25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya21 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,211
  %-0.22
 • Dolar
  3,0841
  %-0.11
 • Euro
  3,3545
  %-0.09
Saffet AZBAY / Gazeteci ve Televizyon Program S


“BAŞARAMADIK, BIRAKIP GİDELİM”

09 Mart 2010 Salı 00:35

Türkiye'de belki de ilk olacak bir uygulamayı başlatmaya karar verdim. Bugüne kadar verdiğimiz mücadelenin özünde Diyarbakırspor'u hak ettiği yere getirmek vardı. Yıllardır verdiğimiz bu mücadelede başarısız olduk diyerek bu mücadeleyi bırakma karar verdim.Benim gibi düşünen ve bu işe gönül veren herkesi de aynı karara uymaya davet ediyorum.

Neden böyle düşünüyorum?.

Evvela şunun altını  çizmek istiyorum. 32 yaşındayım ve ömrümün 20 yıldan fazlası  Diyarbakırspor'u takip etmekle geçti. İlkokul çağındayken taraftar olarak gerek iç sahada gerekse deplasmanda Diyarbakırspor'un yanında olmaya çalıştım. Bu yaşıma kadar da Türkiye'de Diyarbakırspor dışında takım tutmadım. Diyarbakırspor'a olan sevgim o kadar fazlaydı ki bunun için çoğu zaman eğitimimi, ailemi bile ihmal ettim. Belirli bir yaşa gelince gazeteci olarak bu davanın peşinde koştum. Çok şey gördüm, yaşadım. Neredeyse kara kutu haline geldik. Zaman zaman bugüne kadar bildiklerimi ve şahit olduklarımı anlatmam istenir, “anlatırsam olay olur” derim. Abartı olmasın ama hakikaten çok şey yaşadık, şahit olduk. Gün oldu kafamız kırıldı, sağlığımız tehlikeye düştü, gün oldu Diyarbakırlı olduğumuz için ırkçı saldırılara hedef kaldık deplasmanlarda. Her insan gibi benim de bir dünya görüşüm, inandığım manevi ve insani değerler var ama ne okul yıllarında ne de normal hayatımda siyasi oluşumların içerisinde yer almadım, daha yalın bir ifadeyle siyasetle işim olmadı. Sporla iç içe oldum, Diyarbakırspor'u çok sevdim, daha iyi yerlere gelebilsin diye gayret gösterdim. Ama Cumartesi günü oynanan Bursaspor maçında çıkan olaylar beni ve benim gibi düşünenleri bu işten soğuttu.

Bizim hayalimiz taraftarlarının  İstiklal Marşı'nın ıslıkladığı bir Diyarbakırspor değildi. Bizim hayalimiz taraftarlarının salt spor ve takıma destek vermek düşüncesiyle tribünlere akın ettiği Diyarbakırspor'du.

Bizim hayalimiz Diyarbakırspor'u başkalarının siyasi hesapları ve tuzaklarından uzak tutmaktı. Son olaylarda gördük ki Bursa'da militarizm, faşizm ve ırkçılığın alasını yapanlar ile Cumartesi günü provokatörlük yapanlar arasında hiçbir fark yok. Sonuçta aynı çeşmenin suyu olan ırkçılıktan besleniyorlar. Gözü dönmüş insanlar hedef gözetmeksizin sahaya taş yağdırdı. Meslektaşımız Mehmet Kayahan gözünü kaybetme noktasına geldi. O görüntü yüreğimizi sarstı. Bizim isteğimiz maçın oynanması ve Diyarbakırspor'un kazanması idi. İşi siyasi lince çevirenlerin tek gayesi ise ortalığı savaş alanına çevirmek ve Diyarbakırspor'u küme düşürme pahasına da olsa maçın oynanmasına engel olmaktı.

Bizim hayalimiz Diyarbakırspor'un gerçekten bu işi bilenler tarafından idare edilmesiydi.Ne yazık ki icazet dönemi bir türlü bitmedi ve insanlar likayatla değil icazetle bu göreve gelmeye devam ediyor. Ve icazetle gelen bu insanlar büyük bir acizlik ve yetersizlik içerisinde yer alıyor. Bu şekilde işlerin düzelmesi mümkün değil, en azından ben inanmıyorum.

Bizim hayalimizde spor kulübü  olarak başarılara imza atan bir Diyarbakırspor vardı. Başkaları ise Diyarbakırpor'u siyasi parti olarak görüyor !. Türkiye'nin 30 yıldır çözemediği kimilerine terör, kimilerine ise Kürt sorununun ağır yükü Diyarbakırspor'un sırtına yüklenmek isteniyor. Herkes kendi tarafıma çekmek istiyor. Biri diyor ”Devlet Takımı”, diğeri diyor “PKK Takımı”. Bizim mücadelemizin amacı Diyarbakırspor'un , sadece spor kulübü olması içindi.

Hayalini kurduğuz ve bu noktaya gelsin diye mücadele ettiğimiz Diyarbakırspor hedefinde başarılı olamadığızı düşünüyorum.

Evet, Diyarbakırspor'u kullanmak isteyenlere,Diyarbakırspor üzerinde siyasi emellerini gerçekleştirmek isteyenlere, Diyarbakırspor'un başarılı olmasından rahatsız olanlara, Diyarbakırspor'u karanlık bir çemberin içerisine çekmek isteyenlere karşı başarılı olamadık. Bizler sayıca az kaldık,verdiğimiz mücadelede nefesimiz tükendi, şevkimiz kırıldı. İş kontrolden çıktı, bu kentin hakiki sahipleri yıllar önce başka yerlere göç etti, kalanlarla verdiğimiz mücadeleyi ancak bu noktaya kadar taşıyabildik.

Onun için diyoruz ki biz bu kirli senaryoların içerisinde olmayalım. Bizim hayallerimiz gerçekleşmedi, biz çekilelim ; Diyarbakırspor'u siyasete alet etmek isteyenler, tribünlerde olay çıkarmak isteyenler, Diyarbakırspor'u siyasi parti haline getirmek isteyenler hayallerini gerçekleştirsinler (!).

Bölgedeki huzursuzluktan dolayı  yıllardan beridir çok sayıda Diyarbakırlı istemeyerek de olsa  göç ediyor. Diyarbakır'ı yakıp yıkanlar, imajımızı yerle bir edenler tüm bunlar yetmezmiş gibi Diyarbakırspor'a da çullanmaya başladı. Artık tribünlerde sağduyulu olanlar, Ergekekonun amaçlarına hizmet eden provokatörlere karşı yenik düştü. Bu şehirde yaşamamızı istemiyorlarsa biz de çekip gidelim,meydan onlara kalsın ve arzuladıkları Diyarbakırspor'u yaratsınlar !.
 

Bu yazı toplam 4395 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
devamı 2
soner arı
butakımın kurtuluşunun yüzde 75 bunlardır ama malesf bu takım her sene dışarıdan bukadar futbolcu alıyor dışarıdan hocalar getiriyor ve bunlara trilyonlar veriliyor ama sonuç hep vahim.artık kahvelerde ve dışarda bunlar konuşuluyor buda büyük bir gelişme işin tuhaf yanıda bunca yaşadıklarımıza rağmen ders çıkaramıyoruz.ben bunları yazıncada hemen birilerinin adamı diyorlar ama ben kendimi çok iyi biliyorum ayrıca bunları söylemek için birilerinin adamı olmaya gerek yok.sizde hiç gündeme taşımıyo
10 Mart 2010 Çarşamba 00:15
94.122.142.247
bu takım nasıl düzelir?
soner arı
butakımın kurtuluşu ben bunları anlatmaktan yazmaktan asla vazgeçmiyecem çünkü bana göre çözümün yüzde 75 bunlardır bunlar dediğim yerli hocalar ve alt yapıdan yetiştireceğimiz futbolculardır.bakın buraya gelen hocalara hiç birtanesi alt yapıyla ilgilenmiyor bile bizim hocalar olsa her sene enaz 2_3 futbolcu kazandırır barış,a.çetin bunları yabancı hocalarmı keşf edip aldı takıma geçin bizim hocalar yapmadımı bu işi.gelen hoca hep alacağı parayı ön planda tuttu ve bunu profösyonellikle bağdaştır
09 Mart 2010 Salı 23:55
94.122.142.247
50 MILYON DOLARLIK TASLAR
EMRAH GÜVEN
BU TAKIMIN LIGDE KALMA SANSI VARDI ONUDA YOK ETTINIZ GIBI 50 MILYON DOLARINA MAL OLDUNUZ ISTIKLAL MARSINI ISLIKLAYANLAR DIYARBAKIRSPORU ÖLDÜRMEKLE KALMAMIS KENTIDE YERLE BIR ETMISTIR SIVAS MANISA BAYRAM YAPIYOR LIGDE KALDIK DIYE TEPKI SÖZLE VERILEBILIRDI COKTA HAKLI OLUNURDU YAZIKLAR OLSUN AYAGIMA KURSUN SIKANLARA
09 Mart 2010 Salı 01:08
178.165.150.77
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com