1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedspor ve Sertaç Küçükbayrak.
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor ve Sertaç Küçükbayrak.

A+A-
Amedspor'un Sertaç Küçükbayrak ile yeniden sözleşme imzalaması beni cidden çok sevindirdi. Sertaç Küçükbayrak'la henüz yüz yüze gelip elini sıkma şansını yakalayamadım. Başka bir deyimle biz birbirimizi kişisel olarak tanımıyoruz. Aramızda dostluk ve arkadaşlıktan oluşmuş bir hukuk da yok. Sertaç Küçükbayrak'a dair bütün bildiklerim geçen sezon Türkiye Ziraat  Kupası'nda sergilediği etkileyici performansıydı.
 
Bir teknik direktör insan olarak çok akıllı ve bir o kadar da zeki olabilir ama bu bir teknik direktör olarak o ölçüde zeki ve akıllı olduğu anlamına gelmez. Teknik direktörlerin aklı, söylemlerinden ziyade daha çok ve kesinlikle saha da kurguladıkları oyunlarda görülür ve orada tartılır. Futbol sözkonusu olunca oyun aklı, 11 oyuncunun kendi aralarındaki ilişkiye bir sistematik kazandırıp rakibin olası bütün girişimlerine karşın, o sistematiği yaratıcı bir biçimde sevk ve idare etmek anlamına geliyor.
 
Teknik direktörün oyun aklı sadece kendi oyununu yapılandırmakla kendisini sınırlayamaz; aynı zamanda rakiplerden de ne anladığını da oyunlaştırıp, bunun uygulanmasından da sorumludur. İlkin elindeki oyuncu havuzunun ortak özelliklerinden hareketle uygun ve uygulanabilir bir sistem inşa eder, bu sistem için bir strateji belirler ve bu stratejiyi de zengin taktik düşüncelerle besler. Bu işinin henüz yarısı bile değil. Rakip analizlerinden  devşirdiği  verilerle her rakibe karşı taktik üstünlük sağlamak için de oyunun tempo ve ritmini belirleyecek ek önlemler alır. Ve son olarak oyuncu gurubunun zihnini sürekli açık halde tutmak için hepsini bir oyun oynama biçimine ikna ederek güçlü bir amaç üretir. Ortada güçlü bir amaç yoksa, oyuncu grubunun zihni açık olmaz ve oyuncuları yönetmek bir yerde imkansız hale gelir.
 
Oyuncu grubunun şarjını sürekli dolu tutmak için doğru, dozajı iyi ayarlanmış ve bilimsel verilerin ışığında oluşturmuş bir çalışma planlaması yapar. Oyuncu gurubunun fiziksel kalitesi bugünlerde her zamankinden daha büyük önem taşıyor; çünkü futbol çok hızlı düşünüp çok hızlı oynanmaya başlandı. Buna hazır olmayan takımlar bu rekabetten başarılı bir biçimde çıkma şansını yitirenlerdir.
 
Geçen sezon son Fenerbahçe maçı dahil Amedspor Sertaç Küçükbayrak yönetiminde unutulmaz bir performans sergilerken, ortaya çıkan harika oyun hiç kuşkusuz Sertaç Küçükbayrak'ın oyun aklı ürünüydü. Neredeyse bütün maçlarda Sertaç Küçükbayrak'ın bu tutarlı ve kendine güven duyan aklına rastlamak hiç tesadüf değildi. Bunun en büyük kanıtı özelikle savunmadan hücuma geçerken takımın standart haline getirdiği kontraatak planıydı. Bu plan iki Şanlıurfaspor, Başakşehir ve Bursaspor maçlarında aynı yöntem ve aynı kusursuzlukla uygulandı.
 
Deniz Naki'in etrafında yoğunlaşan pas trafiği ve rakip hücumlarını ikinci bölgede karşılama direnci Şenol Güneş dahil hiçbir teknik adamın Türkiye'de başaramadığı harika bir oyun stratejisiydi. İkinci bölgede merkezi bir yapı kazanan savunmadan hücuma geçiş ya da hücumdan savunmaya geçişler öyle üst düzeylerde uygulandı ki, Fenerbahçe ile oynanan ilk maç dahil, süper lig ekiplerinin çare üretemediği zenginlikte ve yaratıcılıktaydı. Özellikle ilk Fenerbahçe maçı bu planın Deniz Naki'siz de uygulanabildiğini gösterdi ki, bunu işaret ettiği tek anlam vardı; Sertaç Küçükbayrak'ın aklı ve oyun zekası.
 
Böyle bir planlama için bütün sezon boyun Pereira çok çabaladı ama asla rakipleri ikinci bölgede kuşatıp etkisiz hale getiremedi. Zaten bunu başarabilmiş olsaydı Beşiktaş yerine Fenerbahçe açık ara şampiyon olurdu. Pereira böyle düşünmesine rağmen Sertaç Küçükbayrak kadar hem cesur değildi ve kim ne derse desin onun kadar oyun zekasına da sahip değildi.
 
Ben bütün ömrüm boyunca yaşlı ve yavaş hücum hattının handikaplarına rağmen ikinci bölgede bu kadar dinamik bir oyun tasarlayan bir teknik adama Türkiye'de rastlamadım. Bana kalırsa  Kürt çoğrafyasında, bütün zamanların en iyi teknik adamı olmaya aday biridir Sertaç Küçükbayrak. Amedspor'a ve Sertaç Küçükbayrak'a yeni sezonda başarılar diliyorum. hem yolunuz hem de bahtınız açık olsun.  
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT