21 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır16 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir15 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,424
  %0.74
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Yılmaz BÖRÜKOÇİN / Diyarinsesi.Org Spor Koor.


''BAL'' Gibi Şampiyon ''ERGANİSPOR''

31 Mart 2011 Perşembe 21:37

Diyarbakırspor'un hazin durumuna üzülür iken,elbetteki memlekette güzel şeylerde olmuyor değil…

Bu güzelliklerden biri de Erganispor'un Diyarbakır adına elde ettiği anlamlı başarı…

Öyle bir başarı öyküsüne imza attı ki Erganispor,bu öyküyü Diyarbakır adına adeta bir roman'a dönüştürdü.

Ergani; Dicle'nin sağ kıyısına 10 km. uzaklıkta ve 1526 metre yüksekliğindeki Zülküf Dağı'nın güney eteğine kurulmuş Diyarbakır'mızın en önemli ve en büyük ilçesidir.

Diyarbakır-Elazığ karayolunun 58. kilometresinde yer alan ilçemiz hemen yakınındaki bakır ve krom madenleri yatakları sebebiylede ülke ekonomisine önemli katkılar sunmaktadır.

Ergani ,üzüm bağlarıyla da şarapçılık sektörünede önemli katkılar sunmaya devam etmektedir.

Tarihi Çayönü(kota berçem) yada çay boyu eski adıyla kalıntıları, Ergani ilçesinin Hîlar köyü yakınlarında Hilar Mağaralarının bulunduğu yerdedir. 1964'ten beri sürdürülen kazı çalışmaları ışığında bölgenin, geçmişi M.Ö. 9.yüzyıla kadar giden, Anadolu ve Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olduğu anlaşılmıştır. Renkli bir tarihe sahip olan ilçenin, ilçemize bağlı çayönü tepesi çevresinde yazılı tarih öncesine ait kalıntılara rastlanmıştır. Buradaki buluntuların M.Ö .7500 ile 6250 yılları arsına ait olduğu ve yörenin ilk insanlarca kullanıldığını ortaya koymakla beraber Çay önü M.Ö. 2000 yılına kadar Taş devri ve Tunç devrini içeren üç kültür evresi yaşamıştır.

Çayönü ,yakın doğunun en geniş açılmış ve korunmuş Neollitik yerleşmesi olarak ön yapmıştır. Gerek çok farklı coğrafi özelliklerinin bulunması gerekse değişik kültür ve etnisiteden insanların (Kürt, Türk ve az sayıda Ermeni) bir arada yaşaması sebebiyle birçok ünlü simayı yetiştirmiştir.

Bunlardan en önemlisi ise Türk Edebiyatının önemli şairlerinden, benim de çok sevdiğim Şair Sezai Karakoç ve Türk Futbol tarihinin büyük klüplerinden Fenerbahçe Spor Klübü Başkanı Aziz Yıldırım'dır.

''ERGANİSPOR'' TARİHİ BİR FUTBOL KLÜBÜ

Erganispor;1938 yılında kurulan Erganispor kulübünün kuruluş tarihi daha önceleri  1951 yılı olarak biliniyordu.

Resmi kayıtlarda gözüken bu tarih (1998-99) sezonunda Erganispor'un Türkiye profesyonel 3. ligine çıkmasıyla ulusal basında çıkan gazete haberleri nedeni ile daha çok kitle tarafından duyulmaya başlandı. Bu vesile ile o tarihte istanbul'da yaşayan ve şu an vefat etmiş olan Ergani'nin ünlü simalarından Zülküf Karatekin tarafından kulübe gelen bir mektup ve iki adet fotoğraf kulübün kuruluşunun 1938 olduğunu ortaya çıkarmıştır.

söz konusu bu fotoğraf 1938 yılında çekilmiştir, fotoğrafta şu anda yaşadığı bilinen kişi olarak sadece Muharrem İpek hayattadır. 10 yıl önce fotoğraflar kendisine gösterilmiş ve fotoğraftakilerin kimler olduğunu kendisi söylemiştir.

Muharrem İpek Diyarbakır'da askerlik vazifesini yaparken o tarihte (1940) yıllarda yine Diyarbakır'da aynı birlikte askerliğini yapan Fenerbahçe'li efsane futbolcu LEFTER KÜÇÜKANDONYADİS ile tanışmış ve beraber futbol oynamışlardır. 

1938'de sporla alakalı bölge merkezi malatya ili olduğundan, Erganispor'a futbol için o zamanki şartlar dahilinde malzeme yardımı verilmiştir. ilk verilen forma rengi olan sarı-siyah bugüne kadar muhafaza edilmiş ve hiç değişmemiştir.

1938 yılından bugüne kadar her türlü durum ve zor şartlara rağmen kulüp hiç kapanmamıştır. 1951'den 1990 yılına kadar ergani gençlikspor olarak anılan kulüp 1990'da ismini Erganispor olarak değiştirmiştir. Kulübün amblemide yine aynı yılda (1990) yılında yenilenmiştir. amblemde yer alan Ergani'nin sembolü sayılan Zülküfiyl dağı halk arasında (Zülküfiyl Nebi'nin makamı - makam dağı) olarak bilinir ve dünyada eşi benzeri olmayan üzüm salkımı (şire üzümü) yer almaktadır.

Erganispor'da bugüne kadar futbol oynamış çok yetenekli sporcular vardır. bunlardan bir kısmı Diyarbakırspor'umuzun ilk kuruluş yıllarında kadroda yer almışlardır. ( Lastik ali, Eyüp Büyüktaş gibi).

 Ergani'den her zaman diliminde çok iyi futbolcular yetişmiştir. Eyüp Büyüktaş, Ekrem Çetinkaya , Doktor Ekrem Demirtaş, Abdurezzak Hoca, Eşref, Şehmus, Abbas, Şadi gibi futbolcular bunlardan sadece birkaçıdır.

1960-1980 yılları arasında çok yetenekli sporcular Erganispor kadrosunda yer almış fakat bunlardan çok azı futbola başka kulüplerde devam edebilmişlerdir. Ergani'ye ait olan özelliklerde sporcular her dönem kadroda bulunmuşlardır. Ergani köylerinin birinde kuzulara çobanlık yapan bir gençte inanılmaz futbol yeteneği ve gücü görmek Ergani'de çok normaldir. 1990'lı yıllardan sonra Dicle Üniversitesi Spor Akademisi'ne giren ve özel yeteneği olan Erganili gençlerin sayısı oldukça fazladır. Erganispor adını aldığı 1990 yılını bir milat olarak kabul etmek gerekir. çünkü o yıllardan sonra Erganispor adeta şaha kalkmış uyanan bir devdir.

1990 yılından sonra hiç küme düşmeden birçok kezde şampiyon olarak günümüze gelmiştir ve 1997-98 sezonunda 3. lige çıkmıştır.

bir kaç kez yükselme müsabakalarında bu şansı yakalamış fakat bu gerçekleşememiştir.

Erganispor da altyapı takımları (gençler) 1996-97 sezonunda ilk kez kurulmuş ve a gençler ligine iştirak etmiştir. daha sonra aralıklı olarak gençler ligine katılmıştır. 2008-2009 sezonunda altyapı çalışmaları ve faaliyeti yürütülen spor branşları zirve yapmıştır. söz konusu sezonda futbol, voleybol, basketbol, taekvando, kickboks, atletizim branşlarında takımlar kurulmuş ve müsabakalara iştirak edilmiştir. yine aynı sezon gençlerde u-19, u-17, u-15, u-14, u-13 yaş kategorilerinde liglere katılmış, u-19, u-14 ve u-13 Diyarbakır il şampiyonluğu kazanmıştır.

En son olarak Erganispor U14 futbol takımı Mersin'de, 1055 takımın katıldığı yerel liglerde dereceye giren 94 takımın Türkiye Şampiyonası'na katılımı ile başlayan 2009 - 2010 sezonu U 14 Türkiye Şampiyonası final organizasyonununda Finale kalarak ve final maçında İstanbul Dudulluspor'u 4 - 3 yenerek Türkiye Şampiyonu oldu .

BAL LİGİ ÜLKE VE BÖLGE FUTBOLUNA HEYECAN GETİRDİ

Futbolu seven gözler tüm dikkatiyle profesyonel liglere odaklanırken, TFF'nin bu sezon hayata yeni geçirdiği Bölgesel Amatör Lig sayesinde ülkenin dört bir yanında deplasmanlı lig heyecanı yaşanmaya başladı. Profesyonel liglerde takımı olmayan 26 ilimiz de BAL sayesinde yeni bir futbol rüzgârıyla buluştu.

143 takımın yer aldığı BAL'da kulüplere getirilen U13, U17 kategorilerinde yerel lige katılma ve bu kategoriler için Gençlik Geliştirme Antrenörü istihdam etme kriterleri de ülke futbolunun kalitesini artırmaya dönük önemli bir adım olarak ayrıca göze çarpıyor.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, devrim niteliğinde bir kararla Bölgesel Amatör Lig'in kurulmasına karar verdiğinde. Bu ligin kurulmasının, Türk futbolunda profesyonelleşmek isteyen amatör takımlara yeni heyecan getireceği kesindi.

Profesyonel takımı olmayan 26 ilde futbol heyecanını yaşatmak,TFF 3. Lig'den düşen takımların doğrudan yerel amatör lige değil, daha nitelikli olan deplasmanlı bir ligde yer almalarını sağlamak, Kulüpleri çağdaş yapılara doğru yöneltmek, Kendi ilinin dışında futbol oynama şansı bulunmayan, bu yüzden vitrine çıkamayan genç yeteneklere rekabetçi bir ortam sunmak,Nitelikli antrenörlerin amatör kulüplerde görev almasını sağlamak ve genç hakemlerin kendilerini geliştirmesine katkı sağlamak gibi pek çok güzel amacı bulunuyor.

TFF Yönetim Kurulu'nun bu tarihi kararı üzerine, 160 takıma lige katılma çağrısı yapıldı. Çağrı yapılan takımlar, 2009-2010 sezonunda yerel amatör liglerde illere verilen kontenjan sayısınca dereceye girenler ve aynı sezonda TFF 3. Lig'den düşenlerdi.

Bu takımlara lige katılma kriterlerini yerine getirmeleri şartı da koşuldu. Sonuçta 160 kulüpten kriterleri yerine getiren 143'ü 2010-2011 sezonunda startı verilen Bölgesel Amatör Lig'e (BAL) alındı. Bu kulüplerin 11'i 2009-2010 sezonunda TFF 3. Lig'den düşenler, 132'si ise aynı sezonda yerel liglerinde dereceye girenlerdi.

BAL'da yer alan 143 kulüp, 78 ilimizi temsil ediyor. Kastamonu, Gümüşhane ve Batman illerinin birer takımı kriterleri yerine getiremedikleri için lige katılamadı. Ancak bu 3 ilde de birer profesyonel takım olduğu için 2010-2011 sezonunda Türkiye'nin 81 kentinde deplasmanlı futbol oynanabiliyor. Bölgesel Amatör Lig'in en önemli özelliklerinden biri, 81 ilin de her sezon temsil edilmesi.

İllerin belirlenen kontenjan sayısı her sezon muhafaza edilecek. Böylece ne bazı illerin hak ettiğinden fazla takımı olacak ne de bazı iller ligde yer almak için yıllarca bekleyecek. 2010-2011 sezonunda Ağrı, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt Bitlis, Burdur, Düzce, Edirne, Erzincan, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kilis, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Sinop, Şırnak, Tekirdağ, Tunceli, Uşak ve Zonguldak olmak üzere 26 ilimizin profesyonel liglerde futbol takımı bulunmuyor. Bu 26 ilimiz takımları BAL'da yer alıyor. Ayrıca il merkezinde profesyonel takımı olmayıp bir ilçesinde profesyonel takımı olan Bilecik (Bozüyükspor), Kütahya (Tavşanlıspor) ve Muğla (Fethiyespor) il merkezlerinde de BAL müsabakaları oynanıyor.

Bölgesel Amatör Lig'in en büyük özelliği, yerel liglerle bu lig arasındaki sirkülasyon. Her sezon 81 ilin yerel liginde BAL'a çıkma heyecanı yaşanacak. 81 ilin yerel liginde başarılı olan takımlar, ilin kontenjanı dâhilinde ya doğrudan ya da baraj müsabakaları oynayarak BAL'da yer alma mücadelesi verecek.

BAL LİG'İNDEN ŞAMPİYONLUĞA '' ERGANİSPOR''

Erganispor; İlk kez bu sezon hayata geçen BAL (Bölgesel Amatör Lig) Liginin 143 takımından biride Erganispordu.

Erganispor  BAL 2.Grupta, Bitlis Özgüzelderespor, Adıyaman Belediye, Siirt Gençlerbirliği, Diyarbakır İl özel İdare Ay spor, Cilo Yüksekova, Van Başkalespor, Şırnak Şenobaspor,Mardin Kızıltepe Gençlerbirliği ve Şanlıurfa Birecik Belediyespor ile zorlu bir lig mücadelesine giren ve şampiyonluğun son haftada belli olduğu bir ligde zor maçlar oynadı.

Bölgesel Amatör Lig'de 2. Grup'ta mücadele eden ve zor rakipler arasından sıyrılarak grubu şampiyon olarak tamamlayıp Spor Toto 3. Lig'e çıkan Erganispor, lig tarihinde birçok ilke de imza attı. Yıllardır Alt yapıya verdiği önemle bilinen Erganispor, bu kez de kendi öz kaynaklarıyla 3. Lig'e çıkarak tarih yazdı.

Takımın Teknik Direktörü Şadan Üzülmez ise tam bir Emektar Hoca.Eğitimci kimliğinin yanında tam 8 yıldır takımın başında olan Şadan Üzülmez,başarının İstikrar,çok çalışma ve Alt Yapıya verdikleri önemden kaynaklandığının altını çiziyor özellikle.

18 maçlık maratonda tam 25 futbolcunun forma giydiği sarı-siyahlı takımda bu futbolcuların 21'inin Ergani doğumlu olması dikkat çekerken, diğer 4 futbolcudan 3'ünün Diyarbakırlı ve 1'inin de Elazığ'ın Maden ilçesinden olması nedeniyle Erganispor "Yüzde Yüz Yerli Şampiyon" unvanını hak etti. Şampiyon kadrodaki 21 futbolcunun futbola başladıkları yer ile filiz lisanslarının sahibinin de Erganispor olması başarıya bir başka anlam kazandırdı.

Erganispor Bölgesel Amatör Lig'de 2. Grup'ta oynadığı 18 maçın 12'sini kazanıp 3 Mağlubiyet ve 3'te Beraberlik alıp ligi 39 puanla ve en yakın rakibi Bitlis Özgüzelderespor'un 6 puan önünde tamamlayarak Şampiyon oldu.

Başarının bir başka mimarı ise Klüp Başkanı Rıfat Yılmaz. Erganispor Klüp Başkanı Yılmazın mutluluğuna diyecek kelime yok.

1938 yılında kurulan Erganispor'un ilk kez 1997-98 sezonunda 3. Lige çıktığını ve bir sezon sonra başarılı olamayarak amatör lige düştüğünü ifade ederek, "Son 13 yılda 2 kez finalde 3. Ligi kaybettik. TFF'nin ilk kez uyguladığı Bölgesel Amatör Lig'de mutlu sona ulaştık. Böylece 13 yıl sonra 3.Lige yükseldik" diyor Başkan Yılmaz.

Erganispor Kulüp binasında Fenerbahçe Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım sevgisi dikkat çekiyor. Hemşerileri Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe kulübü başkanı olmasından dolayı gururlu olan Erganililer, Yıldırım'ın resmini kulübe asmayıda ihmal etmemiş.

Başkan Rıfat Yılmaz, "Aziz bey Ergani ve Diyarbakır'ın yetiştirdiği en büyük spor adamıdır. Türkiye'nin en büyük kulüplerinden Fenerbahçe'nin başında olması bizi gururlandırıyor. Bize maddi yardım edip etmemesi hiç önemli değil. Onun ilçemizden çıkması bize en büyük mutluluktur. Şampiyonluktan sonra bize tebrik mesajı geçti. Kendisini en kısa zamanda ilçemizde ve kulübümüzde görmek istiyoruz. Biz de kendisinden randevu talep edip tecrübesinden ve bilgisinden yararlanmaya çalışacağız, Hemşehrimiz Aziz Yıldırım'ın tebrik mesajı bizi mutlu etti." Diyor.

Bende , Diyarbakır'ın şirin ilçesine renk katan bu takımıza, BAL LİG'inde ''BAL GİBİ ŞAMPİYON '' olan Erganispor'a yolun açık olsun demekten başka da bir şey diyemiyorum.Başarılarının daim olması dileği ile...

 

 Saygılarımla.

Bu yazı toplam 17154 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
İyi Çalışmalar
eyyüparas
Yılmaz kardeşim şahsınız aracılığıyla tüm diyarin sesi org. sitesi çalışanlarına, emekçilerine ve de özellikle İsmail AYBAL kardeşime sevgi ve selamlarımı iletir hepinizin zahmetli çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Erganispor ile ilgili makalenizi şu an itibariyle okumuş bulunuyorum ve enfes bir çalışma olduğu için de sizi kutlarım. Bu arada eski futbolcular zikredilirken ufak bir yanlışlık gözüme ilişti Eyüp Salık yerine Eyüp Büyüktaş yazılmış, hatırata saygı bakımından küçük bir düzeltme
04 Nisan 2011 Pazartesi 12:13
88.225.82.238
SELAMLA yorumun devamı
mehmet mücde
Silvanspor , daha önce yıllarca üçüncü ligde oynamış ikinci ligin kapısından defalarca dönmüş bir futbol kulubüydü.Diyarbakırspor'a nice futbolcular yetiştirmiş bölge takımlarına futbolcular vermiştir. Uygun bir zamanda Silvanspor'u da kaleme alırsanız belki birileri yazınızdan etkilenirde Silvanspor'a profesonel anlamda bir takım atılımlarda bulunurlar.Malum spor yazarları yöneticileride bu konularda dürtmeli ve yönlendirmeli. Teşekkürler..
iyi çalışmalar...

Mehmet MÜCDE
02 Nisan 2011 Cumartesi 15:33
85.105.61.39
SELAMLAR 1
mehmet mücde
Selamlar;
Yazılarınızı büyük bir zevkle okuduğumu bilmenizi isterim.Gerçekten Erganispor'un başarısı bir doktora tezi olacak kadar büyük bir başarı , profesyonellik , azim ne ararsanız mevcut o yüzden bütün övgüleri hakediyor.
02 Nisan 2011 Cumartesi 15:32
85.105.61.39
şampiyon
VEDAT ETEKE
erganispor bal lig tarihinin ilk şampiyonlununu ilan eden takım olma özeliğini taşıyor
01 Nisan 2011 Cuma 17:58
78.170.149.149
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com