1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedspor için notlar!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor için notlar!

A+A-

Şenol Güneşin kaygılı ruh haliyle saha sürdüğü takımı hem savunmada hem hücumda üç bölgeli oyuna mahküm olunca, kelimenin tam anlamıyla hem Vitor Pereira'ya hem de Fenerbahçeye gün doğdu! Vitor Pereira gökte aradığını yerde üstelik altın bir tepsi içinde kendine sunulmuş buldu. Her akıllı teknik adam gibi Vitor Pereira da dünya futbolunun yeni evrimini ve en temel oyun dönüşümünü yakından izliyor. Bundan aldığı ilham ile takımı üç bölgede değil de iki bölgede üstelik savunma refleksi ile organize etmeye çalıştı bütün sezon boyunca.

Bilindiği gibi Avrupanın dört büyük liginde( İspanya, İngiltere, Fransa ve Almanya) oyun artık üç bölgede değil iki bölgede oynanıyor. Kimi teknik adamlar takımlarını savunma ağırlıklı bir planlama ile iki bölgeli hazırlıyor, kimi teknik adamlar da takımını hücum ağırlıklı stratejilerle iki bölgede organize ederek sahaya sürüyor.

Oyun; defans, orta saha ve hücum gibi klasik bir şema ile oynanmıyor; Topun olduğu bölge ile topun atılacağı bölge olarak, başka bir deyimle Tehdit bölgeleri ve tehlike bölgeleri olarak tasnif ediliyor ve oyun plan, taktik ve stratejileri, kimi özel görevler ile birlikte bu temel de inşa ediliyor.

Sözü fazla uzatmadan sadece bazı örnekler vererek durumu özetlemeye çalışayım. Claudio Ranineri'nin Leicester City'si, Jürgen Kopp'un Liverpool'u ve Jose Mourinho'nun bütün takımları oyunu iki bölgede ve savunma planlamasıyla oynar. Pep Guardiola'nın Bayern'i Arsene Wenger'in Arsenal'ı ve Laurent Blanc'ın Paris Saint Germain'i Hücum planlamasıyla oyunu ve rakibini abluka altına alır. Birbirinden farklı bu teknik adamların ortak özelliği oyunu iki bölgede oynama felsefeleridir.

Başka yazılarda bu konuyu detayları ile konuşmak umuduyla şimdilik burada daha fazla ayrıntıya girmeden bir kaç final cümle kurarak bitireyim.  ilke olarak, rakibe boş alan bırakmamak, rakip için alanı ve zamanı süratle daralmak ve etkili pres ve etkili kontraatak yapmak için oyunun boyunu kısaltmak artık üç bölgeli oyun ile uygulanabilir değil. Bu tarz bir oyun için mutlak biçimde iki bölgeye sıkışmak zorundasınız!

Amedspor, Fenerbahçeye karşı Beşiktaşın yaptığı hatayı yapmadan yani Fenerbahçeye oynayacak geniş alan bırakmadan bu maçı oynamak zorundadır. Eğer Beşiktaşın yaptığı gibi Defansını orta sahadan kopuk olarak çok geride kurarsa Amedspor, bu maçı en başından kaybeder. Amedspor hem defansını geri de kurmamalı hem de defans orta saha işbirliğini her pozisyonda mutlaka işlevsel kılmalıdır.

Bu amaçla dörtlü defansın önünde bir garanti adam bulundurarak, her yönden gelecek hücum ataklarına kademe yapmalı ve mümkünse defansın önün de yer alacak olan üçlü pres çetesine de yardım edip presi dört kişi ile yapmalıdır. Dört kişilik pres çetesiyle topun bulunduğu bölgeye baskı yapılınca fenerbahçenin sadece oyun akışkanlığı bozulmaz aynı zamanda Fenerbahçeyi serseri toplarla oynamaya mahküm edersiniz.
İki atletik hücum oyuncusuyla Fenerbahçe defansını tehdit etmek önemlidir.ama bundan daha önemlisi dörtlü pres çetesinin ani ve kararlı baskınlarıyla elde edilecek toplar Fenerbahçe defansı henüz pozisyon almadan kontraataklara dönüştürülürse,Fenerbahçe epeyce zor zamanlar yaşar.

Kanat organizasyonları açısından Fenerbahçe defansının sol koridori çok sorunlu! Orada görevli olan oyuncuların hepsi tek ayaklı ve tek hamleli. Bu büyük avantaj. Dolayısıyla Fenerbahçeye hücum ederken sol kanadı kullanmak çok daha akıllıca. Ayrıca Hücuma çıkan  Caner arkasında çok derin boşluk bırakıyor ve çabuk bir oyuncu olmadığı için de kolayca geri dönemiyor.

Özetle Amedspor 4 defans önünde tekli joker ve defansa bitişik 3lü pres çetesi ve iki hücumcuyla sahaya çıkmalı ve oyunu mutlaka sıkıştırılmış iki bölgede oynamalıdır. Bunlar benim önerilerim, elbette Sertaç Küçükbayrak takımını daha iyi tanıyor ve sahaya onun istediği oyunu en iyi oynayacak oyuncu gurubu ile bu gurubun kolayca uygulayacağı bir plan ile çıkacaktır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT