1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedspor'a Dinamizim ve Akıl Lazım.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor'a Dinamizim ve Akıl Lazım.

A+A-

Menemenspor maçında benim gördüğüm belirgin eksiklik ve hatalar şunlardı. Amedspor dinamik bir oyun oynayamıyor, bunun iki hatta üç nedeni var. İlki bütün Amedsporlu oyuncular topla gereğinden fazla oynuyor. Bu çok acemice bir davranış. Ancak amatör oyuncular bu kadar top ayağında kalsın sevdası içinde olabilirler. Bu durumun hiçbir şeye faydası yok. Bilakis zararları çok büyük. Bu durum akışkan bir oyunun önünü kesiyor. Bu durum aşırı topla oynama hevesi olarak oyuncuları aşırı yıpratıyor. Oyuncunun maç kondisyonunu tüketiyor. Ve en önemlisi kaptırılan her top rakip için bir hücum hamlesine dönüşüyor.

 

İkinci neden Ercan Çakar’ın hantallığı;Ercan ve Okan merkezde  müthiş bir dinamizim yaratabilirler. Hem merkezi rakibe kapatabilir hem de bütün hücumların başlangıç halkasına damga vurabilir. Bunun tek şartı, Ercan’ın tek paslı oyuna inandırılmasıdır. Ercan Okan işbirliği, Mehmet Sıddık ve Oğuz’un katkılarıyla 2. Lig seviyesinde önlenmesi mümkün olmayan bir oyunun altına imza atılabilir. Bir de buna Deniz Naki’nin yetenek ve aklı monte edildiğinde şampiyon olmamak için hiçbir sebep kalmaz.

 

Üçüncü neden sağ kanatta Abdullah’ın bireysel oyunudur. Abdullah, rakibin bütün defansını geçme ve böylece topu ayağından çıkarma sevdasından vazgeçmeli. Bence Abdullah'ın vücudunu kullanarak top saklama yeteneği kanatta kullanılmamalı. Eğer Abdullah’ı hücumun merkezine alırsa Amedspor, bu oyuncudan maksimum düzeyde fayda elde edebilir.

 

Maçın ikinci yarısında Amedspor 1-0 yenik duruma düşünce bütünüyle dengesiz bir takıma dönüştü. Rakibi baskı altına almak demek defansif tedbirlerden vazgeçmek anlamına gelmiyor. Eğer Menemenspor değil de daha becerikli bir takım olsaydı Amedsporun karşısında tarihi bir hezimet kaçınılmaz olurdu. Dengeli bir takım, hücum ederken ya da rakibi kendi yarı sahası içinde baskılarken, kontraatak ihtimalini unutmayan ve geride geniş alanlar bırakmayan takımdır.

 

Kaleci Zülküf çok sinirli. Onun öfke kontrolü yapmasında fayda var. Bu kadar öfke her şeye zarar verebilir.

 

Kısaca Amedspor’un oyun mekanikleri daha pürüzsüz çalışmalı. Savunmadan hücuma geçişlerde uzun ve isabetsiz paslar yerine kısa paslarla alan kattetme stratejisine dönülmelidir. Rakibin arkasına uzun paslarla sarkmak kolay değil. Bunun için iki şeye ihtiyacınız var. 1- o isabetli pasları atacak usta ayaklara 2- atılan pasların pozisyonlarını oluşturacak usta ve atletik oyunculara. Gerisi boştur. Ham hayaldir. Ve bilerek isteyerek topu rakibe ikram etmektir.

 

Amedspor’lu oyuncular hem çok pas hatası yapıyor hem de pas opsiyonları için birden fazla seçenek üretmekte zorlanıyorlar. Misal hücumun yönünü ani ve hızlı biçimde değiştirmek için istenilen seçenekler oyun içinde üretilemiyor. Oysa bu ligde ani yön değiştirme öldürücü olur. Çünkü bu ligin hiçbir takımı, sahanın enlemesine genişlemesi durumunda çare üretebilecek durumda değil.

 

Bu takımın Deniz Naki’ye ihtiyacı var. Deniz Naki, her maçta oynamak için elinden gelen azami gayreti göstermelidir. Biliyorum, Deniz Naki herkesin hedefinde. Deniz Naki’yi provake etmek için herkes büyük çaba sarf ediyor. Eğer gerçek buysa, o zaman Deniz Naki’de bu bilinçle hem kendini kontrol etmeli hem de tahriklere kapılmamalı.

 

Büyük oyuncuların başı her zaman beladadır. Deniz Naki’de bunlardan biridir. Ama unutulmaması gereken şey Denizin ne yapıp edip her maçta takımdaki yerini almasıdır. Bu ülkede hem iyi oyuncu olmak hem de fikir sahibi olmak ateşten gömlektir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT