24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,096
  %-0.31
 • Dolar
  3,0747
  %-0.42
 • Euro
  3,3485
  %-0.27
M.Yılmaz BAY


Amaç ortada kalmasın bize dert olmasın

25 Aralık 2008 00:00
AMAÇ ORTADA KALMASIN BİZE DERT OLMASIN!
 
40 Yıllık mazisinde şampiyonluklar şampiyonluğu olan, Bölgenin göz bebeği taraftarın tek aşkı Diyarbakırspor 22 Aralık Pazartesi günü ismi gibi olağan üstü bir kongreyle yönetimine kavuştu. Gün içerisinde üç kez el değiştiren, bir valiliğe yani Kayyuma, bir başka liste arasında giden gelen en son ortada kalan, Dr. A.Rahman Yakut ve birkaç arkadaşının fedakârlık yaparak yönetim kurup birilerinin oyununu bozup aldıkları Diyarbakırspor her şeye rağmen Yönetimine kavuştu. Kavuştu kavuşmasına ama Televizyonlarda, gazetelerde biz bu takım için gereğini yapacağız diyenler ne kongre salonunda nede ortalarda görünmedi. Bu görüntüde bizlere en azından iyi kötü bir yönetimi olsunda bize dert olmasın düşüncesinde olduklarını gösterdi. Öyle bir kongre ki delegelere baktığımız zaman aslında ne durumda olduğumuz ortaya çıkıyordu. Elbette değerli beyefendi iş güç sahibi insanlarda vardı ancak maalesef Diyarbakırsporu üç beş delinin ve bir o kadar avantacının oyuncağı etmişiz de haberimiz yok. Ne eski başkanlardan bir isim nede devlet erkânından bir zevat ortalarda yoktu. Yazık, biz bu kente ve bu takıma layık insanlar değiliz. Arkasında vizyon ve misyonu olmayan insanların durduğu bir kulübün kongresi bizi hangi hedefe götürür onu bilemem ama tek umudum var geçen yıllarda fedakarlık yapan başta başkan olmak üzere beş altı kişinin bu yönetimde olması umudumun vesilesi. Ama yinede dağ gibi sorunlarla baş edebilmek bu kulübü tesis sahibi yaparken şampiyonluğa ulaştırabilmek kolay iş değil ve bu iş 5-6 kişinin işi hiç değil. Yönetim listesi 25 kişi, en son Behçet Süleymanoğlu eklendi bu 25 kişinin 15’i zaten Adnan Öktüren yönetiminde yer alan isimlerdi. O yönetimdeyken ekonomik anlamda bu kulübe faydası olmayan isimler ne verecekler merakla bekliyoruz. Geçen yönetimde Adnan Öktüren 1 versin biz üç veririz diyenler yönetime bile giremedi ama neyse ki deminde dediğim gibi bu listede umudum açık açık yazıyorum geçmişteki hizmetlerine dayanarak A.Rahman Yakut, Salih Akçadağ, Mahsun Akbulut, Hayrettin Aslan, Hakan Buğdaycı gibi isimlerin yer alması umut. İzzet Yıldızhan gibi bir yıldızın olması da bazı organizasyonların yapılması için şans diye düşünüyorum. 
 
Bu kulübün kısa, orta ve uzun vadede çözüm bekleyen sorunları var bunları isterseniz birkaç madde şeklinde ele alalım.
 
Kısa Vadede
1- TFF’ye ödenmesi gereken 2005-2006 yılında Abdullah Akyıl döneminde yapılan yabancı transferlerin ödemelerinin yapılmamasından kaynaklı 500 milyar tutarındaki borcun 10 gün içerisinde ödenmesi gerekiyor aksi takdirde puan silme tehlikesi.
2- Bu sezon futbolcuların maç başı, peşinat ve transfer taksitlerinden oluşan 2 trilyonluk ödemenin yapılması yoksa içlerinden 13 futbolcu TFF’ye başvurdu hem alacaklarını tahsil edecek hem de devre arasında serbest kalacaklar.
3- 6 Aydır maaş alamayan kulüp personeli, Teknik heyet alacakları, altyapı dahil esnaf borçları 200 milyar tutarında.
4- Takımın eksik ve ihtiyaç duyduğu 4-5 transfer gerekiyor bunların peşinatları ve transferlerinin yapılması ki buda yaklaşık ilk etapta en az 500 milyar gibi bir para gerektiriyor.
 
Orta Vadede
1- Kulüp Başkanı sayın A.Rahman Yakut Tesisleşmeyle ilgili kat edilen yolu Büyükşehir Belediyesi İl Valiliği ile birlikte gerekli protokolün imzalanmasını sağlayarak Kayapınar da ki arazinin devrinin yapılmasını sağlaması.
2- Kullanım hakkı ve kontrolü Gençlik spor İl Müdürlüğünde bulunan Atatürk Stadyumunun devrinin Diyarbakırspora yapılması.
 
Uzun Vadede ise Mevcut kişi ve kurum alacaklarının yapılandırılarak sulh yolu ile çözülüp bu kulübün borçlarından kurtarılmasının yanında Tesisleşmeyle ilgili adımlar atıldıktan sonra Sayın Yakut’un da belirttiği gibi 100 yıllık projelerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Tesislerin tamamlanıp kulübün kalıcı gelir kaynakları ve kurumsallaşması Diyarbakırsporun kurtuluşu olacağına inanıyorum. Evet, bunlar aklıma gelen birkaç madde ama bunlar sadece A.Rahman Yakut’un sorunu değil bizlerin sorunu, Valinin sorunu, Belediye Başkanının sorunu, bu kentten milletvekili seçilerek parlamentoda bizleri temsil etmeye hak kazananların sorunu, odaların, sivil toplum kuruluşlarının sorunudur. Bu takım hepimizin ortak değeri. Eğer Diyarbakır bir kaleyse eğer bizlerde bu kalenin hep ayakta kalmasını istiyor isek Diyarbakırsporda bu kalenin bayrağının sallandığı en kutsal yeridir. Hep beraber destek olmalıyız. Diyarbakırspor avuç açıp dilendirilen değil içinde olmak için can atılan bir yer olmalı. Bunun için azdan az çoktan çok şimdi sözde değil özde destek zamanı. Yeni yönetime başarılar diliyoruz Allah Yardımcıları olsun.
Bu yazı toplam 1181 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com