1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Allah Kabul Etsin...
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Allah Kabul Etsin...

A+A-

Namaz kılmak, yaradanın huzuruna çıkmak, onunla konuşmak, istemek, şikayet etmek, yalvarmak, ibadet ve borç olmanın yanı sıra bir meditasyon şekli. Tüm uyaranlardan uzak, namaz kılmakla geçen beş-on dakikada, kalabalıktan, stresten ve günümüzün moda tabiriyle kötü enerjiden izole olmak insanı dinginleştiriyor. Keşke herkes bunun tadına varabilse, eminim Dünya daha yaşanılır bir yer olurdu.

Tabi her zamanki gibi ikinci paragraf "Ancak" ile başlayacak.Ancak son yıllarda toplumda yeni bir alışkanlık peydah oldu; Namaz teşhiri ! Namaza dair tüm ritüeller artık herkesin gözünün içine sokularak yapılıyor. Abdest alan abiler, kispet giymiş pehlivan gibi koridorlarda dolaşıp terlik sesleriyle ortalığı inletiyor;

- Şak, şak,şak....

Kimin, resmi ya da özel, çalışma odasına girseniz, masanın yanındaki terliğe, dilsiz uşağa özensizce atılmış havluya gözünüz takılıyor. Odada ne yapıldığının, kimin olduğunun hiç önemi yok, anında namazlıklar seriliyor, bağrışma, çağrışma, televizyon sesleri, sigara dumanı eşliğinde ibadet ediliyor.

Bu işin kutsiyeti biraz da mahremiyetinde gizli değil midir oysa ?

Bu sonradan olma adetin iki değişik motivasyonu var. Birincisi "Cümle alem görsün !" gibi hastalıklı bir düşünce ki ben bunu anlamaya çalışırken devrelerimi yaktım. Sevgili Mümin Kardeşim, sen namaz kılarak inancın gereği rabbine borcunu ödüyorsun. Peki bunun havasını atmak neyin kafası ?

Namaz kılan insanın topluma verdiği güven duygusu, kazandığı prestijse eğer bu davranışın itici gücü, artık icraate bakılan bir dünyada yaşadığımız gerçeğini unutmamak lazım.

İkinci motivasyon ise tam anlamıyla mide bulandırıcı. Siyasi beklentilerle namazı teşhir etmenin bu ibadetin tüm sevabını silip süpürdüğüne, üstüne üstlük defterin sol tarafını şişirdikçe şişirdiğine inanıyorum. Televizyonlarda karşıma çıktıkça ağız dolusu saydırıp kanal değiştiriyorum.

Diyor ya " Kıldım iki rekat namazımı, düştüm siyaset yoluna"

Öyle emirler var ki demiri keser. Okuyan, bilen adamın cesaret edeceği işler değil bunlar. Bakın ne diyor yaradan;

Yazıklar olsun şöyle namaz kılanlara,
Ki onlar, kıldıkları namazdan gafildirler.
Onlar, gösteriş için ibadet yaparlar.
Onlar, en ufak bir yardımı bile esirgerler.

Bundan gayri bişey söylemek bize düşmez.

Allah kabul etsin...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT