1. YAZARLAR

  2. Adnan ŞİMŞEK

  3. Akademik DİCLE ÜNİVERSİTESİ
Adnan ŞİMŞEK

Adnan ŞİMŞEK

Gazeteci / Genel Yayın Yön.
Yazarın Tüm Yazıları >

Akademik DİCLE ÜNİVERSİTESİ

A+A-

Akademik D.Ü...

27 bin dekarlık alana kurulmuş, 14 bin civarında öğrenciye eğitim veren 3 bine yakın akademik personeli barındıran anlı şanlı Dicle Üniversitemiz...Dün büyük bir coşku ile 2009-2010 Akademik yıl açıldı...Açılışta kimler yoktu ki, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, milletvekilleri, Vali, Belediye Başkanı, profesörler, v.s...Açılış konuşmaları, alkış tufanları, protestolar vardı dünkü kongre merkezinde...Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı duygulu bir konuşma yaptı.Sayın Arınç "Diyarbakırımızda yeni vakıf üniversiteleri açılmalıdır" dedi."Böyle bir talep gelirse, makul ve haklı da olursa Diyarbakırımıza çok güzel bir vakıf üniversitesi de çok yakışır. Niçin bir vakıf üniversitesi kurulmasın, adı da Selahattin Eyyübi olmasın?"dedi...Sayın Arınç'ın ordaki konuşmalarının tümüne cani gönülden katılıyorum, ancak elimizdeki üniversiteyi ileriye götüremedikten sonra vakıf üniversitesini açmak ne kadar doğru olur?

Üniversitede o kadar güzel çalışmalar yapılıyor ki...Kelimeler yetmiyor anlatmaya, hangi birini anlatalım ki o kadar çok ki...Kadrolaşmanın olmadığı, fakültelerin yenilendiği, bir çok deneyimli profesörün üniversite ailesine dahil edildiği yerdir.Keşke bu kadrolar bazılarının söylediği 'Cemaat kadroları'ndan olmasaydı.Ha unutmadan akademik personeller için ara transferler daha başlamadı.

Sürekli eleştirdiğimiz Tıp Fakültesini tepeden tırnağa yeniledi!Acil servisi şaha kaldırdı!Tramvay sistemi getirdi!Üniversite'nin çehresini değiştirdi!Bu anlattığım olmasını istediğim tabloydu.Ancak bunları görmek Dicle Üniversitesinde ne mümkün?

Bu yeniliklerin kim tarafından yapıldığını tahmin etmiştir Diyarbakırlılar...Tabiki Ayşegül hanımdan bahsediyorum.Profesör olan Ayşegül hanımdan, Prof. Dr. olan Ayşegül hanımdan hatta biraz daha açayım; Dicle Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Ayşegül Saraç'tan...

21 Kasım 1973'te kurulan üniversiteye öyle bir hava kattı ki,Akademisyenleri...Asistanları...Ve de öğrencileri...Kırdı geçirdi. Hızlı, çalışkan, zeki ve memleket sevdalısı olan hemşherimiz değerli Ayşegül Jale Saraç'ın çalışmaları tüm Türkiye'de yankılandı.Hakkında bilim adamları tarafından makaleler yazıldı, söyleşiler düzenlendi.Kendiside bu arada boş durmadı sanırım, hakkında yazılan makalelere ve düzenlenen söyleşilere layık olmaya çalıştı.Rektörün çalışma hızına yetişemeyen Diyarbakır kamuoyu, nerdeyse Demokratik Açılım'ı bir kenara bırakmak zorunda kaldı!Yapılabilecek çok şeyler vardı, ne yazık ki hasta yakınları, halen hastane bahçesinde sürünüyorlar...Geceleri bahçede nöbet tutuyorlar...Geldiği günden bu yana çalışkanlığıyla Diyarbakırlılara ve yöneticilere örnek olan Rektör Saraç, vatandaşa "bir kaç tane daha Ayşegül Jale Saraç'ımız olsaydı, sırtımız yere gelmezdi" lafını söyletti.

Keşke gerçekten herşey daha bilimsel ölçülerde olsaydı...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT