1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedspor için bir Vitor Pereira analizi!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor için bir Vitor Pereira analizi!

A+A-

Dün basın toplantısında, kişisel futbol tarihinde ilk kez bir teknik adamın ağzından oyun planının tüm detaylarını duyma şerefine nail oldum. Vitor Pereira, erdemli bir davranış sergileyerek, Türk eknik adamlarının sır muamelesi yaptığı oyun planını yoruma teslim etti: yani Türkiye futbol tarihinde ilk kez bir futbol adamı oyunun bütün mevkilerini nasıl tasarlayıp, parsellediğini ve her mevkinin görevlerini tanımlarken, hem hücumda hem savunmada bu mevkide oynayan oyunculardan neler beklediğini, neler istediğini açıkca ifade etti. Ben dün gece Vitor Pereira'nın bu açıklamaları yaparken takındığı tavrı  çok yürekten ve çok samimi buldum. Dolayısıyla o ifadeleri bir konuşmacının konuşma şehvetinin kör dürtüsüyle söylediğine inanmıyorum. Bu bakımdan Vitor Pereira'yı, bu erdemli davranışından ötürü, yürekten kutluyorum.

Şimdi kısaca Pereira'nın o basın toplantısında neler söyledğine bir göz atalım: “Sezonun başından bu yana oyun planımızı yapılandırırken 2-3-4-5 no'lu mevkilerin standart defansif birimler olarak kalmalarına özen gösterdim ve bu kararımdan hiç vazgeçmedim. 6 no'lu mevkinin defansın önünde bir tür defansif garantör olarak bulunmasında israr ettim. İkinci 6 no'lu mevkinin rakip kontrataklarda ilk 6 no'lu mevkiyle birlikte hareket etmesini planladım. Ama biz hücuma kalktığımızda, özellikle de hücum ederken tam o anda, yeni bir kotratak ihtimaline karşı, her zaman “ilk görevlendirici” olarak o pozisyonu (ikinci 6 o'lu pozisyon) tanımladım. İki 6 no'lu mevkinin top rakipteyken, bu topun kapılması için, 8 no'lu mevkinin de bu ağa katılmasını israrla talep ettim. 10 no'lu mevkinin daha gezici, gezgin bir karakterde olmasına izin verdim. İleride tek santrafor bırakarak, iki bekimi de hücumda aktif olarak kullanmaya her zaman açık oldum ve buna özen gösterdim. “
Sözkonusu basın toplantısında Vitor Pereira, hücum girişimlerini şekillendirirken, bir detay olarak, “hücum girişimlerimizi bir kontratağa yol açmayacak derecede dengeli yürütmeye çalışıyoruz.” Diyordu. Elbette başka şeyler de söyledi. Bunları içinde özellikle; “Oyunu domine etmeye çalışıyoruz. Dinamik, agresif ve sahanın heryerinde rakibe basan ve oyunu her ne pahasına olursa olsun, rakip yarı sahada oynamak isteyen bir takımız” diye bitirmişti.
Yukarıda ayrıntılarıyla anlatılan oyun planından ne anlamamız gerekiyor? Her şeyden önce 2-3-4-5-ve 6 nolu mevkilerin defansif görevlerle bu planlamanın içinde rol aldıklarını anlamalıyız.Buna ek olarak bir oyuncunun daha 6 nolu mevki için görevlendirildiğini ve benzer görevlerin istikrar içinde icra edilebilmesi için de 8 nolu mevkinin kısmen bu görev tanımı içinde yer aldığını anlamalıyız.
Bu tablo Vitor Pereira'nın iddialarının aksine Fenerbahçe takımının hücümcu değil savunmacı bir takım olduğunu kanıtlar. Altı oyuncuyu direk savunma görevleri ile donatmak ve gerektiğinde yedinci oyuncunun da bu pozisyon içinde yer almasını talep etmek,açık ki tartışmasız bir biçimde  sizi savunmacı bir oyuna mahküm eder. İki kanat bek'inin salt orta yapmak amacıyla hücuma katılımı, hiç bir süretle o takımı hücumcu yapmaz. Nitekim dünkü maç dahil, Fenerbahçe hiç bir  maçta hiç bir hücum girişiminde rakibinden bir fazla çoğalma imkanı bulmadı. Bulamaz da.
Çünkü rakip kontraataklarını kesmek ya da rakip kontraatak ihtimallerini daha başlamadan bertaraf etmek için Vitor Pereira, geri de az adamla yakalanmak istemiyor ve bu nedenden ötürü de, hücumu az adamla ve dikine paslarla yapıyor. Caner ve Gökhan Gönülün çok aktif görünüyor olmalarının nedeni budur. İki bek de çoklu bir hücum planı içinde olmadıkları için, zorunlu olarak kenara taşıdıkları her topu ortaya kesmek durumunda kalıyor.
Garanti bir pas kurgusundan yoksun olan Fenerbahçe ya da diğer doğru deyimle Vitor Pereira oyunu, skoru, ortaya kesilmiş serseri toplardan üretmeyi hedefleyerek, maçın kendisine armağan edeceği rastlantısal sonuçlarla bitirmeyi umuyor. Dün Lokomotif maçında atılan iki gol de bu zihniyetin ürünüydü. İlki Gökhan Gönülün elverişsiz durumda ortaya kestiği topun rakibi aşarak  final vuruşuna dönüşmesi oldu; İkinci gol de ceza sahası içinde bocalayan oyuncuya müdahale eden rakip oyuncunun ayağından seken topun canerin önüne düşmesiyle oldu.
Vitor Pereira oyunu domine etmekten söz ediyor; oyunu sürekli olarak rakip yarı saha da oynamak istediğinden söz ediyor ama bu planlama böyle bir oyun iktidar ve inisiyatifi doğurmaz. Takımın yarısını rakip kontratak ihtimaline karşı geride tutarsanız, takımın geriye kalan diğer yarısıyla  oyunu sürekli rakip yarı sahasında oynama imkanı bulamazsınız. Buna sayısal olarak imkan yoktur.
Ek alanı
Amedspor için Vitor Pereira Analizi!.rtf adlı eki önizle
Zengin Metin
Amedspor için Vitor Pereira Analizi!.rtf

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT