1. YAZARLAR

  2. Yılmaz ACU

  3. Ateş sadece düştüğü yeri yakmıyor
Yılmaz ACU

Yılmaz ACU

Gazeteci / Yazar (Derman Baba)
Yazarın Tüm Yazıları >

Ateş sadece düştüğü yeri yakmıyor

A+A-

Sevgili okurlarım, 
 
Bu satırları kaleme alırken gözyaşlarıma hakim olamadığımı öncelikle belirtmek isterim. Dün akşam elim bir ihmal sonucu Adana'nın Aladağ ilçesinde çıkan yangında 11 minik kız öğrencimizi ve onlara bakıcılık yapan bir vatandaşımızı kaybettik, 22 öğrencimiz ise yaralandı. 

Hani bir söz vardır, ateş düştüğü yeri yakıyor diye, işte o öyle değil. Dün akşam ateş düştüğü yeri tek yakmadı bizleri de yaktı, bundan emin olun ki o yanarak ölen çocuklarımız kadar bende, bizlerde yandık, yandık kavrulduk. Sabaha kadar uyuyamadım o görüntüler gözümün önünden gitmedi. Yangın yüzlerce kilometre uzakta olmasına rağmen sanki yanı başımda olmuş gibi etkiledi beni, ölen çocuklar hiç tanımadığım insanlar olmasına rağmen sanki kendi çocuklarımmış gibi hissettim, ağladım, ağladım, ağladım dua ettim Çünkü elimden başka bir şey gelmiyordu ve bu da beni kahrediyordu. 

Yüreğimiz Adana'da yandı. Küçücük öğrenciler ne hayallerle okumak için şehre gelmişlerdi. Belki de zar zor buldukları aile bütçesine uygun belki de bütçeyi aşan ama annelerin, babaların bin bir emek ve fedakârlıklarla kendilerini okutmak için gönderdikleri yurt hayallerini içine alarak yandı. 12 can gitti nice güzel hayaller kurmuş bu ülkenin umudu on iki can… 

Onlar Şehit olarak Hakk'a yürüdüler. Mükâfatlarını Allah verecek geriye acı bıraktılar sonsuz bir acı… Dayanılmaz korkunç bir acı sabır diliyoruz. Anlatılmaz acılardan biri olarak belki biz bir gün unutacağız ama anneleri ve babaları unutmayacak… 
Unutamayacak… 

Allah katında hükmi şehit olarak Cennete gittiler. 
Büyük İslam alimlerinden İbni Asakir,” Suda boğulan, yangında ölen, garip, kimsesiz olarak ölen, zehirli hayvan sokarak ölen, iç hastalıklarından ölen, duvar ve enkaz altında kalarak ölen, kocasını kıskandığını gizleyen kadın, kendinin, din kardeşinin ve komşunun malını savunurken öldürülen, emr-i maruf ve nehy-i münker yaparken öldürülen kimse şehittir.” Demiştir. 
Allah bu kardeşlerimizin şehadetlerini kabul etsin, ailelerine ecirlerini versin inşaAllah… 
 
Kiminin evleri km uzaklıkta hayatlarını kurtarmak için okuma azmi için ailelerine destek olmak için bir iş sahibi oluruz okuduğumuzda ailemize faydalı olur diyerek yola çıkan bu canlarımız kendini bilmez işletmeci yada dernek cemaatlerin açmış oldukları yurtlar acımazsızca yanarak şehit oldular bu aileler anneler babalar kardeşleri akrabaları sevenleri nasıl yaşayacaklar acı keder dramlar asla bitmeyecektir yaralar sarılacak derler hiçbir yara sarılmaz insan hayatını hiç kimse geri getiremez ve yaraları saramazlar bunu bilsinler ne yazıkki hayat böyle basit olmuş hiç kimsenin umurunda değil sadece aileleri yakınlarını bağlıyor ne yazıkki unutulur gider Allah korkusu olan insanlar asla unutmazlar bu dehşet faciayı… 
 

Ailelerin güvenipte gönderdiği bu tür yurtlara ordaki çalıştıran kişilerin ihmalleri sonucunda ortaya çıkan dehşet tablo ve yetkilileri de bu tür ihmale mahal vermemesini ve yetkililerin sıkı bir denetim yapmalarını devlet yetkililerimiz bu konuda sıkı bir denetime davet ediyorum. 

Öğrendiğimiz kadarıyla da yangın merdiveni kilidi kapalıymış buda büyük bir ihmal. 
İhmalden bu ölen yavrularımızın kaderidir bunların ölümüne sebebiyet verenlerin kaderleri değildir bu zalimler Allah katında en büyük suçludurlar bundan nasiplerini alacaklardır neden 
Tedbir almamışlar çocuklar masumdur bir insanın ihmallerinden hatasında kader deyip Allaha haşa fatura kesmemek lazım bu kader değildir. 
 
Can havli ile faciadan kurtulmak için pencerelerden atlama sonucu vücudunda kırıklar oluşan öğrencilerle birlikte dumandan etkilenen toplam 22 öğrencimiz ise yaralandı. 

Ne kadar çok basittir anlamıyorum insan hayatı hiçbir tedbir alınmamış bu kadar insanın ölümü basit midir daha gün yüzü görmeden murat almadan hayatlarını yaşamları için okuyup topluma faydalı olacak bu canlarımız sorumsuzca bir yurtta kalıp akılları fikirleri para kazanıp ticari zihniyet i önde tutarak hiçbir tedbir almadan bu yavrularımızı ölüme sebebiyet vermeleri hangi vicdanlara nasıl sığar Allah için soruyorum bu yurtlar kontrol ediliyor mu denetleniyor mu kimler izin veriyor para hırsı almış gitmiş insan hayatı bu kadar mı ucuz el insaf geriye bırakılan 11 masum evladımız acıları aileleri dram üzerine dram yaşayacaklardır olacağa çare yoktur söylüyorlar ama ihmal edenleride afetmemek lazım yüreğimiz yandı Allah hiç kimseye böylesi bir acı yaşatmasın çok zordur sosyal medyada yapılan yorumlar tepkiler had safhada ,merhamet vicdanı olmayan yurdun sahipleri nasıl yaşayacaklardır doğrusu çok merak ediyorum suçlu aranacak şehit olanların aileleri ömür boyu bir silinmeyen kalplerde kalan çok büyük bir acıyla tranvayla yaşayacaklardır.

Ve sorumsuz katiller ellerini kollarını sallaya sallaya yine özgürce halkın içinde gezmeye devam edecekler.  insana verilen değer ne yazık ki, ortada tüylerim diken diken oldu olayı duyunca üzüldüm kahroldum yine ihmal facia sorumsuzluk ortada ne yazık ki devletimizi bu konuda çok yurt yapmalarını yapmaları gerekir sosyal devlet anlayışı bu olmalıdır. 

Bu arada Brezilya'nın Chapecoense, takımını taşıyan uçağın düşmesi sonucu, 71 hayat daha karardı. Bu sporcu kardeşlerimizede Allahtan rahmet diliyoruz. Mekanları cennet olsun. Allah ailelerine sabır versin, çok acı dolu günler yaşıyoruz..  Bu arada sosyal medya üzerinden bazı paylaşımlar gözüme çarptı, bu düşen uçağın keşke Amedspor olmasını isteyen mahlukatlara sadece şu kadarını söylemek isterim, 'İnşallah aynı acıyı sizler yaşarsınız, Amedspor kadar başınıza taş düşsün, kurban olun bu insanlara, sizler bir hayvanda olan vicdana dahi sahip olamazsınız, lanet yaratıklar.

Selam ve Dua . 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT