24 Ekim 2016 Pazartesi
 • Diyarbakır20 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,096
  %-0.31
 • Dolar
  3,0747
  %-0.42
 • Euro
  3,3485
  %-0.27
Erkan ARKUT / Diyarinsesi.Org Yazarı


Allah'ın senin için yarattığı süpriz güzellikleri fark edebiliyor musun?

11 Ekim 2013 Cuma 09:47

Her sabah aynı saatte kalk, çocukları okula gönder, işe git ve çalışmaya başla. Öğle tatilinde tam aynı saatte yemeğe çık, tekrar masanın başına dön. Akşam altı oldu mu servise bin, eve git, yemek yiyip televizyon seyret ve uyu. Milyarlarca insanın hayatı işte bu monotonlukta geçiyor. İnsanlar böylesine rutin bir hayata o kadar alışmışlarki hayatlarındaki eksikliklere de güzelliklere de hızla uyum sağlıyor ve adeta tepkisizleşiyorlar. Böyle olunca da içlerinde hiçbir heyecan kalmıyor. Çevrelerindeki güzellikleri hiç göremiyorlar. Bu ruh halinde olan bir insan ne pırıl pırıl parlayan gökyüzünü, ne önünde muhteşem güzelliğiyle duran bir çiçeği, ne de karşısında duran güzel bir insanın gülümsemesini fark edebiliyor. Başına türlü türlü sıkıntı geliyor, “hayat bu” diyor, birçok güzellikle karşılaşıyor, onları da “hakettim” diyerek olağan karşılıyor. Dolayısıyla hayatında sürekli gerçekleşen olağandışı ve sıradışı güzellikleri bir türlü fark edemiyor. Bu durum Kuran'da şöyle bildiriliyor: 

İnkar edenler ateşe sunulacakları gün, (onlara şöyle denir:) "Siz dünya hayatınızda bütün 'güzellikleriniz ve zevklerinizi tüketip-yok ettiniz, onlarla yaşayıp-zevk sürdünüz. İşte yeryüzünde haksız yere büyüklenmeniz (istikbarınız) ve fasıklıkta bulunmanızdan dolayı, bugün alçaltıcı bir azap ile cezalandırılacaksınız." (Ahkaf Suresi, 20)

Allah ayetinde Allah'ın bizler için yarattığı onca güzelliği, iyiliği ve nimetleri görmeyen insanların dünyada gaflete kapılarak büyüklendiklerini, tüm zevkleri tüketip yok ettiklerini ve ahirette hiçbirşey bulamayacaklarını bildiriyor. 

Allah'ı unutan ve iman etmeyen bir insan hayatındaki bütün bu güzellikleri, süprizleri fark edemezken iman eden insan ise bambaşka bir hayat yaşıyor. İman eden bir insanın her günü, hayatının her dakikası süprizlerle, güzelliklerle, iyiliklerle doluyor. Mümin karşılaştığı her olayda, güzellikte de, sıkıntıda da imtihan olduğunu bilir, olayların hayırlı ve hikmetli yönlerini görür ve daima şükreder. Dolayısıyla Allah ile sürekli yakın, sıcak ve kalpten bir bağ kurar. Bu yakınlığı hissetmek, mümin için çok büyük bir haz ve büyük bir lütuftur. Bazen insanın aklından geçen küçük, günlük ve sıradan gibi görünen bir olayın gerçekleşmesi; bazen dua ile istediği bir güzelliği, hiç tahmin edemeyeceği şekilde karşısında bulması; bazen güzel tevafuklarla karşılaşması, insan için çok büyük bir nimet, tefekkür ve Allah'a yakınlaşma vesilesi olur. 

Sonuç olarak inançlı bir insan sıkıntı ya da zorluklarla bile karşılaşsa, tüm bunların kendisi için özel yaratılan güzellikler olduğunu bilir. Ancak Allah, bu konuda bu kadar kesin ve sağlam bir inanca sahip olan bir kimsenin dahi ülfetini kıracak, onu hayrete düşürecek ve şahit olduğu olağanüstü yaratılış karşısında büyük bir iman coşkusuna kapılmasını sağlayacak özel tevafuklar, güzellikler ve detaylar yaratır. Mümin, bu olayların her birinde, Allah'ın sonsuz rahmetinin, sonsuz sevgisinin, kullarına olan yakınlığının ve sıcak bağlantısının tecellilerini görmenin verdiği derin heyecan ve hazları tadar. Tüm ruhu ve bedeni, Allah aşkı, Allah sevgisi ve tutkusu ile kaplanır. Allah'ın sonsuz kudretini, herşeye Kadir, sonsuz seven ve sonsuz merhametli olduğunun tecellilerini gördükçe, Allah'a olan olan yakini daha da artar. 

Fakat inançlı bir insanın böyle bir iman coşkusu yaşaması için, illaki çok büyük olaylara şahit olmasına ya da çok benzersiz nimetlerle karşılaşmasına gerek yoktur. Bazen çok sıradan, ama çok arzulanan bir şeyin, tam akıldan geçtiği anda kişinin karşısına çıkması; bazen merak ettiği bir konunun cevabının, tam o anda kendisine duyurulması ya da bir an için canının çektiği bir yiyeceğin dahi hiç umulmadık şekilde kendisine ikram edilmesi gibi, küçük ve önemsiz görünen olaylar da gerçekleşebilir. Olayların kendisi belki ehemmiyetsizdir; ancak yaratılan bu tevafukların mümin için taşıdığı mana çok büyüktür. Tüm bu yaşananlar Allah'ın sonsuz şefkatinin, her an kullarıyla birlikte olmasının, her şeyi bilmesinin ve duymasının bir göstergesidir. Allah aşkıyla yanıp tutuşan her insan hayatı boyunca bu derin heyecanı ve coşkuyu tüm kalbiyle yaşıyabilir, onun dostluğunu ve yakınlığını derinden hissedebilir... 

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

Bu yazı toplam 6758 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com