25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır18 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara6 °C
 • Antalya22 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,916
  %0.56
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Aylin ÜNEK


Artık bundan böyle her şeyimiz planlı ve programlı olacaktır

01 Temmuz 2010 Perşembe 13:17

Çetin Sümer'in İHA'ya yaptığı açıklamada sarf ettiği bu tümceyi defalarca okumak zorunda kaldım. En son okumada da  tümcenin özünden Sayın başkanın  bundan öncesinde her şeyleri  ('ŞEY' kapsamına girenler kapsama alanı dışında kalmış, belirtilmemiş!!!) plansız ve programsız yaptığı sonucunu çıkardım. Keşke biraz daha iyi niyetli davranabilseydim de bu sözleri bir itiraf, bir nedamet olarak kabullenebilseydim. Maalesef o denli ulvi bir mertebeye ulaşamayacak sığlıkta bir varlığım henüz.Bulunduğum dünya boyutunda anladığım  odur ki, Sayın başkan yine ne söylediğinin içeriğini kavramadan konuşmuş.  Hoş görmek gerekir yine de. Akıl başka yerde, fikir başka yerde, beden başka yerde, ruh bambaşka yerlerde olunca böyle olur. Doğaldır. Vicdan; yani insan mekanizmasının doğru yanlış terazisinin bulunduğu göğüs kafesiyle göbek deliği arasındaki o boşluk, şimdilik sadece bir boşluk olarak mekanizmada yerini aldığı için sorgulamaya bile değer görmüyorum zaten. Yani; bu durumda kim olsa kusuruna bakılmaz, okunup geçilir sadece.

Şimdi de bu tümceyi Sayın başkanın öz sahiplenmesinden çıkartalım, içeriği zenginleştirilmiş bir tümce olarak tüm Diyarbakır kenti ve yöresinin öz tümcesi olarak belirleyelim. Bunu yapalım, çünkü bence böylesi daha anlamlı ve bence daha gerçek.  En gerçekte Diyarbakır ve bu ismi taşıyan tüm kurum ve kuruluşlar Özde ve tekte Diyarbakırlılarındır ve onların sorumluluğundadır. Bu ismi taşıyan her tüzel kişilik Diyarbakır çatısının altında toplanmış olduğunu unutmamak, her daim hatırlamak zorundadır. Bu isimle varlık gösteren her şey ama her şey bir isimle değil, binlerce isimle sorgulanır, anılır, takdir edilir, başarısız kılınır. Yani; Diyarbakır ismi kavramsal, anlamsal ,işlevsel olarak asla tek başlı olma lüksünü sahiplenemez. Vebali vicdanlaradır, kitleleredir, tarihedir. Bu en gerçektir. Ve asil olan Diyarbakır spora da aynı gözle bakabilmekte, dahası bu gerçekle yaşamayı öğrenebilmektedir.

Aynı tümce üzerinden ilerlemeye devam ettiğimizde, yeni yönetim kimlerden oluşursa oluşsun Diyarbakır ismini, ekmeğini, tarihini, topraklarını kendisine yaraştıran herkes için meselenin tek olduğunu görmek mümkün olacaktır. Amaç , hedefler, idealler ve inanç  birliği ilerlenecek bu yolda hava kararmış, ay sinsice saklanmış bile olsa, çakıl taşlarını da, çivi parçalarını da, aşılmaz setleri de ışıldatacaktır. Işık  insanın duyularından başka bir şey de değildir. Gören iki göz, düşünen beyin, terazi miyarı bozulmamış bir vicdan, saflıkla çarpan temiz bir yürek… İşte ışık. Ne güneş gerekir, ne ay, ne de sokak lambası!!!

Bir hayli arınmak gerekecek biliyorum. Geceden sabaha gerçekleşmeyeceği de gün gibi aşikar, evet. Fakat hiç bir hükümranlık sonsuza dek yaşayamayacağı gibi, kulluk da sonsuza kadar sürmez. Bu neden böyledir  biliyor musunuz, kulların hükümrana duyduğundan daha çok hükümranlar kullara ihtiyaç duyarlar da ondan!!! 

Yukarıdaki tümce önemli. Bence şu dakika itibarıyla atılacak her adım önemli. Bakış açıları,kişisel gelişimler, düş gücünün düşünce yaratımı, inanç ve sevgi birliği, her şey çok ama çok önemli. Çünkü Diyarbakır önemli. O yüzden artık bundan böyle planlı ve programlı olmak gerekmekte. Artık sahiplenmek, akla da güvenmek gerek. Sızlanmalardan, duygusallıklardan, şikayetlerden kurtulup birilerinden hamleler beklemek yerine, bir ŞEYler üstelik YENİ ŞEYler yapmak gerekiyor,diyorum ben. Ya siz??? Ne diyorsunuz?..

Bu yazı toplam 6947 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
...
Serhat Günes
Yazdiklarinizin hepsinin altina imzami atiyorum...Sevgili Aylin,siz artik cok iyi bir Diyarbakirspor taraftarisiniz...Kaleminizi böyle berrak kullanmaya basladiginiz günden beri,size saygim daha bir artti.Zannedersem sitede ki gönüldaslarimiz da böyle düsünüyorlar.En icten saygilarimla,hos geldiniz diyorum..Nazim hocanin dizeleriyle,"ben olmasam,sen olmasan,nasil karanliklar cikar aydinliga".Saygiyi hakeden insan evladi icin,bundan daha büyük bir mutluluk olabilir mi?...Saygilarimla...
04 Temmuz 2010 Pazar 07:45
84.189.47.253
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com