1. YAZARLAR

  2. Mahmut Şimşek

  3. Ankara'da Lobin yoksa, Diyarbakır'da Sahipsizsin !
Mahmut Şimşek

Mahmut Şimşek

Siyasi Analist - Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ankara'da Lobin yoksa, Diyarbakır'da Sahipsizsin !

A+A-

Siyasi gerginlik spor alanlarında bir nebze  yumuşatılacağına zavallı yöneticiler eliyle toplumsal gerginliği pompalıyor. Playofa ramak kala Amedspor'a  masa başında bir tırpan daha atılyor. Üç puanı silindi silinecek.... Amedsporun uğradığı bu kalleş hançerinin görünmez ve savunmasızlığının nedeni yine bizden önceki ve bizlerin olduğu siyasi,  ticari hatta kalitesiz aç gözlü unsurlardır.

Diyarbakırlı sporseverlerin ve Amedsporun bugün karşı karşıya kaldığı sahipsizliği nedeniyle ben de suçluyum.  Bu şehrin bir yaşayanı olarak, Diyarbakırsporun eski bir kalecisi olarak, Diyarbakırlı İşadamı olarak, Diyarbakır da  İSAV (İktisadi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı ) STK yöneticisi olarak,  Bir kanaat insanı olarak ve de aktif bir siyasetçi olarak,. ben de Diyarbakır adına şu ya da bu şekilde görev almış, görevini yapamamışlar kadar ben de suçluyum.

Amma...Ticarette,  siyasette ve sivil yaşamımda tanıyanlar, bu kadim şehre bu gibi haksız uygulamaların olmaması için naçizane şu önerimi  bizzat  benden sanırım 30 yıl önce  duymuşlardır. Çoğunlukla da  ve muhtemelen beni bireysel veya toplu ortamlarda dinleyen hemşerilerim yüzüme olmasa da içlerinden dudak bükenler de çok olmuştur , diye düşünmüşüm.

Evet bir çeyrek yüzyıldan fazladır ki ısrarla şunu der dururum.  "Ankara'da BÜROKRATI ve LOBİSİ olmayan bir  Diyarbakırı, Diyarbakır da ayakta tutamaz ve kentsel huzurun tadında hatta barış içinde bir arada yaşayamaz, yaşatamaz ve hor görülme fobisinden de kurtulamazsınız  " der dururum.

Ankara'da gece aleminde, iş aleminde Diyarbakırlı çok. Ama neden Ankara'da  Diyarbakır yok. Bugün Tüm bakanlıklarda ve devletim kurumlarında Diyarbakırlı Bürokrat yok denecek kadardır da ondan. Siyasetçilerimiz proje ve yasamayla uğraşacaklarına iş takipçiliği, hasta takipçiliği ve yemek sohbetleriyle uğraşmaktalar. Neden, çünkü bakanlıklarda göndereceği bir tanıdık Bürokratı yok. Varsa da işini telefonla giderecek çapı yok. Elin oğlu kendi vekili dururken senin işini niye yapsın, değil mi?..

Gümüşhane-Artvin-Rize- Aksaray-Niğde-Yozgat Diyarbakır'ın bir ilçesi kadar yok.  Öyle değil mi beyler... Ama bu illerin Ankara'daki bürokratları Diyarbakırlı Bürokratları ona, onbeşe katlar. Neden mi? Nedenini özünde herkes bilir. Ve çoğu kez siyasetçilerimiz kadar, susmaması gerekenler de  beynini de gözü gibi miyop veya hipermetrop olarak ad eder ve susar...

Evet, aktif Siyasetteki Miyop ve Hipermetrop siyasetçilerimizin kalıtımlaşmış zavallı zihniyeti  şu iki varakpare kaygıdan olsa gerek  Ankara'daki Bürokratı çoğaltmaz.,  Birincisi, "Ankarada Diyarbakırlı bürokrat çoğalırlarsa burada yediğimiz herzeleri ve yaptıklarımızı halk öğrenir. ikincisi; bu Bürokrat yarın Diyarbakıra gelip bize karşı rakip olur, aday olur"  cahiliye korkusundan ve kaygısından kurtulmadığındandır. Bu sığ beyinli ve tatlı su politikacıları yüzünden bu Şehr-i Azimin kaderi de hakları da on yıllardır böyle sahipsiz kalmaktadır.

Devletin Ankara'daki  Bürokratik yüzü Diyarbakıra iyi niyetle bakmadığı sürece travmalar ve sakıncalı etiketliliği ekonomiden spora önyargılı böyle devam edecek. Bu yazıda kendimden çok söz etmemi hoş görün. Adı Diyarbakır olan her şeyde emeğim var. Yine size konumuzla ilgili somut bir söz olduğunu inandığım ve   muhtemelen medyada ve bu sayfalarda da  rastladığınızı sandığım naçizane bir sözümü arz ederek yazıma devam etek istiyorum. "ADAMIN VARSA ADAM OLMANA GEREK YOK.", ama  adamın yoksa bu sistemde ölümlerden ölüm beğen.

Bu sahipsizliğe son vermek için Diyarbakır'da, Ankara'da, İstanbul'da yaşayanlar işte size bir öneri. Diyarbakırdan başlayın, bir ekip seçmeye, apolitik olsunlar ama ruhunu kaybetmemiş qalawi15 kişi yeter ve Ankarada ki Diyarbakır Lobisini oluşturmaya...  Bir araya gelin...konuşun.... Tartışın ama  Anlaşın...

Antep-Kayseri-Malatya-Mardin- hatta Yozgatı izleyin. İstanbul Burjuvazisini örnekleyin. 
Her sosyal olay da  boşu boşuna ağlamak istemiyorsanız; Gülmek için sizin de Ankara'da bir LOBİ niz olmalı değerli Diyarbakırlı.... 

Evet ben denedim bu doğru seçeneği ama başaramadım. 
Bugün,  artık bu konuya  değerli TSO genç başkanı  Sevgili Ahmet SAYAR el atmalı derim.  
Evet baylar bayanlar, Ankara'da yoksanız...  Ciğeriniz Diyarbakır'da yaşamaya yetmez. 
Anlayana.... 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT