1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Allah Sonumuzu Hayreyliye
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Allah Sonumuzu Hayreyliye

A+A-

Pensilvanya kaynaklı haber toplumun üzerinde farklı etkiler bıraktı. Bir bomba gibi düştü, insanların kafalarını allak bulak eyledi.
Bir, İnsani yardım konvoyunu, dolayısıyla Gazze'deki insanlık dramının kaldırılması için çaba gösteren duyarlı vatandaşlar üzerinde soğuk duş etkisi yaptı.
İki, Gazze ve insani yardım konusunu sorun etmeyen kalemşorlar açısından da ellerine bir koz geçirmenin sevincini yarattı.

Üç, Pensilvanya odaklı medya da başta sendeledi, sonra Pensilvanya doğrultusunda savunma pozisyonu almaya başladı. Tabi onlar da beklemiyorlardı, ancak madem böyle bir şey söylenmişse söyleyen doğru söylemiştir yaklaşımına girdiler.

Asıl büyük şok yaşayanlar, elbette ki birinci kategoride etkilenen insanlardı. Şehitler verilmişti, olay dünya gündemini etkilemişti, İsrail köşeye sıkışmıştı, Türkiye komu oyu İsrail'in yaptıklarının vahşeti karşısında kenetlenmiş ve tek yürek olmuştu. Böyle bir şey beklenmiyordu, beklenmediği gibi sanki haksız konumuna düşürülmüş hissine kapıldılar. Tabi ki Gerek İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve gerekse diğer katılımcılar asla ve kat'a yaptıklarının yanlış olmadığına ve bunu tekrar yapmaktan çekinmeyeceklerine inanmışlardır, ama burukluk da yaşanmadı değil. Bütünleşmenin tek ses olmanın en çok ihtiyaç duyulduğu bir zamanda böylesi çıkışlar insanları düşmanın saldırısından daha fazla yaralar.
 Cumhurbaşkanı, Başbakan bunun İsrail'in yanına kar kalmayacağını söylüyorlardı. Samimi olduklarına yürekten inanıyorum.

Sayın Başbakan Güney Amerika gezisinden dönmeden önce Başbakan Vekili Sayın Bülent Arınç kimse bizden İsrail'le savaşmayı beklemesin sözüyle zaten İsrail'in elini kuvvetlendirmişti. İsrail sizden niye korksun ki, niye kendine çeki düzen versin ki, niye pişmanlık duysun ki, dolayısıyla elinden geleni ardına koymuyor. Büyük Elçimizi de aşağılamak ister, insanlarımıza da saldırır, sivil insiyatif de olsa gemiler bizim gemimiz, içindekiler bizim insanız ve gemilerimize el koyar, korsanlık yapar ateşli silahlarla saldırır, insanlarımız öldürür. Ardında Sayın Başbakanı temsilen olaya el koymuş Başbakan vekili kimse bizden savaşmayı beklemesin diyor, Bundan sonraki tehditlerinin artık etkisi kalır mı? Söz konusu Pensilvanyanın görüşü de Türkçe Olimpiyatlarında Sayın Arınç'a soruluyor, Hoca efendi ne derse doğru der anlamında cevap veriyor.
Beri tarafta bu görüşü kendilerine dayanak yapıp abalıya vurmak isteyenlere de gün doğdu, işte Pensilvanyanın görüşü de budur, yapılan yardım konvoyu aslında İslama da aykırıdır. Şehit ailelerinin içine düştüğü duruma bakar mısınız? Şehit oldular diye teselli edilecekleri yerde, niçin gittiler, yanlış yaptılar şeklinde bir azarlanmadıkları kaldı. Pensilvanyada bulunmak, orada ikamet etmek, onların çıkarları doğrultusunda fetva vermeyi mi gerektiriyor, böyle bir baskı mı söz konusu, onu da bilemiyoruz. Çünkü Amerika kolay kolay İsrail'e yaptırıma izin vermediği gibi, azarlanmasına kınanmasına da razı olmaz.
Allah sonumuzu hayreyliye, Şehit kardeşlerime Allah'tan rahmet ve ailelerine de vefatlarından dolayı sabr-ı cemil, şahadetlerinden dolayı da tebriklerimi sunarım.

Saygı ve Selamlarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT