23 Ekim 2016 Pazar
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara8 °C
 • Antalya18 °C
 • İzmir16 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,483
  %0.78
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Aylin ÜNEK


Atlar, Manialar,Biniciler‏

29 Mayıs 2010 Cumartesi 15:19

'Anlam' olarak nitelenen birbiri ardına sıralı mantık örgüsüne bağlı açılım dizelerinin anlamsızlığı ruhumu nasıl da ele geçirdi, nasıl da saçmalamak istiyorum.  Ruhumu azıcık da olsa özgür bırakmanın anlık hazzına ihtiyaç duyuyorum. Bazı anlarda saçmalamak insan ruhunu keyifli kılar, ağırlığını hafifletir diyeceğim ama  pek emin de değilim. Bu hissiyatıma sağlam bir nedensellik uydurmaya çalışıyor  olabilirim çünkü.

Şimdi, Rıdvan Dilmen NTV ile her seneye dört trilyon düşen bir anlaşma imzalamış ya,nasıl bir anlamsızlık girdabına tutuldum, nasıl bir anlam karmaşası yaşadım açıklaması kolay değil. Elbette bana ne ama… Neden bana ne?.. Bana bir şey. Hem de çok şey. Sistem, nizam, düzen derken, yani bir yandan bu kavramların ışığı altında yol almaya çalışırken, bunun nasıl bir sistem olduğunu aklıma nasıl açıklayacağım?.. Atlar, manialar ve binicileri deyip geçmeli miyim?.. Geri zekalı bir izleyici olup olmadığımı sorgulamayayım mı yani?.. O da öyle işte, diyerek kendimi rahatlatmam mı  gerekiyor?.. Bu, benim açımdan anlamı anlattığı gibi olan bir haber değil. Ama haber işte. Sadece kişisellik üzerinden haber değeriyle de kalmıyor üstelik, yaşadığımız günün gerçek bir göstergesi. Diz boyu haksızlık… Adalet terazisinin yamuk duruşu. O teraziyi elinde tutanın gözleri bağlıdır ya…  Anlamsızlıklardan anlam yaratma uğraşı boşa ve beyhude bir çaba!!!

Ekran karşısına olup bitenleri ciddiye alarak geçip oturduğumda, olanlara neden olanların daha ben kendime geçit izni vermeden , benden  önce saçmalamaya başladıklarını görüyorum. Hangi birini  ciddiye almalıyım şaşırıyorum. Futboldan başladık madem, futbolla ilerleyelim: Ziya Doğan  Konyaspor'u  süper lige taşıdığında ortalık sevgi seline dönüştü, Ziya Hoca bu selin akıntısına kapılıp az kalsın boğulurdu ya… Dört bir  yandan başından ayaklarına başarı konfetileri yağarken kamera karşısında takımı devir aldığı ilk hallerin kötülüğünden, olumsuz bir dizi koşuldan bahsederek nasıl bu güne ulaştıklarını, futbolcularından  babacan bir sevgiyle, yumuşak ve duygulu bir biçimde söz ederek   açıkladı ya, ağlayacaktım. Herkese son derece anlamlı görünen bu başarı öyküsü beni nasıl bir anlamsızlık çukuruna çekti, nasıl olup da o kara derin çukurun kıyısından kendimi bir hamleyle çekip kurtardım ben de bilmiyorum. Saçmalık beynimde mi, gözlerime değende mi?

Anlam? Neyin hangi anlamından söz edelim tanrı aşkına?.. Diz boyu haksızlık… Bir kefesi yere değen içi boş bir adalet terazi karşımızda… Artık vicdanlar rahat mıdır diye sormaya da korkar oldum. Keseler bir yandan  dolarken vicdanlar da genişliyor, soluk alıyorlar galiba.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun kasketi ve yakası açık gömleğinden halka yakın mesajlar almanın becerisi üzerine sayfalar dolusu methiyeler yazmak da mümkündü ya, ben de bir beceriksizlik baş gösterdi, tek tümcede geçiştireceğim. Nedense gözümün önünde beliriveren kasketli, mavi gömlekli Ecevit görüntüsünden kendimi kurtaramadım. Keşke tüm anlamlar, anlam yüklediğimiz nesneler kadar anlamlı olabilseler… Saçmaladığımın farkında bir bilinçle saçmalıyorum. Çünkü gerçekten de saçmalamak, anlamsızlıklara anlam yüklemeye çabalamaktan daha az yorucu. Hem çok zevkli.

Diyarbakırspor'a geleceğim tabii… Ama nereden başlayayım onu bilmiyorum. Diyarın yorgunluğuna anlam biçen gereksiz bir duygusallıkla günü kurtarma çabalarından mı, Bursaspor'a duyulan öfkenin gerçek anlamların hepsinin üzerine çıkarak yarattığı anlam kaoslarından mı, masalımsı mucizelere bağlanan bellerin ne işe yarayacağını hala merak içinde anlayamadığım suskunluklarından mı, tüm olumsuzlukların nedeninin dış güçlerden ziyade iç güçlerin bilerek ve isteyerek yarattıkları bir fırsat düşkünlüğü olduğu gerçeğinden mi?.. Hiçbirinden başlamayacağım. Bir anlamı olduğuna, ya da o anlamı kurabilecek seçkin, etkili tümce dizisine şu anda sahip olduğuma inanmıyorum çünkü. Ben sadece saçmalama hakkımı kullanıyorum. Herkes öyle yapmıyor mu? Bir eksik, bir de fazla olsun… Neyin anlamına  hangi anlamsızlık deva olacaksa!..  Bugün de böyle.

 

Bu yazı toplam 1960 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com