1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. BatmanPetrolspor Ne yapmaya çalışıyor?
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BatmanPetrolspor Ne yapmaya çalışıyor?

A+A-

 

Batmanlı futbolseverlere güzel şeyler söylemek isterdim. Ama Manisaspor maçında izlediğim petrolspor’un oyunundan aklımda kalan tek bir pozisyon var. O da gol pozisyonu! Duran topun doğru bir açıyla ceza sahasına gönderilişi ve ustaca sektirilerek vurulan bir kafa vuruşu! Hepsi bu! Malesef hepsi bundan ibaret. Manisaspor’un oyun kurgusunu bozmak elbette, savunma stratejilerinden biridir ve bu ‘’bas/boz’’ oyununu anlayabilirim. Ama ben mahalle arasında bile, böylesine örgütsüz, böylesine gelişi güzel ve her türlü organizasyondan uzak, bir bozma oyun taktiğine şahit olmadım.

Rakibin oyununu bozmanın birinci nedeni onu kendi kalenizden uzak tutmaktır. Ama tek neden bu olamaz. Bozduğunuz rakip oyununun yerine kendi oyununuzu ikame edersiniz. Bas/boz oyununun amacı budur. Yoksa futbol oynamış olmazsınız.

BatmanPetrolspor’un oynadığı oyunu ’’ futbol ‘’hariç her şeye benzetebilirsiniz. Mesela deve güreşine, Uzun eşek oyununa. Listeyi uzatabilirim ama gerek yok. Anlayan ne demek istediğimi anlıyor. Bu futbol oyunu filan değil. Eğer oyun içinde üç temiz pas yapamıyorsanız, alan kat ederken üç oyuncu kendi arasında önceden çalışılmış üç bağlantıyı pürüzsüz organize edemiyorsa orada futbol oyunundan bahsetmek imkansızdır. Beyhude bir çabadır.

Kör bir kargaşa içinde geçen maç 1-1 sona erdi. İki golde bir planlamanın sonucu değildi. Kısmen Manisaspor futbola benzeyen bir oyun oynamaya çalışıyordu ama BatmanPetrolsporun ne yapmaya çalıştığını ben anlamadım. Oyuncular sanki ömürlerinde ilk kez bir maça çıkmış gibi acemice hareketler yapıyor, ne doğru dürüst top kontrolü yapabiliyor nede başını kaldırıp arkadaşına pas verebiliyordu.

Birbirlerine pas niyetine attıkları paslar sanki düşmana atılmış gülle gibi, ağır, sert, isabetsiz ve münasebetsizceydi. İnsan düşmanına bile bu kadar sorunlu toplar atmaz. Gerisini siz düşünün.

Benim anlamadığım, çözmekte sıkıntı yaşadığım sorunların başında BatmanPetrolspor, Manisaspor’u neden gözünde bu kadar büyüttüğü ve kendilerini ağır bir psikolojik baskı altına aldığıydı. Manisaspor sizin gibi 3. Ligde oynayan bir takım. Aynı düzeyde bir rakibimiz. Eşitsiniz ve aynı kulvarda yarışıyorsunuz! Manisaspor, Bir Man-City değil. Bir Barselona filan değil. Psikolojik olarak bu kadar travmatik davranmak niye? Neden ? Bu çocuklara öz güven aşılayacak aklı başında bir adam yok mu Batmanda? Baskı o kadar büyüktü ki, oyuncular bu baskı altında sadece karakterlerini kaybetmediler; total kişilikleri de yok oldu silindi.

Kendi sahasında ve kendi seyircisi önünde psikolojik olarak bu kadar sinen bir takımada, ben ilk kez rastlıyorum. Bu kabul edilemez. Haydi diyelim ki Teknik direktör oyun kurgulama özürlü olsun. Peki, ama bu çocuklarını yüreklerine dokunacak iki laf da mı etmeyi bilmiyor?

Yazdıkça sinirleniyorum. Daha fazla uzatmanın da alemi yok. BatmanPetrolspor önce takım haline getirilmeli. Bu takıma futbolun temel prensipleri adapte edilmeli. A dan Z ye her şey yeniden öğretilmeli. Çok ciddiyim. A dan Z ye futbol oyun pratiğine dair her şey yeniden öğretilmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT