1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Bayram Değil, Seyran Değil
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram Değil, Seyran Değil

A+A-

Nerede o eski bayramlar klişesi değil bu seferki. Eski bayramların lezzetinin yanlızca anılarda kaldığı zaten tartışılmaz bir gerçek. 

Başlıktan kastım,ülkemizde  bayram havasının,bugünlerde hiç hissedilememesi.  

Dayak yorgunu toplum, işin gücün olmadığı, dört beş günlük bu molayı, fırtına öncesi bekleyiş modunda kullanıyor. Az buz değil yaşananlar ve yaşanılmasından endişe duyulanlar. Bayram arifelerinde, kurbanlık fiyatlarından, kaçan boğalardan, çarşı, pazardaki hareketlilikten söz eden haber bültenleriyle, bol filmli TV yayınlarıyla güne merhaba diyen insanlarımız, bu bayramı darbe travmasıyla, Fırat Kalkanıyla, belediyelerdeki gelişmelerle, kamuda devam eden operasyonlarla karşıladı. Karşılamak istemeyenler de, bir yerlere kendilerini kapatıp dış dünyayla olan iletişimlerini kesti ve sayılı günlerin geçmesini beklemeye koyuldu. 

Her yeni güne biraz daha normalleşerek uyanmayı ümit etsekte, aldığımız taze haberlerle, olağanüstü halimizin öyle kolay kolay düzelmeyeceğini üzüntüyle idrak ediyoruz.  

Toplumsal direncin beslendiği kaynak umuttur. Hiçbir toplum geleceğe dair umudunu korumaksızın savaşmaya devam edemez. Toplum, ulusal değerleri uğruna mücadele motivasyonunu, hayalleriyle yükseltir ve bu enerjiyle ayakta durur. Umutlar azalırken yorgunluk artar, bağışıklık sistemi çöker, hastalıklar başgösterir. Metabolizmayı güçlendirecek vitamin, ne olursa olsun umudu canlı tutmak, sosyal sermayenin tükenmesine izin vermemektir. 

Siyasetin en büyük yanılgısı ise bu kaynağın tükenmez olduğunu varsaymaktır. Topluma yüklendikçe yüklenmek, limitleri zorlamaktır. Bayramlar, ulusal günler, tüm toplumu birden mutlu edecek, gerginliğini azaltacak sevindirici gelişmeler bile gölgelenir, fonksiyonlarını yerine getiremez olursa sosyal stresin çıkış yolları bütünüyle kapanır. 

Hülasa, bize bayram gerek. Hem de en gerçeğinden, mümkünse acilinden...

Mutlu Bayramlarınız Olsun...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT