1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedsporla Konuşma!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedsporla Konuşma!

A+A-

Sizden korkuyorlar; bu korkuyu saklama gereği bile duymadan büyük yolculuğunuzun önünüzü kesmek için ellerinden gelen her imkanı her fırsatı hukuk ahlak dinlemeden fütursuzca kullandılar. Maçı seyircisiz oynatmak yetmedi, en iyi oyuncunuza 12 maç ceza verdiler. Kendi yönetmeliklerini hiçe sayarak rakibinizin sizden bir gün daha fazla dinlenmesini sağladılar. Bu açık hukuk ve etik ihlallerinin bir tek nedeni var; o da şudur, ne pahasına olursa olsun size ''buraya kadar'' dedirtmek.


Bunun adı açıkça futbolda hendek kazmaktır.TFF size karşı hendek kazmak, barikat inşa etmek zorunda kaldı.TFF hem ırkçı karakterinden hem de elindeki en değerli(Fenerbahçe) markayı koruma güdüsünden, size karşı gözü kara bir biçimde barikat üstüne barikat inşa etti. Futbolun yönetiminden sorumlu olan kurum, korkusunun esiri bir radikalleşme ile kendisini sefil bir marjinal örgüte dönüştürdü. Siz bir kez daha ''Kral çıplak'' deme fırsatını sundunuz dünya futbol kamuoyuna.


Peki, TFF neden bu kadar pervasızlaştı.Bunun iki önemli nedeni var;Birincisi siz bir Kürt ilinin temsilcisiniz ve bu il siyasi temsilde eşitlik ve adalet talep ediyor. İkincisi siz Türkiye kupası maçları sürecinde öyle sade öyle uyumlu ve öyle değerli bir futbol pratiği sergilediniz ki,ellerindeki bütün değerler sahteleşti. Kesin bir plan ve sağlam bir örgütlenme iradesiyle sahada sergilediğiniz oyun, belki de ilkez kaotik futbol iktidarını en ciddi şekilde tehdit ederek onlarda kuşatılmışlık duygusu yarattı.


Sizden korkuyorlar; bırakın korkmaya devam etsinler. Ama sizin onlardan korkmanız için, onların bu sahte dünyasından çekinmeniz için mantıklı,geçerli hiç bir sebebiniz yok. Eğer rakibinizin yüreğine bu kadar büyük bir korku salmışsanız,rakibinizin korkma nedenlerine herkesten çok sizin inanmanız gerekir. Eşya tabiatına ters düşemez.Rakip korkuyorsa bir bildiği var demektir ve sizin sorumluluğumuz rakibin bildiğini doğrulamak ve bunu ona kanıtlamaktır.


Birileri sizden korkuyorsa yapılacak ilk ve en önemli şey serinkanlı kalmayı başarmaktır. Sakinlik korkunun panzehiridir.Üstüne üstlük eğer kaybedecek bir şeyiniz de yoksa. Kaybecedek bir şeyiniz yok,çünkü zaten siz o destansı hikayeyi çoktan yazıp tarihe mal ettiniz. Siz artık bir efsanesiniz. Ve efsaneler her şeyden önce korkusuz olur.


Şimdi, yarın daha önce Bandırma, Urfa, Başakşehir ve Bursada tekrarladığınız oyunu bu kez Amedde tekrarlayacaksınz. Hepsi bu. Özünüzde olan, defalarca uyguladığınız size ait oyunun kimlik ve pratiğini bu kez de sessiz milyonlar için tekrarlayacaksınız.  Taraftarınız sizi bu maçta destekleme imkanına sahip değil ama siz milyonlarca taraftarı içinizde hissederek onları sahanın içindeymişcesine içselleştirip hissedebilirsiniz.


Bu konuşmayı Amedspor taraftarlarına bir kaç laf söyleyerek bitireyim. Bu maçı değerli kılacak en önemli şey, belki de Amedsporun galibiyetinden daha değerli olacak şey en küçük taşkınlığa, en basit şiddet girişimine ve her türlü sözlü tacize tenezzül etmeden,misafiri geldiği gibi selamet içinde geri göndermektir. Bu davranış TFF ye kesilecek en büyük cezadır. Rakiplerimizde saygı ve etik yoksa bu değerli kavramların sizde de olmadığı,siz de bulunmadığı anlamına gelmez. Çünkü siz imtiyaz ya da himaye istemiyorsunuz. Siz adil ve eşit bir yarışma talep ediyorsunuz.
Fenerbahçe oyun olarak sizden daha iyi değil. Çıkın ve bu maçı alın. Tarihin çarkları da kayıtları da dönsün ve düşsün!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT