1. YAZARLAR

  2. Recep ESER

  3. Antrenörler okullara, okullar başarılara
Recep ESER

Recep ESER

Yazarın Tüm Yazıları >

Antrenörler okullara, okullar başarılara

A+A-

Bugün yalnızca basketbolun değil tüm spor dallarının en üst düzeyde gelişmesi için düşündüğüm bir projeyi anlatan genel bir yazıyı kaleme aldım. Umarım ses getirir. Tabi bunun için siz değerli okurlarımın desteklerini beklemekteyim. Bu yazının daha çok kişiye ulaşması gerektiğinin bu anlamda çok önemli olduğunu düşünmekteyim.

Ülkemizde gerek ferdi gerekse takım sporlarının gelişmesi ve uluslar arası platformlarda daha çok başarının kazanılması hepimizin isteği ve hayalidir. Evet isteğimiz ve hayalimiz ama neden bu başarılar gelmiyor? Bunun bir çok nedenleri var. Tesisleşme yetersizliği, alt yapı eksikliği, teknik imkansızlıklar, bilgi eksikliği, antrenör yokluğu bunlar gibi saymakla bitiremeyeceğimiz onlarca nedenler. Ama bence en büyük neden sporu okullara yayamayışımızdır. Sporu 1. sınıf seviyesine indirebilirsek çocuklarımızı okul hayatı boyunca hem spor yapacak hem de çok daha başarılı sporcular çıkacaktır.

Peki bunları nasıl sağlayabiliriz? Sporu okullar seviyesine sağlıklı bir biçimde nasıl indireceğiz?

Bugün ülkemizde % 90 ekonomik % 10 diğer sebeplerden dolayı ataması yapılmayan binlerce antrenörlük bölümü mezunu arkadaşlarımız var.  Bu arkadaşlarımız mezun oldukları okulda her spor dalının öğrenimini görmüş kardeşlerimiz. Şimdi diyorum ki her okula 2 tane bu arkadaşlarımızdan atasak nasıl olur? Ama öyle kuru kuru atadım olmaz. Sözleşmelerinde her biri atandığı okulun ve bölgenin şartları doğrultusunda en az 3 spor dalda faaliyet gösterecek diye bir madde olacak.  En az 3 dalda okullarını kulüpleştirip hem okul olarak hem de kulüp olarak yarışmalara ve maçlara katılacaklar. Katılamazlarsa dahi takımları her zaman olacak.

Tabiî ki bu işin en büyük sorunu olan ekonomik boyutu nasıl olacak diye düşünüyoruz. Bunu en iyi bilecek kişiler başımızdaki değerli yöneticilerimizdir. Ama ben bu konuda bir fikir beyan etmek istiyorum. Bu işin olmasında en büyük görev federasyonlarımıza düşmekte. Federasyonlarımız gerek Gençlik Spor Bakanlığımıza, gerek Milli Eğitim Bakanlığımıza gerek Maliye Bakanlığımıza ve gerekse diğer Bakanlıklarla görüşüp kendi gelirlerinden bir bölümünü bu iş için aktarırlarsa sanırım ilgili bakanlıklarımız bu işe çok daha sıcak bakacak ve çok büyük destek sağlamış olacaklar. Bu katkıları çoğaltabiliriz de. Maç gelirlerinden, yayın haklarından, reklam gelirlerinden vb. gelirlerden paylar aktartılıp hem atanmayan kardeşlerimizin atanmalarını sağlayabilir hem de çocuklarımızın spor ile erken yaşta tanışmalarınız sağlayıp istediğimiz ve özlediğimiz başarıları yakalayabiliriz.

Bugün sporda başarılı olan ülkelere bakın. Hepsinin başarıları okullardan gelmekte. Yukarıda dediğim gibi 1. sınıfta spora tanışıp başlayan öğrenciler üniversite bitimine kadar kademeli bir şekilde spor hayatlarında başarılı bir şekilde devam etmektedirler. Hem de okul yaşantıları boyunca bursta alıyorlar. Üniversiteden sonra profesyonel olup yaptıkları sporu meslek ediniyorlar.

Bu işler öle kolay olmayacak onu da biliyoruz. Bunun yanında bir çok eksiklikler var onunda farkındayım. Ama bir yerlerden başlamak lazım. Diyeceksiniz ki o ülkeler sistemlerini oturtmuşlar. Olabilir ama onlarda başlarken sıfırdan başlayıp ufak bir adım atmışlar.

Kimse yanlış anlamasın veya değerlendirmesin. Bunlar benim kendi düşüncelerim. Bunun üzerine konuşulup tartışılması ve daha çok fikrin ortaya çıkması taraftarıyım.

Tüm federasyonlarımızın bu işe öncü olması dileği ile herkese mutlu günler dilerim.    

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT