23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir18 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


Başarmak İçin Kendimizle Didişmemiz Gerekir Çoğu Zaman

01 Nisan 2010 Perşembe 11:24

Arkadaşlarımdan biri, bir grup insanın hakkımda 'tatminsiz' hükmünü verdiklerinden söz etmişti. Fena alınmış, sinirlenmiştim. Nasıl da doludizgin bir çırpınışla hakkımı savunduğumu anımsıyorum. Arkadaşıma tabii; o grubun karşısına çıkıp “Siz benim hakkımda yalan yanlış şeyler düşünüyormuşsunuz” demeye korktuğumdan. Şimdi, o insanların haklı olduğunu düşünüyorum.Tatmin duygusunun kolay ele geçirilemeyen bir değer olduğunu anladım çünkü.Tatmin olabilmek için insanın önce kendi şartlanmışlıklarından arınması, özüne varması, dış gerçeklik ile iç gerçekliğini harmanlaması gerektiğini öğrendim.İnsanın yaşı kaç olursa olsun, eski öğrendiklerinden vazgeçmesi çok zor.Yani parça başı tatminler yaşanıyor elbette ama tıka basa yenilen bir yemekten sonra duyulan o doygunluk hissini-yani bütünlük hissi- yakalayabilmek için rekor sahibi bir atlet olmak gerekiyor.Her keresinde yeni rekorlar kırmak,kendinize karşı amansız bir mücadele gerekiyor.Bu yüzden her bulduğum fırsatta tarihler boyunca yaşanan en kanlı  savaşın kendimizle yaptığımız o iç savaş olduğunu söyler dururum. En gerçekte; bu iç savaş göze alınıp mücadeleye başlandığında, nasıl düşündüklerine, hakkımızdaki yorumlarına, sözleri, yargıları ve davranışlarına çok önem verdiğimiz, bizi içine alan diğerlerini de bambaşka bir açıdan değerlendirmeye başlarız ki, hayat çizgimizin geneline baktığımızda, bu bize inanılmaz bir başka gerçeklik sunar. Çünkü, o derin ve sancılı sürecin sonunda yavaş yavaş birey olduğumuzun, doğduğumuz andan itibaren bizi bir otomatizmayla yönlendiren  alışkanlıkların ve kuralların farkına varmadan, hiç de düşünmeden otomatikman bir parçası olduğunu fark ederiz. Bir başka deyişle, sorumluklarımızın da bu yolla farkına varırız. Bilinç düzeyimizin takılı kaldığı 'dedi'demedi' 'yaptı' 'yapmadı' türü şikayetler aynı hızla değerini yitirir, kendimizi daha başka bir düşünme boyutuna geçiş yapmak zorunda hissederiz. Burada artık mesele 'ben'im için başkalarının ne düşündüğü, ne yaptığından çıkar, 'ben'imin kendisi için ne düşündüğü, ne yaptığına yönelir. Buradaki 'ben', aynı hedef doğrultusunda çalışan gruplar için de geçerlidir. Her grubun kendine özgü, tüm benlerden bağımsız ortak bir 'ben'i olmak zorundadır çünkü.. Yaşananlardaki hata payı ölçülmeye, bu şekilde davranmak yerine şöyle yapsaydım'lar ortaya dökülmeye başladıkça, tam da bu gerçeklik karşısında tatmin duygumuzla  yüzleşiriz. Kendi gerçeğimizin farkına vardıkça tatmin duygumuz da artar. Çünkü artık doğru düşünme mekanizmasına ulaşmış, ne yapma bilincini öğrenmişiz demektir. Kendimize duyduğumuz güven bu yolla pekişir.

'Cahil kalmak pek çok durum için hayat kurtarıcıdır' diye düşündüğüm; bilinci, mantığı, aklı da reddetmeyi ,hiçe saymayı delice istediğim fazla anım olmuştur; çevremiz birbirinin aynı doğrultuda düşünen  insanlarla kuşatılmış değil çünkü. Aynı ülkede yaşadığımız halde birbirine düşman, el ve kol işaretleriyle bile uzlaşamaz hale gelebiliyorsak, böyle yetiler de gereksiz gibi durabiliyorlar bazen  zamanda. İnsanlara hala en kolay tutunabilecekleri , tutabilecekleri şeyin 'sevgi've 'inanç' birlikteliği olduğunu gösteremiyor, anlatamıyorsunuz. Hoşgörü, anlayış, birlik beraberlik ve genel anlamıyla medeniyeti tanımlaması gereken tüm kavramlar, uçan balonlar olup elden kaçıveriyor çoğu zaman. İşte, bu noktada yine içime dönüyor, mücadelemi kaldığım yerden sürdürmeye devam ediyorum. İnançlarıma sığınıyorum. Çünkü kendi birliğine inanmayan insan, çoğulların birliğine inanamaz. Ve en gerçekte herkes tek başına kaldığında bir hiçtir. Bu da demektir ki, 'ben' kendisine varıp, bütünlendiğinde ancak biz olmayı öğrenebiliyor. Ve biliyor musunuz, başarı öyküleri işte tam bu noktada oluşuyor.
 
Tam da başkalarının insafına ve adaletine sığınmayı ret ettiğimiz, şartlar ne olursa olsun sadece kendimize, varlığımıza, becerilerimize, gücümüze, yüreğimize, değerlerimize ve elbette mantık sistemimize inanarak yola çıktığımızda … Zaman zaman düşünürüm; kağıt ve kalem hatta artık şu beyaz anlamsız ekran olmadan yaşayabilir miyim diye?... Her keresinde aynı yanıt gelir benliğimin taa içinden 'hayır' 'asla'! Yazmak yaşamaktır bana göre. Yaşamak en azından bir şeyle tanımlıdır hepimizin zihninde. Hepimizin içinde bir 'evet', bir de 'hayır' gizlidir. Ve bir de 'asla'larımız vardır. Yolun en başı da burasıdır benim görüş seviyemde, sonu gibi görünse de.  Her sonu bir başlangıç gördüğümden, böyle kendimle didişmek hoşuma gidiyor. Ve ne yapıyorum; kendimle didiştikçe yazıyorum.

Bu yazı toplam 1817 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com