1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. BatmanPetrolspor- Konyaspor.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

BatmanPetrolspor- Konyaspor.

A+A-
 

Kürt şehir takımlarının başına ne zaman futbol’un temel oyun prensiplerine sıkı sıkıya bağla bir teknik getirilecek, doğrusu çok merak ediyorum. Futbol oyun prensiplerine vakıf bir teknik adam her şeyden önce her maçın değerini bilir ve her maçın seviyesine göre takımına bir strateji ve taktik düşünceler monte eder. Her maç, düz şehirler arası otoban değildir. Her maç, birden fazla labirentleri olan şehir sokaklarına benzer. Maçı kiminle oynadığın çok önemlidir. Özellikle de elemeli kupa maçları 180 dakikalık periyotlar oldukları için daha da önem kazanırlar.

 

BatmanPetrolspor 3. Lig maçına çıkar gibi hazırlanmış Konyaspor maçına. Oysa rakip süper lig ekibi, atletik olarak senden daha iyi, kondisyon olarak sana fark atabilecek durumda ve hem pozisyon hem de hamle zamanlamasında senden daha az hata yapacak verilere sahip. Bu analiz verilerini dikkate almadan maça çıkmak o maça dair bir fikre sahip olmamak demek. Hücum planı için öngörülen uzun toplardan medet umarak, rakibin pozisyon ve hamle hatası yapacağımı düşünmek, kelimenin tam anlamıyla saflıktır. Her şeyden önce her topa neden uzun vurulmasına izin veriliyor? Takımdaki topçular dünya yüz metre şampiyonu mu? Her topa uzun vurur ve bu topları rakibe ikram edersen, rakip de her topa kolayca sahip olur ve kesintisiz olarak ağır bir baskı kurar.

 

BatmanPetrolspor’un yetenekleri sınırlı bir takım olduğu belli. O zaman neden yetenek gerektirmeyen işlere ağırlık verilmiyor? Rakibe oynayacak alan bırakmamak yetenek gerektiren bir iş mi? Hayır. O zaman neden sahanın her yerinde rakibe baskı yaparak oyun alanı daraltılmıyor? Tamam Petrolspor çizgi defans anlayışıyla bir nebze alan daralmaya çalıştı ama bu yeterli değil. Çünkü dörtlü defansın alanı doğru daraltması için hem rakibe ikili üçlü presler yapılmalı hem de ofsayid çizgisini ileriye taşıyan defans oyuncuları rakibe yapışarak temaslı oyunu daha da agresifleştirmelidir.

 

37. Dakikada yenilen ilk gol bu hatalı pozisyon almanın bedeli olarak Petrolspor ağlarıyla buluştu. Yazık. Günah. Bu önlemler antrenmanda sıkça çalışarak ortak aklın temel davranışı haline getirilebilir oysa!

 

Petrolspor’un belirgin bir hücum planı da yok; iki kanada taşınan toplar, sonucu belli olmayan paslaşmalarla heba ediliyor. 3.Bölgede bir gol planı yoksa, takım topları rakip ceza sahasına nasıl taşıyacak? Bin bir güçlükle rakip ceza sahasına taşınan tesadüf toplar nasıl olgun bir gol girişimine dönüşecek?

 

Konyaspor ile BatmanPetrolspor arasındaki güç, tecrübe ve yetenek farkını anlayabiliyorum. Dolayısıyla bu maçın değil 3-0 ,10-0 bile kaybedilme ihtimalini akıldan çıkarmıyorum. Benim odaklandığın nokta skor değil. Oyun. Önümüzdeki hafta BatmanPetrolspor bir başka maça çıkacak; eğer tekrarlayabileceğin bir oyun planın yoksa ne yapacaksın? Ellerini açıp Allah’a mı dua edeceksin. Allah’a dua et elbette ama eşeğini de sağlam kazığa bağla!

 

Sorun şu; BatmanPetrolspor’un bütüncül, hem hücumda hem de savunmada birbiriyle bağlantılı bir oyun planı yok. Özellikle de savunmadan hücuma geçiş ya da tam tersine hücumdan savunmaya geçiş denilen pozisyon geçişleri bir felaket. Oysa futbol oyununda top ya senin takımındadır ya da rakip takımda. Top sendeyse, pozisyonun özelliklerine göre organize olursun; yok, top sende değilse, topu rakipten en kısa sürede geri almak için pres yaparsın. Bu ikili temel hareket etme biçimi futbolda oyun denilen kavramı oluştururlar.

 

 

Özetle bu oyunu oynayamıyorsan, o zaman oynatmayacaksın! Ya oynamak konusunda uzmanlaşırsın ya da oynatmamak konusunda? Başka çare yok. Önce oynatmamayı öğren sonra da yavaş yavaş, tecrübe edindikçe yeteneklerin geliştikçe oynamayı da öğrenirsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT