22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul19 °C
 • Ankara20 °C
 • Antalya25 °C
 • İzmir24 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Özlem KAYA


BAHARIN BİZE GETİRDİKLERİ VE BAHARIN BİZDEN ALIP GÖTÜRDÜKLERİ…

21 Mart 2010 Pazar 23:07

Baharın müjdecisi olan mart ayının sosyalist yapılar ve devrimciler açısından ne kadar önemli bir ayın olduğuna dikkat çekmek isterim.
Ayın ilk gününden ve son gününe doğru gidecek olursak karşımıza çıkanları şöyle sıralayabilirim;
    8 mart, 1910 yılında klara zetkin'in önerisiyle 2. Entarnasyonal konferansında kadınlar günü ilan edildi. 1977 yılında Birleşmiş Milletler'in kabul etmiş olduğu şekliyle dünya kadınlar günü olarak kutlandı.
12 mart, solun “balyoz harekatı” ile ezilmeye çalışıldığı, 1971 yılında muhtıra ile karışık darbeyi anımsatır.
    12-13 mart 1995, failleri bir türlü bulunamayan gazi mahallesi olaylarını akla getirir.
16 mart, öğrencilere yaptırılan ve bir türlü unutturulmayan, her yıl yapılan gösteriler le kanıtlanan 1978 istanbul katliamını anımsatır.
    16 mart, Saddam Hüseyin ve Kürtlerin üzerine attığı kimyasal bomba yani halepçe katliamını hatırlatır.
    18 mart 1871 “baldırı çıplaklar” iktidarı ele geçirmesi ve 70 günlük özgürlük idaallerini  yaşama geçirdikleri”Paris komünü” günlerinin başlangıcı.
     21 mart, başta Kürtler olmak üzere tüm orta doğu ve Mezopotamya halklarının asırlardır kutladığı Nevroz, yani baharın başlangıcı olan yeni günün temsilcisidir.
     21 mart, ayrıca Filistinliler için “Toprak günü”,  Birleşmiş Milletler kararıyla”ırkçılığa karşı mücadele” günüdür.
     30 mart 1972, Mahir Çayan ve 9 arkadaşının kızıldere'de kolluk güçleriyle girdikleri çatışmada öldürüldükleri günün tarihidir.
Anlayacağınız kelimelerle ifade bile edemeyeceğimiz bir şekilde mart ayı yoğun gündemlerle yüklü bir şekilde solun gündemini hatırlatması ve bu ortak nedenlerden ötürüde solun ayı diye adlandırabileceğim bir aydır…
      Gelelim bugünkü kutlamalara;
İnsanoğlunun tarım toplumuna geçmesi ve toprağın ekilmeye başlanması, ekim tarihlerini belirleme ihtiyacı doğurdu. Bu ihtiyaç belirli kısımlara bölündü ve takvimler oluşturuldu.
Medeniyetlerin doğduğu Ortadoğu ve Mezopotamya'da yıllar doğanın uyanışıyla doğmaya başladığı bahar mevsiminde başlıyordu. Halk takvimlerle yeni yılın başlangıcını 21 mart olarak gösteriyordu.
Farsça ve Kürtçede “yeni gün” anlamına gelen nevroz bölgemiz insanları tarafından şenliklerle kutlanarak günümüze kadar getirildi. Soğukların bittiği, göçmen kuşların geldiği, ağaçların çiçeğe dönüştüğü bu mevsimin kutlanması geleneksel bir hal aldı.
Nevroz aynı zamanda çeşitli evsanelerle süslendirilerek Azeriler ve kimi Türki toplumlar için baharda kıstırıldıkları demir dağını eriterek  bir dişi kurt rehberliğinde yeryüzüne dağıldıkları gün olarakta kutlanıyor.
    Kürt halkı ise, 21 mart zalim hükümdar Dehak'ın iktidarın demirci Kawa önderliğinde yıkıldığı gün olarak kutlanmaktadır. Efsaneye göre, halka zulmeden acımasız Dehak, yaptığı işkencelerle ve uyguladığı korkunç baskılarla halkı susturmuş, halka hiçbir kurtuluş umudu bırakmamış. Ancak, demircilik yapan Kava'nın önderliğinde harekete geçen halk, Dehak'ın sarayını ateşe vermiş ve kurtuluşunu ilan etmiş. O yüzden her nevrozda halk ateşler yakarak şenlikler yaparak kurtuluşlarını kutlamıştır.
Bilindiği gibi nevroz Türkiyede çoğu zaman yasaklanmıştır ve büyük olaylara sebeb olmuştur. Ama 95-96 yıllarında olduğu gibi devletimizin kutlamalar için kamyon lastiği dağıttığıda oluyor. 90'lı yılların başından beri her nevroz kutlamasında onlarca ,insanın göz altına alındığı,yüzlercesinin yaralandığı, hatta bazen ölümlere de sebebiyet verildiği görülmektedir. Ama her şeye rağmen, nevroz asırlar geçsebile tüm halkların ayırım yapmaksızın neşe ve sevinç içerisinde, isyan ve mücedele günü olarak kutlanmaya her daim devam edecektir…
Nevrozunuzu tüm dileklerimle barışçıl ve uzlaşmacı bir yol izleyerek daimi bir coşkuyla kutlanması dileğiylen…

Bu yazı toplam 5990 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
Bahar geldi hos geldi...
Serhat Günes
Merhaba Özlem hanim,hümanist yazilardan sonra bu sefer arastirmaci yazar olarak karsimiza ciktiniz.Sosyalist devrimciler konusundaki arastirmalariz dogru olmakla beraber,bu fikrin babalari olan,Marxi,engelsi de kapsasaydi keske.Onu da ilerde islersiniz.Bahar ve newroz konusunda,mezopotamya halklarinin gelistirdigi ütopya,insanlik ve insan onuru adina degerlidir,anlamlidir.Dilerim kardes halklar, barisi, sevgiyi,dostlugu bir gün yakalar,ve mutluluk ütopya olmaktan cikar.Halklar buna layik bence..
25 Mart 2010 Perşembe 17:29
62.206.124.56
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com