1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Akıldışılık, Alman Köylüleri ve Beşiktaş!
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Akıldışılık, Alman Köylüleri ve Beşiktaş!

A+A-

Beşiktaş'ın üç Alman köylüsü eğer Bavyera kırsalında içtikleri biraların etkisinde o rehavetli buğulu gevşekliği maça taşımasalardı, maçın ilk yarısı çok rahatlıkla 7-0 biter ve Hikmet Karaman'ın akıldışılığı, TSE tarafından tescilenmeye gerek kalmadan, bütün futbol kamuoyu tarafından gönül rahatlığıyla tescillenirdi. Gomez (2) Olcay(2) Bekc(1) açık, özellikle de taraftarın ikonik deyimiyle, net gol pozisyonlarını babalarının bozuk parası gibi harcadılar.

 

Bir canlı türü olarak insanoğlunun her davranışı, ortak kültürel özelliklerinden hareketle önceden öngürülebilir; buna akıldışı davranış ve tutumlar da dahil. Ama itiraf etmek lazım gelir ki, kaotik futbolun artık dünyaca ünlenen Türk teknik adamlarının maç planlamasını önceden öngörmek mümkün olmuyor. Bir maçın içinde bir takımın en çok denediği ya da her fırsatta deneme eğilimi gösterdiği yol haritasını, o maç için o teknik direktörün maç planı olarak anlamak ve öyle yorumlamak kesinlikle doğru bir tespittir.

 

15 gün önce Şenol Güneş oyununun en zayıf halkasını ustaca kullanmış olan Pereira deneyimi hala ortada ve buğusu üstünde duruyorken; Hikmet Karaman'ın defansın göbeğine 7 oyuncu yerleştirip sadece bir kanattan(sağ) Beşiktaş'a haddini bildireceğini düşünmesi akıldışılık değil de nedir? Bütün oyuncularını aynı alana toplayan Karaman, Beşiktaş'ın kısa ve yatay çoklu paslarına adeta resmi geçit hazırladı. Hikmet Karaman da bu sahnede resmi geçit güçlerini selamlayan muzzaffer komutan gibi her şeyden hoşnuttu her halde. Herhalde diyorum çünkü bütün maç, başına gelenin ne olduğunu fark etmeyen Batmanlı ''Şûjinê'' gibi maçı şaşkın şaşkın izledi.

 

Portekiz sahillerinden gelip Beşiktaş'ın nefes borusuna kaçan kılçık bu hafta firarda olduğu için, Beşiktaş bol oksijenli bir maç oynadı ve  Kerim Frei da pekala bir Q8 olabileceğini dosta düşmana gösterdi. Topu kontrol etmekte zorlanan Gomez eğer bu performansına bakıp Haziranda Alman Milli takımı düşlerini kuruyorsa, bana kalırsa hayal görüyordur; Löw, topla bu kadar beceriksz bir oyuncuya asla yer vermez.

 

Defans ve orta saha bütünlüğü için Beşiktaş'ın hala çözüm bulamadığı ''büyük'' probleme rağmen, Beşiktaş Rizespor'a karşı bildik sezon başı resitallerinden birini sahneledi. Kaçan goller ve kaçış nedenlerine fazla takımadan bu maçtan kuvvetli haz aldığımı söylemeliyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT