1. YAZARLAR

  2. Tanzer Polat YILMAZ

  3. Akıl Oyunları
Tanzer Polat YILMAZ

Tanzer Polat YILMAZ

Güneydoğu GİAD Başkanı
Yazarın Tüm Yazıları >

Akıl Oyunları

A+A-

Hayat, fırsatlarla akıl arasındaki amansız bir takipten ibaret. Yaşama dair tecrübelerle, yakalanan fırsatlar karşı yönlerden gelen iki araç misali. Yan yana geldikleri o kısacak anın dışında hep ters yöne gidiyorlar ve sürekli birbirlerinden uzaklaşıyorlar.

Şimdiki aklım olsaydı diye hayıflanırız hep. Hayat sana en lazım olduğunda aklını senden gizliyor çünkü. Tam o akla sahip olduğunu düşündüğünde karşına onu kullanabileceğin fırsatlar çıkmıyor. Başarı dediğimiz şey zaten ikisini aynı ana denk getirme meselesi. Başarıyı sürekli kılmak ise karşına çıkan fırsat görünümlü tuzaklardan kurtulabilmekle ilgili bir konu.

Siyasette, ticarette ve hatta birlikteliklerde bu kuralın harfi harfine işlediğini görebilirsiniz. Tercihlerinizi aklınız ve öngörünüzle yaptığınızda başarıyı yakalıyor sonrasında ise nefsinize hakimiyetiniz ölçüsünde bulunduğunuz yerde kalabiliyorsunuz.

İnsanoğlunun en büyük yanılgısı bilinçaltında kendi kendine yarattığı rakiplerle yarışmak zorunda olduğuna inanması. Ne kadar güçlü olursanız olsun etrafınızda öykünebileceğiniz, önünde olmak isteyebileceğiniz birileri mutlaka var. Akıl tutulması dediğimiz olay da işte tam bu noktada başlıyor. Alanınızla hiç ilgisi olmayan işlere sırf trendi yakalamak uğruna girmeniz, genel kişilik konseptinizde olmamasına rağmen başka hayatlara, uzmanlık gerektiren ilişkilere kendinizi kaptırmanız, bulunduğunuz mevkiyi dosta düşmana nam olsun diye riske atarak başka yerlere sıçramaya kalkmanız hep bundan ötürü.

Bunlar yapılmaz mı ? Yapılır elbet, yapılır da, yitireceklerinizin sahip olduklarınız karşısındaki görece önemi sizi ve yaşamınızı tehdit etmemeli. Her anlamda sizin için bir hobinin ötesine gitmemeli.

Yazmak kolay ama tüm bu ferasetin belirli bir olgunluk düzeyini gerektirdiği çok açık. Herkesin erişemeyebileceği bir nirvana durumunu ifade ediyor anlattıklarım. Kişilik evriminde zaman alabilecek bu gelişim sürecini hızlandırmak için kullanabileceğimiz bir doping var aslında. Çevremizdeki örnekler, yaşanmışlıklar…

Ben yaşamdaki her olay ve durumun tüm insanlık için birer ibret örneği ve misal olduğunu düşünürüm. Şahit olduğumuz her hikaye gelecekte başımıza gelebileceklerin bir ön izlemesidir. Buna rağmen hata yapınca soruyorlar adama;

Düşünemedin onu anladık, peki hiç mi görmedin ?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT