23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul18 °C
 • Ankara7 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir14 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
M.Yılmaz BAY


Başardınız, Mutlumusunuz?

03 Şubat 2011 Perşembe 17:41

Son on yılında 200 Milyon tutarında paranın harcandığı, 200 değişik adamın yönetici olduğu, isim yaptığı tanındığı bazen siyeseten bazende menfaat ilişkisi içinde bir çok şey kazandırdığı Diyarbakırspor maalesef göz göre göre yok oluyor.

Ve bu yok oluşta gerek yönetenler gerek yönetmeye icazet verenler ve bunlara çanak tutanlar başrolde.

Yanlışlara menfaatleri gereği sessiz kalan biz basın mensupları. Kendilerine yakın adamları kulübe sokmaya çalışma, Yönetimlere yakın durma, kirli menfaat ilişkisi içerisinde olmanın sonucundaki rolümüz.

Taraftarlar; Neyi nerede yapacağını bilmeyerek maçlarda sahaya atlayan, Siyaseti spor alanlarına taşıyarak takıma zarar veren. Galip olduğu müsabakada elindeki iddia kuponun tutması için olay çıkaran, protesto etmenin yada takımı desteklemenin sahaya idrarını doldurduğu pet şişesini fırlatmak yada koltuğu söküp sahaya atmak olduğunu düşünen. Hiç bir neden yokken şampiyonluğu kutladığımız gecede ekonomik anlamda destek olmuş Devlet erkânına yuh çeken hainler. Ve sözde işleri tribünleri kontrol etmek ve taraftarları coşturmak olan ama Bir bilet parası için yada deplasmana uçakla seyahat etmek için yada ceplereine girecek harçlıkları düşünüp yönetimlere yağcılık yapan amigolar. Dernek adı altında insanları kandırıp Diyarbakırsporun adını kullanarak para toplayan ara sıra maça gelip kendi oyuncusuna küfür eden sahtekarlar. Elbetteki gerçek taraftarları ve Diyarbakır beyefendilerini tenzi ediyorum.

Yani bizler hepimiz bu yıkımın suçlusuyuz. O Büyük Diyarbakırsporun bu hale gelişinin nedelerinden biriyiz. Biz veya kim olursa olsun Allah Diyarbakırsporu bu hale getirenlere bırakmasın.

Bu onurlu kent ve onun heryerdeki tek temsilcisi Diyarbakırsporu ne hallere getirdik ele ayağa düşürdük ve şükür ki artık bizden kurtuluyor.

Bakalım bundan sonra her kesin elinde oyuncak olan herkesin istediği gibi kullandığı ve her türlü pisliğin entrikanın yolsuzluğun yapıldığı bu kulüp kapandığı zaman başka bir oyuncak bulabilecekmiyiz.

22 Şubat 2011 tarihinde İçişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığından Müfettişler gelip kulübü denetleyecek bütün hesaplar, defterler, temlikler, hacizler hepsine kalem kalem bakılacak son 10 yılda kulübe kim ne kadar para vermiş ne kadar faiz talep etmiş. Kimin ne alacağı var hepsi kontrol edilecek. Gelen gelirler nerelere gitmiş yani vel hasılı kelam kim ne yapmış incelenecek. Umarım yapılan incelemelerde her şey ortaya çıkarda ak ve karayı bizde görürüz.

Evet, Diyarbakırspor lisans engelini aşamadı ve mevcut kadroyla yoluna devam edecek. 9 Şubata ertelenen kongrede kimsenin gelip bu kulübü alacağıda yok. Yani kayyum yönetimine devredilerek sezonu tamamlayacak gibi görünüyor. Eğer bir mucize gerçekleşmesse 2B'ye düşeceğiz. Peki biz ne yapmalıyız oturup yavaş yavaş bitmesinimi bekleyeceğiz yoksa yapılabilecek işler varmı.

Evet, var ligden düşse bile bu takımın ileriye daha sağlıklı bakabilmesinin yolu bu takımın tıkanmasına neden olan yönetici alacakları ve faizlerin silinmesi. Yani 2007 yılındaki gibi bir bağış kampanyası. Hatırlanacağı gibi 2005-2006 sezonunda Başkanlık yapan Abdullah Akyıl ve Servet Can yönetiminde takım düşmüş ve yine büyük borçlar bırakılmıştı. Ancak takımın önünü açmak için Abdullah Akyıl Can Tv'de katıldığı programda alacağı olan 475 Bin TL. hibe ettiğini açıklamıştı. Ardından Servet Can'da 800 Bin TL alacağını hibe etmişti Ali ihsan Kaya ve diğer rakamlarla birlikte yaklaşık 3 Milyon TL hibe sağlanmıştı. 15 Günlük Başkanlık yapan Şiyar Mehmetoğlu'da 1.350 Bin TL alacağını hibe ederek ve Vergi Barışı kanunuyla kulüp yaklaşık 30 Milyon TL lik bir borçtan kurtulmuştu. Ve yeniden transferler yapılmış Süper Lige çıkmıştı. Yine böyle bir çalışma yapılabilir.

Kulüpte alacağı olan eski yöneticilerin önünde iki seçenek var ya alacaklarını hibe ederek takımın  önünü açarak kurtarılmasına sebep olacaklar yada Diyarbakırsporun önünümüzdeki sene TFF'de faizlerle birlikte iki katına çıkacak borçlarla 6 puanı silinerek bir alt lige gitmesini ve kulübün kapanmasını sağlayacaklar. Bu durumda hem paraları gidecek hemde Onlarda Diyarbakır Surlarına Tarih olarak yazılacaklar. Seçim onların.

Şimdi herkes peki futbolcu alacakları var TFF'de o ne olacak diyecek hemen söyleyeyim. Diyarbakırspor'un Ahmet Göksu döneminde hibe edilen 100 dönümlük bir arazisi var ve bu arazinin şu anki değeri 5,5-6 Milyon TL. ediyor eğer yönetici alacakları ve temlikler kalkarsa bu arazi satılabilir ve o borçta ödenmiş olur. Peki bunu kim yapacak bunun içinde İl Valimiz Mustafa Toprak ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Baydemir ortak çözüm grubu kurup çalışmaları başlatabilirler. Ki Sayın Baydemir ile yaptığımız bir özel görüşmede bu çözümün yapılabilir olabileceğini ve hazır olduğnuda söylediğini belirtmek isterim.

Ha bunlar gerçekleştikten sonra gelenlerin yeniden Diyarbakırsporu bu hale getirmemeleri için ne yapmalıyız o da önemli.

1- Hemen bu delegeleri fesh etmemiz gerekiyor. Yeni bir delege sistemi aidata bağlı yılda 2000 TL ödeyebilecek ve bu para karşılığındada yıllık kombine bileti sahibi olacak neyi seçip neyi ibra edeceğini bilen insanlardan oluşmalı.

2- Belediye ve Valilik arasında işlemleri hızlandırarak Diyarbakırspor için tahsis edilen 1370 dönümlük arazinin projelendirilmesi ve sonuçlandırması bu yollada kalıcı gelir kaynaklarının yaratılması sağlanmalı.

3- Şehrin işlek caddelerinde alınan otopark ücretlerinden Diyarbakırspora % 20 pay verilmesi veya Diyarbakırspora işletme hakkı verilmesi.

4- Takımı şirketleştirerek ürünlerinin gerek internet gerekse doğrudan pazarlama yoluyla satışa sunulması.

5- Gençlik Spor genel Müdürlüğünde bulunan Stad kullanım hakkının Diyarbakırspor'a devredilerek çok değeri konumda olan Stad arazisinin kiralanarak hem Diyarbakırspora hemde amatör sporla kaynak yaratılması. Ki bahsettiğimiz Stad arsası 50 Milyon Dolar

6- Yine GSGM'ye olan stad ve personel borçlarıyla ilgili hacizle ilgili yapılacak protokolle faizler silinerek stad reklam hakkı karşılığında anlaşıp bocunun silinmesi sağlanmalıdır.

7- Ondan sonrada bu kulübü yönetmeye talip olanların icazetle değil liyakatla gelmesi önemlidir.

Evet bunlar kısa, orta ve uzun vadede yapılabilecek işler e bunun içinde bütün basın ve kamuoyunun baskısı ve çalışması gerekiyor. Bakalım bu 43 yıllık diyarbakırsporu ne kadar seviyoruz yada bizi yönetenler ne kadar seviyor göreceğiz. Malatya Kaysı şekline Stad yapıyor Yozgat aynı şekilde Afyon yine öyle hemde Toki tarafından 25 Bin kişilik stad ve spor kompleksi 10 Millet vekili olan Bakanı olan Diyarbakırspor ise gömülmeyi bekliyor.  

Bu yazı toplam 11173 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
....
ali polat
sen başkan olsan daha ii olur.herşeye hakimsin .....
09 Şubat 2011 Çarşamba 23:06
213.43.161.142
cahil taraftarlara..
emre polat
Hadi bakalım kurtarın d.bakırspor u, spora siyaseti karıştırmayı,maça biletsiz girip diyarın hangi takımla oynadığını bile bilmeden taş atmayı,devlet erkanını yuhlamayı,sahaya girmeyi,işler iyi giderken maça gelen,kötüye giderken ortada görünmeyen birilerine başbakan demeyi..
04 Şubat 2011 Cuma 09:21
88.249.36.167
fotoğrafı çok güzel özetlemişsin yılmaz abi
emre polat
Ağzına sağlık abi,benim de içimden geçenleri dile getirmişsin.diyarımızı bu hale çapulcu yöneticilerle beraber kendini bilmez taraftarlar bu hale getirdi.
Biz aslında süper ligden daha çıkmadan şampiyonluk gecesinde düştük cahil zihniyetli taraftarların d.bakıra destek vermek için gelen devlet erkanını yuhlamasıyla.
04 Şubat 2011 Cuma 09:17
88.249.36.167
ceza ka.....sun tff
memet uruç
mersin maçı seyircisiz
03 Şubat 2011 Perşembe 23:08
88.231.142.105
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com