1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedspor ve Bazı Notlar.!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor ve Bazı Notlar.!

A+A-
 
Öncelikle Ziraat Türkiye kupasının öncelikli hedef haline getirilmemiş olması çok sevindirici ve çok akıllıca bir karar. Kupa maçlarını oyunu daha da mükemmelleştirmek için kullanmak, çok değerli bir imkan. Skordan bağımsız ve skor baskısı yaşanmadan çıkılan her maç, oyuncunun ''oyun tecrübesine'' ciddi katkılar yapar. Bu maçlarda oyuncu maçın sonucuna bağımlı değildir, ama oyunun kendisine her zamandan daha fazla bağımlıdır.
 
Amedspor hedefe kilitlenen enerjisini Kupa maçlarında heba etmemeliyidi, tam tersine Kupa maçları daha dinamik bir enerji birikmine imkan sağlamalıdır.Çünkü  bu sezon önemli olan tek hedef lig şampiyonluğudur.
 
Maçın 2-1 sonucu aslında çok hayırlı oldu.Çünkü kaza ile gelebilecek olan bir galibiyet zihninsel olarak oyuncuları kısmen havaya sokabilirdi ve bu durum kesinlikle lig şampiyonluğu hedefine zarar verirdi.
 
Prensip olarak Serteç Küçükbayrağın hücum ve savunmayı temsil eden bloklar olarak takımı eşit iki parçaya bölmesi çok doğru ve çok modern bir düşünce. Beş kişiden oluşan bu iki blok arasında geçişleri sağlayacak iki ayak içi temiz oyuncu, takımı sürekli oyunun içinde tutmaya yeter.
 
Eğer tercih böyle bir sistematik ise,'' alan kullanımı'' çok büyük değer kazanır. Oyunun ilerisini temsil eden en uçtaki oyuncular ile oyunun en gerideki oyuncular arasındaki mesafe hiç bir pozisyonda 25 metreyi geçemez, geçmemelidir. Ama anlaşılan o ki takım bu oyun prensibine hala çok alışmış değil. Hala savunma geriye doğru koşular yaparak takımın alan dengesini bozuyor.
 
Bu maçta Menemensporun çok  kolayca kenarlara inip oradan cezasahasına toplar kesmesinin birinci derecedeki nedeni buydu. Oysa rakip değil orta kesmek, kenarlara bile inme şansını yakalayamamalı. Savunma bloku her zaman iki geçiş sağlayacı oyuncunun duruş yerini kendine ölçü olarak almalıdır. Bu noktada rakibin ne yaptığı çok önemli değildir, Alanı boşaltmamak ve dar alan çizgisine sadık kalmak doğru defansif tavırdır.
 
 Bu maçta geçişleri sağlayan Mansur Ercan çok statik bir oyun oynadılar. Özellikle Mansur hem çok yavaş düşünüyor ve çok yavaş hareket ediyordu. Ercan ise geçiş görevleri için alanı çok elverişli kullanmak yerine daha çok adam eksiltme ve şut atma eğilimindeydi.
Genel olarak dar alan paslaşmaları başarılıydı ama bu paslaşmaların çok daha hareketi olması gerekir. Hareket halindeki paslaşmalar hızla hem rakip eksiltir hem de alan kattedilmesine imkan sağlar.
 
Bir sözüm de Tekin Adar' a. Sevgili Tekin top her zaman illa da kontrol edilmesi gereken bir nesne değil. Kimi zaman alacağımız doğru pozisyonla topa müdahale etmeden de ona istediğimiz şekilde sahip olabiliriz. Sonra bu kadar çok topla oynama sevdası da ne oluyor? Bir kere fiziksel olarak hem Zaloğlu Rüstem kadar güçlü değilsin. Üstelik hareket halindeyken vucudunu doğru kullanmıyorsun. Bak Messi' ye. yere ne kadar sağlam basıyor.
 
Son bir uyarı; Bütün oyuncular rakip ceza sahasının içine kadar oyundan ve sistemden sorumludur ve oyunun sistemden kaynaklanan görevlerini yerine getirmek zorunda. Topu ceza sahasının içine taşıdıktan sonra oyuncunun özgürlüğü başlar. Oyun disiplini denilen kavram tam da budur. Topu rakip ceza sahasına kadar arkadaşlarınla birlikte taşı, sonra, ceza sahası içinde hünerlerini göstermek için özgürlüğünü kullan. Hepsi bu.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT