27 Ekim 2016 Perşembe
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul15 °C
 • Ankara5 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,553
  %-0.16
 • Dolar
  3,0865
  %0.48
 • Euro
  3,3676
  %0.68
Aziz GÜLMÜŞ


Allah Vekil Diyarbekir (4) Benamus Hemo

28 Ekim 2008 17:09
ALLAH VEKİL DİYARBEKİR (4)
 
BÊNAMUS HEMO
 
      
           “Urfakapi bahçalar/
             Yar oturmuş saz çalar/
              O yarin kaşı, gözü/
              Yüreğimi parçalar
 
              Evet gerçekten yüreğim paramparça olmuştu Urfakapı’nın halini görünce. Çünkü şehrin en kalabalık ve cıvıl cıvıl semtlerinden biriydi . Sebze ve Meyve hali şehir dışına taşınmadan önce tüm köylülerin uğrak yerinin başında geliyordu burası. Bir de sur altında Urfakapı sabit semt pazarı vardı. Sur altları temizlenince bu güzel Pazar da yıkılmıştı. Bu pazarı Seyyar Satıcılar ve İşportacılar Derneği yapmış, ben de yıllar önce cezaevinden çıktıktan sonra bu derneğin muhasibi olarak çalışmıştım. Tüm Pazar esnafı ile samimiyetim ve tanışmışlığım vardı.
 
              Dernek idare binası, semt pazarının içinde iki küçük odadan oluşuyordu. Hemen bitişiğimizde Abdulkadir adındaki birinin işlettiği küçük bir çay ocağı vardı. Bu çay ocağında çırak olarak Hemo adında yaramaz mı yaramaz, tilki gibi kurnaz bir çocuk çalışırdı. Çay ocağının sahibi Abdulkadir ile arada bir tartışmaya girerdi. Patron Abdulkadir de her defasında onu işten atarak cezalandırırdı. Hemo işten atıldığı zamanlarda çay ocağının karşısına gelir ve avaz avaz :
 
--Evdo’nun çaylari akşamdan kalmadıııııır! Bardaxlari eyi yıxami zehirlenırsıııııızzz ! Evdo yıxanmiiiii !! cünübet dolaşiii ! çayıni içmeyiiiiin! heramdıııııırrr ! diyerek kaçardı. Abdulkadir de peşinden onu kovalardı. Fırsat buldukça bu hareketlerini günde 3-4 kez tekrarlar ve “Patron” Abdulkadir’i canından bezdirirdi. Sonunda Abdulkadir dayanamaz ve Hemo’yu tekrar işe alırdı.
 
              Bu işin böyle gitmeyeceğini anlayan Abdulkadir sonunda çareyi bulur. Anlaşmalarına göre “Abdulkadir 3-5 tane bisiklet ve bir de motosiklet alarak pazarın hemen yanıbaşında bir yer ayarlar bisikletleri kiraya vererek saate ve dakikaya göre kullanma karşılığında parayı Hemo’ya verip, akşam da kazancı yarı yarıya paylaşacaklardı. Bir müddet bu işi yaptıktan sonra kazancın iyi olduğunu gören Hemo, birkaç motosiklet ve bisiklet daha alır. Abdulkadir’in bisikletlerini de geri vererek onu ortaklıktan çıkarır ve tek başına patron olur.
 
              Hemo’nun kurnazlığı nedeniyle kendisini çok severdim. O da bana asla saygıda kusur etmez ve hal hatırını sormak için yanına gittiğimde bana “Evdo’nun heram çayından” ısmarlardı. Hatta bazı akşamlar beni motosikletin arkasına bindirerek Bağlar semtinde olan evime bırakırdı.  
 
              İşte Urfakapı semtine belki Hemo’yu görürüm umudu ile gitmiştim. Yoğun bir araştırmadan sonra Hemo’nun büyükçe bir kasap dükkanı açtığını duydum ve adresi alarak doğruca Hemo’nun yanına gittim. Kapıda fiyakalı bir araba duruyordu. İçeri girdiğimde beni hemen tanımıştı. Özlemle kucaklaştık ve oturduk. Hemen bitişikteki lokantadan kebap söyledi ve beraber büro haline getirdiği üst kata çıkarak yemeklerimizi burada yedik. Geçmişten ve yaptığı mugallitliklerden konuştuk. Bu arada Hemo işleri rayına koymuş , kapıda gördüğüm fiyakalı arabayı da yeni almış ve evlenerek iki çocuk sahibi olmuştu. “Eskiden çok sıkıntı çektim ama şimdi Allaha şükür işlerim çok iyidir abê” derken gözleri ışıl ışıl parlıyordu. “En çok sıkıntıyı çocukken çektim ve bir de askerliğin ilk aylarında… Hani bilirsen abê Diyarbekir’de girip çıkmadığım delik ve yapmadığım iş kalmadı bu yüzden çok hapis de yattım. Sabıkalı bir şekilde askere gittim. Dosyamda Psikopat yazıyordu. Biliyorsun bazen kızdığımda kendime jilet atıyordum ya onun için bütün vücudum haritaya dönmüştü. Askerde vücudumu görünce bana silah vermediler. Doğruca yemekhaneye gönderdiler. Hergün tonlarca patates ve pırasa doğruyordum. Yani başımı kaldıracak ve dinlenecek zaman dahi bulamıyordum. Tam bitti derken bu sefer kocaman kazanları ve bulaşıkları da bana yıkatıyorlardı. Bunalıma girmiş, neredeyse intihar edecektim.
 
              Sonra birgün aklıma bir oyun geldi. Yemekhanede küçük bir köpek vardı onu kucağıma alarak sevdim. İspiyoncu olduğunu bildiğim bir arkadaşım da oradaydı. Köpeği kucağımda görünce “Ne yapıyorsun ?” dedi. Ben de : “Köpeği hallettim” dedim. Suratı asıldı ve yanımdan uzaklaştı. Beni ispiyon edeceğini biliyordum. Bir müddet sonra mutfak çavuşu geldi ve “seni komutan istiyor” dedi. Komutanın odasına girdiğimde : “Doğru mu lan köpekle cinsel ilişkiye girmişsin” başımı önüme eğerek “Evet komutanım” dedim. “Tuhhh Allah belanı versin mikrop herif !” diyerek esaslı bir tokat attı ve: “ hemen yemekhane ile ilişkini kes ve seni hastaneye sevk ediyorum” dediğinde dünyalar benim olmuştu.
 
               Hastanede birkaç gün yattıktan sonra bölüğüme geri geldim. Yazıcı bana “Seni bir köy karakoluna vermişler” dedi. Evraklarımı aldım ve doğruca köy karakoluna gittim. Tabi dosyam ve namım benden önce gitmiş bu karakola. Komutanın yanına çıktım. Bana : “Nöbet falan tutmayacaksın! zaten psikopatmışsın, hayvanlara da yaklaşmayacaksın ! sabahları karakolun ağaçlarını sulayacaksın bahçe düzenlemelerini yapacaksın” dedi. “Emredersin Komutanım” dedim.
O güne kadar hep ters giden işlerim, birden bire düzeldi ve askerliği bitirene kadar sırtüstü yattım. Şansım ve işlerimin iyi gitmesi sivilde de devam etti yani ve iş  güç sahibi olmamı sağladı.Yani bir köpek benim askerde yaşantımı değiştirdi, ama sivile geldiğimde yüzlerce köpek etrafımda olduğu için işlerim daha da iyi oldu.”
 
              Tabi ironik bir durum… biz de yaşantımızdan memnun olmadığımız zamanlarda hep : “Halê me halê kûçık’a” deriz.     
Bu yazı toplam 2880 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com