26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır19 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  126,008
  %0.21
 • Dolar
  3,0765
  %0.15
 • Euro
  3,3579
  %0.39
Yaşar İÇEN / Yazar ve Program sunucusu


Bayram Hediyem Oldu Harran

10 Eylül 2016 Cumartesi 09:55

Ne güzeldir kaçışlar.Tüm sorunlara arkamızı dönerek ve yok sayarak.
Bayram ve okul hengemesine girmeden bir kaçış hediye ettim kendime.Çocukluğumda bayramın en büyük tadı aldığım harçlıklar ve hediyelerdi.Büyüdük  hediye almayı unuttuk.Unuttuk ama pes etmedik mutlu olmak için.Bu bayram hediye niyetine Harran ' ı verdim kendime.Tarih,huzur ve düzen kokan bir ilçe.Görmenizi mutlaka  tavsiye ediyorum.İlçe merkezinin büyük bölümü sit alanı.Bu açıdan çok şanslı olması gerekirken şanssızlığı yaşıyor Harran .Sit alanı ilan edilmiş fakat gerekli yatırım yapılmamış bir türlü .Bir çivi çakmak için elli kapıya gidip onay almaları gerekiyor.
İlçe halkının " sit alanı anıları " o kadar çok ki.Trajik ve komik durumlar.Cezaevinde yatanlardan tutun da para cezası alanlara kadar.Toprağa elini sürmeye korkuyor halk ya bir eser çıkarsa diye..Onlar anlatırken bazen çok güldüm sonra kusura bakmayın dedim mahçup olarak ( ne anlamı varsa ).Onlar bu durumlara alışkın olduklarından anlayışla karşıladılar sağolsunlar .İlçeye daha öncede gittim.Bu kez tadını çıkardım ve iyice tanıdım.Ziyaretler sırasında baktım ki anahtarlar araç üzerinde bırakılıyor. "Ne yapıyorsunuz çalınır " dedim telaşla .Bu kez gülme sırası onlardaydı . Harran ' da bişey olmaz dediler .O an çocukluğumda ki güven hissini hatırladım burnumun direği sızlayarak. Çocukluğumuzda kapılar kilitlenmezdi.Bahçeye ve eve zile basılıp kapı tokmağı çevrilerek girilirdi.Bu duyguyu bana yaşattığı için Harran 'a daha sıkı sarıldım o an.
Dünyanın pek çok yerinden misafir ağırlıyor ilçe.Hemde nasıl ağırlamak.Tüm hürmetini gözler önüne sererek.MEKÂNLARI YAŞANILIR KILAN BAŞARILI VE GÜZEL RUHLU İNSANLARDIR.
Harran ' a bu ruhu katan en önemli insan Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz.Kendisini ilk gördüğümde görev anlayışını az çok sezmiştim.Zamanla gördüğümün buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu farkettim.Koltuğunu işgal eden biri değil.Makamını dolduruyor ,doyuruyor ve  hakkını fazlasıyla veriyor.Öncelikle çok kültürlü , bilgili ve hitabeti iyi olan biri.Hafızası ,olayları analiz yeteneği ve geleceğe yönelik ön görüleri tam yerinde.
"Başkan Harran 'ın yeniden doğmasına vesile oldu " diyor ilçe halkı .İlçemize doğan ikinci güneştir başkanımız benzetmeleri çok hoşuma gitti .Eğitime ,sosyal - kültürel çalışmalara önem veriliyor olması takdiri fazlasıyla ediyor.
Başkan çok esprili ,duyarlı ve ilgili hemşehrilerine karşı.Egonun zerresini görmedim.İsteyen herkes ona ulaşabiliyor.Türkiye ' nin en modern mülteci kampı Harran 'da.Gezdim .Sağlık ,eğitim ,sosyal tesisler ,alışveriş merkezi ve idaresi ile adeta modern bir kompleks. Işte budur dedirtiyor insana.Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz' un olumlu  kişiliği burada da çıkıyor karşımıza.Halk mültecilere karşı kucaklayıcı.İlçede hiç sorun çıkmamış bu konu ile ilgili.
Gezim sırasında gözüme çok şık ve modern bir stad ilişti.Aaa çok güzel dedim gözlerim açılarak.Bal liginde oynayan Harran Spor Kulübü 'ne ait miş.Önümüzdeki sezona umarım bir üst ligde onları görürüz.
Tüm herkesin bildiği bir şehir kuralı vardır.BİR ŞEHİRDE KALDIRIMLARIN YÜKSEKLİĞİ NE KADAR AZ İSE , DÜŞÜNCE KALİTESİ O KADAR YÜKSEKTİR. Bu sözü hatırlamamı sağladı Harran ' ın parke taşlı yolları ve nizami  kaldırımları .Temizlik,düzen,işleyiş ve huzur konusunda Büyükşehir ' im diyen pek çok ilin örnek alması gereken bir yer HARRAN.İlçeyi gezerken Başkan 'ı öveyim dedim fakat mümkün olmadı bir türlü . Ağzımı açtığım anda İlçe halkı bana sıra vermedi.Duygulara çok önem veren ben , halkın bu sevgisine hayran kaldım .Gezdim ,gördüm,içtim ,deveye bindim, keyif aldım ve ruhumu besledim Harran' da.
Mehmet Özyavuz ,
Belediye Başkanı vasfını çoktan aşmış bir şahsiyet.Başkanım dikey geçiş yapmanız gerekiyor dedim kendisine espri ile .Bu görev ve insani başarıların taşınması gerekiyor ülke geneline .Çok mütevazı bir şekilde kısmet dedi.
Başkanın bir özelliğini çok takdir ettim.Kendisi mensup olduğu partinin çatısı altına sığınmamış.Tam aksine altında bulunduğu çatıyı destekliyor. Düşünüyor ,çalışıyor , geliştiriyor , fikirler ve projeler üretip hayata geçiriyor.Ağaca can veren ,besleyen kökler misali.Ağacını güçlü ve kalıcı kılmak için toprağı kucaklayarak çoğalıyor adeta.
Siyasete ve ülkeye  alan değil , veren insanlar lazım artık ..

Bu yazı toplam 9173 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com