1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Amedspor Diyarbekirspor BatmanPetrolspor ve Diğerleri..!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Amedspor Diyarbekirspor BatmanPetrolspor ve Diğerleri..!

A+A-
Bir kentin futbol aklı, sevgisi, kapasitesi, bilgisi ve futbol arzusu için elimizde şaşmaz bir kriter  var. Bir kentin yarışmacı takımlarının seviyesi neyse o  kentin toplam futbol bilgisi de o seviyededir. Aslında çıtayı biraz daha yükseltebilir,meseleyi ülke bazında  bir kritere dönüştürebiliriz. Dünya düzlemin de futbol kulüplerinin seviyesi neyse o ülkede total futbol bilgisinin seviyesi o dur. 
 
Ayna, faal futbol aktivitesinin reel durumunu gösterir. Kusura bakmayın ama bu gerçek böyledir ve acıtıyorsa  daha da acıtması için elbirliğiyle yaraya tuzu bolca bastırmalıyız. Yoksa gerçekler kendiliğinden ne değişirler ne de ilahi bir şekilde bir günde çözülürler.
 
Söz gelimi, futbol bilgisinin vasat taraftar bilgisi seviyesinde olan kent ve ülkelerde, Transfer mucizevi bir eylem ve karar olarak algılanır. Transfer her şeyin çözümü olarak ilan edilir ve futbol bilgisi bu sığ seviyeye indirgenerek günlerce konuşulup sömürülür.
 
Elbette transfer yapılır. yapılmalıdır da. Ama transferlerin yapılma biçimi futbol bilgimizin ne ölçü de gelişkin olduğunun da kanıtlarını verir. Transfer için ölçü iyi oyuncu almak mıdır? salt bu gerekçe yeterli midir? Yoksa iyi tasarlanmış bir oyunun ihtiyaçları için mi transfer yapılmalı? Hangisi? Eğer iyi tasarlanmış bir oyun için transfer yapılacaksa neden bunu yönetim kurulları belirler. Yoksa yönetim kurulları en iyi teknik adamdan daha mı çok vakıftır şu futbol oyun bilgisine.
 
Eğer transferleri bahçemizdeki süs bitkileri için yapmıyorsak, eğer transfer iyi bir oyun planı için gerekli ise neden o oyun planının gerçek sahipleri transfer yapmaz da yöneticiler yapar? bana kalırsa bu ne idüğü belirsiz ilişki biçimi kırılmadan iyi ve güzel bir oyuna ulaşmak mümkün olmaz.
 
Transfere odaklanmış akıl ilk önce doğru oyunu ıska geçer. Basit bir gerçeklik var. '' silah kimin elindeyse o silahı ateşlemek onun hakkıdır'' bu doğru bir tespit değil mi? Takımları sahaya süren teknik adamlar ise neden sahaya sürecekleri o oyuncu gurubunu seçme hakkı elinden alınıyor? Hiç bir mantığı yok bu işin. Eğer yönetimler teknik adamlara güvenmiyorsa orta da daha büyük bir sorun var demektir. Kurumsallaşma. Bir yöneticinin görevi kusursuz bir kurumsallaşma yaratmak ve o kurumsallığı yönetmektir. Ama görülen o ki, yönetici kurumsallık yaratmak yerine daha popüler işlere meyil ediyor. Bu olmaz. bu sürdüğü sürece başarıda olmaz.
 
Amedspor, Diyarbekirspor, BatmanPetrolspor eğer önümüzdeki sezon başarılı olmak istiyorlarsa yapacakları en büyük transfer doğru ve ehil teknik adamları transfer etmektir. İyi ve ehil bir teknik adam, ortaya doğru bir oyun plan ve anlayışı koyar ve transferler bu mantıkla yapılır. Önemli olan şey bir oyun inşa etmektir. Transfer aracılığıyla devşirilen oyunca esasında bu oyun inşasında görev alacak personeldir.
 
Doğru oyunlar kurgulamadan, çilekeş mimarlar gibi iyi oyunlar inşa edilmeden yapılan transferler havaya para savurmaktan farksızdır. Zengin yöneticilerin havaya savuracak paraları olabilir. Sonuçta para kendi paralarıdır. Ama oynadıkları bu para oyunun adı futbol olmaz. Meselemiz de tam budur.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT