24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır25 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara16 °C
 • Antalya26 °C
 • İzmir23 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,507
  %0.02
 • Dolar
  3,0697
  %-0.58
 • Euro
  3,3438
  %-0.41
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Aman çocuğum koleje gitsin, sonra da Harvard'ı bitirsin!

01 Ağustos 2013 Perşembe 13:59

Şimdiki anne babalara bakıyorum da tek dertleri çocuklarının koleje gitmesi, sonra yutdışına okumaya gitsin, Harvard'a gitsin, Stenford'a gitsin, mutlaka birkaç yabancı dil bilsin. Başka dertleri yok. Çocuk doğar doğmaz planlar hep iyi okuması, mutlaka koleje girip üniversiteyi kazanması yönünde kuruluyor. Paralar bunun için biriktiriliyor. Anne ve baba tam anlamıyla tek hedefe kilitleniyorlar. Araştırıyorlar, çabalıyorlar, özel ders aldırmalar, özel hoca tutmalar, okul okul dolaşmalar... Bir türlü hırsları bitip tükenmek bilmiyor.


Halbuki ben hep söylüyorum. Eğer çocuğunuzu imanlı, Allah'tan korkan, Allah sevgisiyle dolu, dünyayı değil ahireti isteyen bir insan olarak yetiştirmezseniz inanın nerde okuduğunun hiç ama hiç önemi yok. Gidin bakın istediğiniz üniversiteye. Daha dünyaya ne için geldiğini bile bilmeyen, boş bakışlarla aylak aylak dolaşan, işi gücü gece barlarda gezmek olan, baba parasını har vurup harman savuran o kadar çok şuursuz genç var ki ortada. O kadar sorumsuzlar ki, çoğu bunalımda. Birçoğu ruhlarındaki boşluktan dolayı intihara kalkışıyor. İntihar edince kurtulacaklarını düşünüyorlar. Çünkü dünya sürekli üstüne üstüne geliyor bunların. Hiç ona Allah'ı anlatan olmamış, hiç neden yaratıldığını düşünmemiş. Hiç Allah'a kul olması gerektiğini bilmemiş. Çevresinde bir tane Allah'a ibadet eden görmemiş. Sürekli imtihan olduğundan, sınandığından da habersiz. Başına ne gelse sürekli şaşırıyor, üzülüyor, isyan ediyor. Ne sabretmeyi ne de tevekkül etmeyi biliyor. Kaderini yaşadığından habersiz, ahiretten ise tamamen habersiz, sadece bu dünya için yaşıyor.


Şimdi böyle bir çocuğu emek emek yetiştirmişsiniz, küçücük bir bebekken binbir fedakarlıkla büyütmüşsünüz. Sırasında yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmişsiniz. En güzel okullarda okutmuşsunuz. Peki sonra ne olacak? Eğer bu çocuk Allah'a iman etmezse, tamamen dünyayı yaşarsa o zaman Allah'ın huzurunda yapayalnız duran milyarlarca mevki sahibi çok iyi yabancı dil bilen insanlardan biri olacak. Peki ya sonra ne olacak? Allah'a iman etmediği, tüm hayatı boyunca Allah'ı yok saydığı, hükümlerini hiçe saydığı için bu milyarlarca insanla birlikte cehenneme yollanacak. Sonra da orada bir değil, iki değil, binlerce yıl değil, milyonlarca yıl değil sonsuza kadar kalacak. İşte duymak istemediğiniz gerçek bu. Şimdi ne demek istediğimi anlıyor musunuz? Benim çocuğum sonsuz hayatı boyunca ızdırap içinde cehennemde yaşayacaksa o zaman koleji bitirmesinin, en iyi üniversiteye gitmesinin, birkaç yabancı dil bilmesinin ne anlamı var?


Herşeyden önce çocuğumun imanlı olması, kalbinin Allah sevgisiyle dolu olması, bu dünyanın değil ahiretin gerçek hayat olduğunu bilmesi gerek. Bunun için çocuğu imanlı yetiştirmek gerek. Eğer gerçekten iyi anne baba olduğunuzu düşünüyorsanız, gerçekten çocuğunuzu seviyorsanız, onu dünyaya değil sonsuz hayatı olan ahirete hazırlayın. Onu en güzel okullarda okutun, ama imanla yaşamasını sağlayın. Tüm bilgisini, imkanlarını Allah yolunda kullanmasını sağlayın. İşte o zaman çocuğunuza en büyük iyiliği yapmış olursunuz. Yoksa o çocuk cehennemde dönüp de size “neden bana gerçek hayatın ahiret olduğunu anlatmadın, neden sadece beni dünyaya hazırladın, neden Kuran'ı ve hükümlerini bana öğretmedin” diye sorar. “Neden bana Allah'ı anlatmadın, sürekli imtihan olduğumu anlatmadın, kaderi, sabrı, tevekkülü öğretmedin” “Neden bu dünyanın sonunda hesap vereceğimi, cennetle ve cehennemle karşılaşacağımı söylemedin” diye sorduğunda verecek cevap bulamazsınız. Ve inanın verdiğiniz bütün emekler boşa gider. Bu yüzden henüz vakit varken çocuğunuzun kalbine Allah sevgisini koyun, Allah aşkını koyun. Onun sadece dünyada yaşadığı kısacık hayatını değil, sonsuz hayatını kurtarın...


Bu dünya hayatı, yalnızca bir oyun ve '(eğlence türünden) tutkulu bir oyalanmadır'. Gerçekten ahiret yurdu ise, asıl hayat odur. Bir bilselerdi. (Ankebut Suresi, 64)


Kadınlara, oğullara, kantar kantar yığılmış altın ve gümüşe, salma güzel atlara, hayvanlara ve ekinlere duyulan tutkulu şehvet insanlara 'süslü ve çekici' kılındı. Bunlar, dünya hayatının metaıdır. Asıl varılacak güzel yer Allah Katında olandır. (Ali İmran Suresi, 14)


Her nefis ölümü tadıcıdır. Kıyamet günü elbette ecirleriniz eksiksizce ödenecektir. Kim ateşten uzaklaştırılır ve cennete sokulursa, artık o gerçekten kurtuluşa ermiştir. Dünya hayatı, aldatıcı metadan başka bir şey değildir. (Ali İmran Suresi, 185)
Erkan Arkut
erkanarkut@yahoo.com.tr
 

Bu yazı toplam 860 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com