1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Akil Adamlar Komisyonu…
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Akil Adamlar Komisyonu…

A+A-

Konuştuğumuz kelime ve kavramlar ne manaya geliyor?
Mesela “Akil Adamlar” ne demek ?
Sözlükten aktarıyorum “Gerek tecrübesi, gerek bilgisi, gerek de yaşı itibariyle belirli bir alanda sözü dinlenen, otorite durumunda olan, yaklaşım ve çözüm önerilerine değer verilen, sayılıp, sevilen, uzman ya da duayen kavramından farklı olarak içinde "kamil insan" kavramını da barındıran kişi.”

İlk akla gelen örnekler kimisine göre ilim adamları, sosyologlar, politikacılar, yazarlar, sanatçılar; kimisine göre din adamları; kimisine göre sinema sanatçıları; kimisine göre kendi yakınlarından öne çıkmış olan kişiler; kimilerine göre milliyetçiler, liberaller, Kemalistler, Kürtçüler, solcular, radikaller; kimilerine göre her gün okunan gazete yazarları; popüler kanaat önderleri ve siyaseten nüfuz sahibi olan kişiler. Kısacası “Akil Adam” göreceli bir terim ve herkes için farklı manaya gelebiliyor. Bu arada Diyarbakır tarihinde de bir dizi “Akil Adamlar” var ve bana göre bu unvanı asıl onlar hak ediyor ve isimlerini şehrin çeşitli mekanlarında cadde ve sokaklarında okuyabilirsiniz…

Mesela “Açılım” konuşuyorduk daha önce ne oldu ona?
Daha öncesine gidersek “Güneydoğu Sorunu Çözüm ve Öneriler,” “Kürt Sorunu,” “Terör” ile “Şiddet” gibi konuları konuşuyorduk ne oldu onlara ?
Önceden İstiklal Mahkemeleri, Sıkıyönetim, Olağanüstü Hal, sokağa çıkma yasağı vardı sonraları “Açılım” geldi o da gitti şimdi “Akil Adamlar” geldi. Öncekiler bir şey değiştirmedi umarız ki yenisi bir şeyleri değiştirsin…

Ben Diyarbakır için “Akil Adamların” çok sorumluluğu olduğunu düşünüyorum…
Daha önce bu köşeden defalarca belirttiğim gibi şehrimizin hayati ve tedbir alınması gereken meseleleri var…
Mesela İşsizlik ! İşsizlik oranı Türkiye ortalamasının çok üstünde yüzde 20.5 Diyarbakır'da. Her yıl bahar aylarında gençler batıya inşaatlarda, tarlada ya da kafede çalışmaya gidiyorlar.

 

Mesela Eğitim konusu ! Milli Eğitim Müdürlüğüne sesleniyorum buradan! Diyarbakır YGS 2013 başarı sonuçlarına göre, başarı sıralamasında sondan 9. oldu. Tebrikler !
 

“Akil Adamlar Komisyonunu” önemsiyoruz ! Diyarbakır için fayda getireceğini umuyoruz. Ancak bir parlamenterin dediği gibi “Heyet taraflara eşit durabilen kendi tarafsızlığını koruyabilen ve eğer taraf olacaksa barışın, çözümün ve özgürlüklerin yanında taraf olabilecek bir yaklaşım içinde olması gerekir.”

2013 Nevrozunda dile getirilen önerilerin sonucu olarak bu girişimlerin olumlu ve fayda getirmesini bekliyoruz.

 

Herkese mutlu yarınlar diliyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT