25 Ekim 2016 Salı
 • Diyarbakır23 °C
 • İstanbul17 °C
 • Ankara15 °C
 • Antalya28 °C
 • İzmir22 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,582
  %0.30
 • Dolar
  3,0779
  %-0.20
 • Euro
  3,3488
  %-0.17
Eyyüp ARAS


ALIN YAZISI MI?

28 Ekim 2008 11:45

Düşünüyorum da!

Bu ülke sınırları içerisinde tüm bu olup bitenler bir alın yazısı mı diye.

Biz mi hak ediyoruz, yoksa birileri sürekli maraz çıkarmak, rant sağlamak uğruna ortalığı birbirine katıyor.

Bu ülke, en azından biz akranların yaşadığı ve bizatihi görmüş olduğu olaylardan yola çıkarak bir çok olumsuzluklarla karşılaşmış, büyük badirelerin atlatılmasının yanı sıra bir çok ağır bedeller de ödemiş, nice canları kaybetmiştir. Bu karanlık ve pusulu ortamı seçenler, sırf kendi ideolojik çıkarları için illegal yollara başvurarak, kaos ortamını yaratmakta bir sakınca görmemişler hep birlikte ülkeyi, gerisin geriye götürmekte bir endişe duymamışlardır. 1950 döneminden başlayıp, 1980 yılı 12 Eylülünden tutun da günümüze kadar gelen, bu karmaşık ve kargaşa ortamını düzenleyenler hazırladıkları senaryolarını bir bir tatbik ederek, fersah fersah uyguladılar. Kimileri darbe yaparak iktidarları ve sivil halkın demokratik haklarını aldı, kimileri meydanlarda adamları iplerde sallandırdı. Türkiyedeki süreç belki de aynı merkezli ancak, farklı konu, farklı kişi ve kişilerce hep böyle işlene geldi. Bu halk bu millet yapılan onlarca yaptırımın, kesilen cezaların gerçek mağdurları oldular. Atılan bombalar, sıkılan kurşunlar ve yapılan maddi-manevi tahribatların sonucunda oluşan açıkları millete, ezilen halka ödettirdiler. Ne Cumhuriyet, ne sosyal hukuk devleti, nede demokratik bir hak ve özgürlükler ülkesi diye bir şey bıraktılar. Gerçi şimdi de bunu idame ettirmeye çalışan iç ve dış kaynaklı güçler var ama en azından eskisi kadar şiddetli, korkulu ve hüzünlü değil.

Asıl düşündürücü ve ürkütücü olan ise, bir yoksul çocuğun acıktığı için bir baklavayı  alıp mideye indirmesinin ardından, yaptığının suç teşkil ettiği ve yakalanıp 8 yıl gibi bir cezayla cezalandırılmasının yasa gereğidir diyenler, bunca olup bitenleri sergileyenleri, ellerini kollarını sallayarak serbestçe dolaşanları veya konumları itibariyle dokunamadıklarını sorgulayamadılar. Çünkü yasa onlara işlemiyordu, işletilemiyordu her nedense. Bir takım üst kimliklere mensup şahıslar da, yaptıklarıyla övünüp dururken sistemin boşluğundan mı diyelim, kendileri için çıkardıkları yasalar mı diyelim, bir türlü onlara da ilişilemedi. Geçmişin açtığı bu yaralar halen sarılamadı ve halen ceremesi de çekiliyor. Zaten ekonominin bir türlü düzelmemesinin ana sebebi de burada yatmıyor mu? Bu millet gerçekten bunları hakketti mi acaba? Oysa bu millet canları pahasına koskoca düşman birliklerini yurdun dört bir tarafı zapt edilmesine karşın birlik ve beraberlik, hatta sefalet içerisinde eldeki imkanlar ile sahip oldukları iman gücüyle hepsini kuşattıkları yerlerden çıkartmadılar mı? Kurtuluş savaşını, Çanakkale geçilmezi ve daha nice savaşları büyük can kayıpları vererek ülkeyi kurtarmadılar mı?

Tüm bu yaşanan savaşlarda kürdü, türkü, alevi, çerkezi, lazı ve diğerleri hep birlikte değil miydi? Ayrı ayrı etnik gruplara mensup değiller miydi? O zamanlarda ülke karışık ve güçsüz bir halde iken ve durum müsait olmasına rağmen etnik ve kimlik savaşı verilmedi de şimdi neden veriliyor veya neden yapılıyor acaba?

Barış ve kardeşlik içerisinde, huzurlu bir şekilde yaşamak varken bu acılar neden? Bu ülke hep kavgayla savaşla mı sürdürülecek? Asıl düşman odakları ortadayken, bizleri birbirine kırdıranlar keyif çatıp rant sağlarken veya başka bir deyişle sömürüp sömürüp kan emerken biz neden olanlara seyirci kalıyoruz? Neden olanları veya yapılanları göremiyoruz görmek istemiyoruz. Hal böyle iken, tarihten beri bizler birbirimize kaynaşmış, kardeş olmuş, kan bağı kurup akraba olmuşken, bizleri ayırmak isteyenlerin oyunlarına gelip verilen bu savaş niye? Niçin genç bedenlere kıyılıyor ve neden anne-babaların ciğerleri yakılıyor eşler dul, evlatlar yetim bırakılıyor? Bunları sağlıklı bir şekilde oturup düşünen oluyor mu? Kendi iç vicdanlarına danışıyorlar mı? Feryat –figanları duymuyorlar mı? Şiddetten kim kimler neyi elde etmiş ki? Yeter değil mi artık, bunca can gitti yürekler yandı yetmiyor mu?

Bu millet bunları hak ediyor mu? Çok mu zor bir ortak noktada buluşup sorunları halletmek, ülkeyi refah düzeyine getirmek? Bizim bizden başka dostumuz yok ki, hala anlaşılamıyor mu? Yoksa alın yazısı mı? Elbette değil. Ama artık yeter diyorum, ben şahsen bu acılara dayanamıyorum, dayanan beri gelsin. Yaşadığımız bu güzelim coğrafyanın çeteler, mafyalar, suç örgütleri ve diğer belli belirsiz güç odaklarınca bu hale getirilmesine, sebep olanlara ve çanak tutanlara, bu halkı birbirini kırdırmaya yönelik senaryolara tahammül edemiyorum artık. Oysa güzel güzel yaşanacak o kadar şey var ki, bu vatan bizim ve hepimize yeter de artar bile. Yeter ki kıymetini bilelim, şu üç günlük dünyada barışı, kardeşliği, dostluğu, sevgiyi ve huzuru doya doya yaşayalım. Çok mu zor? Hayır. Yeter ki isteyelim, karşılıklı olarak istemesini bilelim hepsi o kadar.

 Selam ve Dua ile.

Bu yazı toplam 802 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com