22 Ekim 2016 Cumartesi
 • Diyarbakır9 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara1 °C
 • Antalya15 °C
 • İzmir10 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,412
  %0.73
 • Dolar
  3,0876
  %0.94
 • Euro
  3,3575
  %0.40
Celal GÜNEY


Altın yere düşmekle pul olmaz

07 Ocak 2013 Pazartesi 23:55

“Altın yere düşmekle pul olmaz,  Diyar amatöre düşmekle yok olmaz”

Evet bugün kulübün durumu içler acısı bir durumda, Temsil ettiği kentin üvey evladı, rantın bittiği, harcın paydos edildiği bir durumda. Eski yazılarıma şöyle bir göz attımda, aslında bu sonu çok önceden görmüş, defalarca uyarmıştım. Eğer önlem alınmazsa, durumun çok daha vahim boyutlara, hatta kapanma noktasına gelinebileceğini üstüne basa basa onlarca kez yazmışım. Şimdi o yazıları buraya getirerek “Bakın işte, haklı çıktım” demek en nefret ettiğim bir yazım türüdür. Son şampiyonluk sonrası gelen yönetimleri görünce, bunların olacağını görmemek için kör olmak lazımdı. Nitekim “Paraşütsüz yere çakılan bir kulüp" söz konusu.
Bu kara bilançoyu herkes biliyor, ya bundan sonra ne olacak? Bu kulüp yaşatılacak mı, yoksa kapanacak mı?
Bakın her şerde bir hayır aramak lazım. Belki de bunların yaşanması gerekiyordu. Öyle ki altı üstüne getirilmiş, resmen talan edilen, ilerisi için hiç bir planı olmayan bu kulübün mutlak suretle tabanı görmesi gerekiyordu ve gördü.

Bakın bugün kimseler ortada kalmadı, neden kimse yok, çünkü inek öldü, süt kesildi. Artık o kulübün ismini dahi kimse duymak istemiyor. Şimdi yerlerde sürünen, uçan kuşa borcu olan, kariyeri yerle bir olmuş, üstüne üstlük halen  trilyonlarca borcu olan komalık hasta bir kulüp ortada kaldı.  Her yer süt liman, herkesin sesi kesildi. İşte olması gerekenler yaşandı, rüzgar ekilmişti, şimdi fırtına biçiliyor.
Eğer bu kulübü kurtarmak istiyorsak şimdi tam zamanı. Tabi ki pusuya yatan akrepler, çıyanlar izin verirse, en alttan yani sıfırdan başlamak en iyisi.


Önümüzdeki günlerde destek geceleri var, ne kadar ilgi olur, neler yapılır hep beraber göreceğiz. Diyarinsesi.Org'nin tüm ortaklarının tek tek tam destek verdiği gece için hummalı bir çalışma söz konusu. Konukların büyük bir çoğunluğu Başbakanın veya Bakanın geceye iştirak etmesiyle gelecekleri aşikar. Yani Başbakan veya bakan gelirse, gelip boy gösterecekler, yoksa çoğunun gelmeyeceğini herkes biliyor. Kim gelirse gelsin, biz geceye  Diyarbakırsporumuzu yaşatmak, can suyu olmak için sonuna kadar çırpınarak orada olacağız. Çünkü destek gecesinin davetiyesinde yazdığı gibi “Başka Diyarbakırspor yok”. Eğer bu kentin çocuğuysak, bu kente ufacık bir sevgimiz varsa bu kulübe sahip çıkmak herkesin boynunun borcudur,

Diyarbakır insanı merttir, cömerttir, düşene vurmaz el uzatır. Yoksa vurun kahpeye misali bir tekme de biz mi atalım.
Unutulmasın ki Diyarbakırspor asla ve asla sadece bir futbol takımından ibaret değildir. Tüm bölgenin hamisi, bırakın Türkiye'yi dünyada 25 Milyonun üzerinde seveni olan koskoca bir çınardır, bir markadır. Gelin bu koca çınara bir el atalım, çünkü krallar asla ölmez.
Dünya futbolunun artık koskoca bir endüstri haline geldiğini defalarca yazdık çizdik. Artık eskisi gibi, 3-5 zenginin vereceği paralarla bu işler yürümüyor. Belki eskiden o değirmen dönüyordu, bu artık mazide kaldı. Türkiye liglerinde birçok kulüp futbol başarısından önce, bunları yani kurumsallaşmayı hallettiler. Yani kulüplerini kendi ayakları üzerinde durabilmesi için, ileriye yönelik planlar yaptılar, hayata geçirdiler. Çoğu şirketleşerek,  yönetim işini profesyonellere devrettiler.  FİFA ve UEFA'da bu kriterleri artık standart hale getirdi. Kendi ayakları üzerinde duramayan kulüpleri, liglere almama kararını, istisnasız uyguladığına her gün şahit oluyoruz. Geliri, borcundan az olan kulüpleri Avrupa da dahi oynatmama, hatta men cezaları uyguluyor.
Diyarbakırspor'u da en kısa sürede, borçlarından arındırarak,  şirketleştirmek sorunun tek çözümüdür. Yoksa yıllarca sürünür dururuz. Bunun içinde akil adamların bir an önce bu işe bir el atarak öncülük etmeleri gerekiyor. Allah bu kulübün yardımcısı olsun. Gaffar'ın dediği gibi, “Ölene kadar Diyarabakırsporluyuz,”

Sağlıcakla kalın...

Bu yazı toplam 18476 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com