1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. AKGÜNDÜZ TAKIMI ALSIN MI ALMASIN MI?
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

AKGÜNDÜZ TAKIMI ALSIN MI ALMASIN MI?

A+A-

Maşallah maşallah Diyarbakır'da tüm sorunları hal etmişler, yıllardır yapılmayan tesisleri yapmışlar, alt yapı sistemini kurmuşlar, kulübü kalıcı gelir kaynaklarına kavuşturmuşlar, takımı küme düşmeme noktasından alıp şampiyonluğa oynar hale getirmişler de gelip bu rantlara konmak isteyen Siirtli (!) Fadıl Akgündüz'ün Diyarbakırspor'u almasını istemiyorlar.

Yazımıza biraz iğneli ve latifeli bir giriş yaptık. Bir anlamda Diyarbakır'ın gerçekliğini de ortaya koyduk.

Kamuoyunda “JET Fadıl”  olarak bilinen Siirt'li iş adamı Fadıl Akgündüz'ün Diyarbakırspor'la ilgili açıklamalarını ilk olarak biz vermiştik. Akgündüz, Diyarbakır'da yapılan “Spor Konferansı'nda bu açıklamaları yaptı,biz de haber yaptık. Ben hayatımda Akgündüz'le hiçbir araya gelmedim, beraber çay içmişliğimiz bile yok. Kendisini şahsen tanımam o da beni tanımaz. Ama son günlerde Akgündüz üzerinde yürütülen tartışmalar çok garibime gitti. Şöyle bir kamplaşma oluşturmaya çalışanlar var :Fadıl Akgündüz Diyarbakırspor'u alsın mı almasın mı?. Sanki Diyarbakırspor küme düşme potasında değil, el ele verip takımı ligde tutmuşlar da böyle bir tartışma başlattılar. “Aman Allah'ım Diyarbakırspor elimizden kayacak?. Giderse bir daha geri alamayız” kaygısına kapılanlar daha işin iç yüzü ortaya çıkmadan yangından mal kaçırır misali vatandaşın ve taraftarın kafasını da karıştırdı. Bizler “bu takım nasıl ligde kalacak?. Ligde kalmak Diyarbakırspor'un geleceğinin kurtulması olacak” diye düşünürken,sürekli olarak “Akgündüz takımı alacak mı almayacak mı?” sorularına muhatap kalıyoruz. İhtimaller dahilinde değerlendirme yaparak insanların kafasını iyice karıştırmak istemiyorum. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi ancak Akgündüz verebilir. Eğer böyle bir niyeti varsa bunu çıkıp açıklaması lazım. Diyarbakırspor'u almak için başka yerlere gitmeye gerek yok,bu işin asli unsuru ve sahibi Diyarbakır halkıdır, zaten başarıya giden yolda yegane güç de halktır. Bunun Diyarbakır halkıyla paylaşılması lazım.

Bir şeyin altını çizmek istiyorum. Diyarbakırspor'un tapusu var da ve bu da başkalarının elindeyse bilelim. Bize göre gerekli kriterleri taşıyan herkes Diyarbakırspor'a aday olabilir. Bu kulübe gayri ahlaki ve gayri meşru ilişkileri olanlar bile gelip başkan ve yönetici olduysa, bir insanın talip olmasına sırf kimliğinde Diyarbakır yazılı değil diye karşı çıkmak ne derece ahlaki ve mantıklıdır?. Hepimizin temennisi elbetteki Diyarbakırlıların Diyarbakırspor'a başkan ve yönetici olmasıdır. Şimdiye kadar kendi aranızda güçbirliği yaptınız, maddi ve manevi birliktelik ve sahiplenme duygusu gösterdiniz de başka bir güç mü engelledi?. Fadıl Akgündüz'e aslında teşekkür etmek lazım. Adam ne kadar önemliymiş de talip olduğunu açıklamadığı halde ona karşı yapılıyor. Gönül ister ki bu birliktelikler ve Diyarbakır milliyetçiliği, Akgündüz veya başka bir iş adamının talip olması gündemde olmadığı zamanlarda da tavana vursun ve Diyarbakırspor hak ettiği yere gelsin. Akgündüz'e karşı olanların “Kuva-İ Milliyeciliğini” gören bu kulüp daha bir süre öncesine kadar kongre rekoru kırmasına rağmen sahipsiz kalmamış sanacak. Diyarbakırspor'u takip eden biri olmasak,bu insanların şu anda diyalize bağlanan hasta misali can çekişen Diyarbakırspor'un derdine dermak olmak için birbirleriyle yarıştığını düşüneceğiz.

Bizim tavrımız net. Diyarbakırspor'un yaşadığı sorunlardan kalıcı çözümlerle kurtulmasını, emin ellere teslim edilmesini, hakiki anlamda halkım takımı  olmasını ve Süper Lig'de başarıdan başarıya koşmasını  istiyoruz. Bunu yapacak güce ve kapasiteye sahip olan hiç kimseye karşı değiliz. Kim Diyarbakırspor'u çıkar amaçlı kullanırsa ona karşı tavrımızı ortaya koyarız. Onun için diyoruz ki Diyarbakırspor üzerinde başka hesaplarınız yoksa ,Diyarbakırspor sevgisini her şeyin üstünde görüyorsanız ve samimi iseniz güçbirliği yapın, ortaya çıkın biz de hem alkışlayalım hem de destekleyelim. Ortaya hiçbir proje koymadan sırf kulübün elinizden gitmemesi için başkalarının talip olmasına karşı iseniz biz bu oyunda yokuz. Ya gelin el ele verip Diyarbakırspor'u bu sezon ligde tutalım ve gelecek sezon sağlam temeller üzerine oturtalım ya da ebediyete kadar susun.
 

Önceki ve Sonraki Yazılar