlışları var, tabi bunlara gelinceye kadar asıl nedenler üzerinde durduk.

Şimdi bu yönetime bakalım, önce şunu söyeyeyim, maalesef Diyarbakırspor tarihine kara bir sayfa olarak geçtiniz, yerinizi aldınız kutlarım.. Çünkü amatör lig sayılan 3.lige sizin yönetiminizde geldik.

Sezon başı transfer yasağını kaldıramadınız, devre arası SMS ve yardım kampanyalarına rağmen bunu başaramadınız. Bunu yapamadığın gün, biz zaten o gün düşmüştük. Bu çocukları kurbanlık koyun gibi liglerin içine atmanız, sadece kendimizi kandırmaktı,  Öyle de oldu. Madem yapamadınız, "kimse sahip çıkmadı biz geldik" mantığı kökten, hatta başından yanlıştı ve sadece bir kandırmacaydı, kendinizi kandırdınız. Sana demezler mi gelmeseydin kardeşim, bugünden farklı mı olacaktı.

Bundan önce de Şampiyon olduğumuz sezon devre arasında yine geçmiş yabancı futbolcu alacaklarından ötürü aynen bu şekilde transfer yasağı var dı. O gün kü yönetim restini çekti, bu yasağı kaldıramassak çeker gideriz dediler. Sonuç mu, Bakan Mehdir Eker'in sayesinde, o zamanın parası 1.5 trilyon bulundu ve ligi şampiyon olarak tamamladık. İşte yönetim böyle olmalı. Bu yönetimin yerinde olsam, 5 dakika daha o koltukları işgal etmem, faydanız yoksa gölge de etmeyin, meşgulde.

Komisyon kuruldu, ne yaptı bu adamlar Allah aşkına biri çıksın ve bana anlatsın. Bu kadar iş icat, tantana, halahop 2 tane otübüs içinmiydi. Geçin bu martavalı  herkesin derdi başka. 

Sonuç olarak, şunu söyleyeyim. Bu düşüş belki de bu kent için en hayırlısı olmuştur. Çünkü bu kulübün dibi görmesi gerekiyordu, o kadar çok haksız bir şekilde nemalanan oldu ki, dağ olsa dayanmazdı, çökerdi. 

Belki de bu düşüş, gerçeklerin su yüzüne çıkmasını sağlayacaktır.

SON SÖZ OLARAK, HER DÜŞÜŞ VE KARANLIKLAR, AYDINLIĞIN VE ÇIKIŞIN HABERCİSİDİR.

ÇÜNKÜ BU TAKIMIN KANINI O KADAR ÇOK EMDİLER Kİ, BIRAKSINLAR DA BELKİ BUNDAN SONRA KURTULUR...

NOT: Ofspor için söylenecek çok fazla bir şey yok. Beklediğim Karadeniz insanının mertliğini maalesef gösteremediler. 6-7 tane as oyuncusunu oynatmamış üstelik sadece 3 yedek (biri de kaleci) oyuncu ile sahaya çıkmış. Yani 3 oyuncusu sakatlansa değiştirecek yedeği de yok, göz göre göre herkesin bildiğini icra ettiler. Bundan sonra kimse beyaz mendil, şu bu haksızlık demesin. Diyarbakır'ın kendinden başka dostu yokmuş, bunu da gördük.

Bu TFF delikanlıysa bunları ortaya çıkarır, ama bunlar hepsi unutulur gider. Çünkü Türk futbolu zaten batağa batmış kim takar Diyarbakırspor'u. Üstelik o TFF'de bir de hemşerimiz var. bekleyecez görecez, hiö bir şey çıkmaz burdanda söyliyim... Hepsine yazıklar olsun..

İçim kan ağlıyor. Saygılarımla.

Bu yazı toplam 12028 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com