1. YAZARLAR

  2. Mücahit CAN

  3. Ailemiz ve Ahmet Sayar...
Mücahit CAN

Mücahit CAN

Diyarinsesi.Org yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Ailemiz ve Ahmet Sayar...

A+A-

Cumhuriyetten sonra aile büyüklerimizin bir kısmı idam ediliyor. Bir kısmı çatışmalarda şehit düşüyor. Bir kısmının mal varlığı ellerinden alınıp sürgüne gönderiliyor. Bir kısmı da yıllarca kaçak duruma düşüyor. Aile, affın çıkmasıyla beraber ancak memleketine geri dönebiliyor.

Bu arada farklı soy ismi alınmaya zorlanıyor. Bunlardan bir tanesi de 'Sayar' soy ismidir. Bugün sayıları binleri bulan 12 farklı soyadına mensup akrabaların hepsi, birkaç kuşak yukarıda birleşiyor. Sülalemizin asıl ismi ise, 'Mala Bukarki' dir.

Aile büyüklerimizden Şeyh Seyithan Sayar sürgünden önce Diyarbakır'da, kardeşi Şeyh Hikmet Sayar ise Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde sürgünde dünyaya gelmişti. İki kardeş, af'la birlikte Diyarbakır'a döndükten sonra genç yaşlarından itibaren tüm ömürlerini babalarının izinde, bölgelerindeki kan davalarını barışla sonlandırmak için geçirdiler.

Şeyh Hikmet Sayar yirmi yıl önce vefat etti. Çok iyi hatırlıyorum; bölgemizin ilim ve irfan adamları başta olmak üzere, onu tanıyan veya ismini duyan herkes üzülüyordu. Taziyesi çok kalabalıktı. Haftalarca devam etti.

Şeyh Seyithan Sayar ise henüz kırk-kırk beş yaşlarında bir barışma davasına giderken geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralandı. Aldığı darbeler yüzünden uzun yıllar tedavi gördü. Fakat iyileşmeden yaklaşık on beş yıl önce, o da Hakkın rahmetine kavuştu. Yani, Hak için halka hizmet yolunda şehit oldu.

Ailenin bir genci olarak onlara hizmet edenlerden biriydim. Haksızlığa karşı hep mazlumun yanında oldular. Kalpleri iman doluydu. Bazen onlara daha fazla hizmet edemediğim için hayıflanıyorum. Gerçekten örnek insanlardı. Allah her ikisine de rahmet etsin...

Şeyh Hikmet'in oğullarından Ahmet Sayar ile uzun yıllardır birlikte çalışıyoruz. Kısmetse yaklaşan Ticaret Odası seçimlerinde grubunda aday olacak. Onu çok iyi tanıyan biri olarak bana düşen, kendisiyle ilgili birkaç söz söylemektir.

Ahmet Sayar; her şeyden önce dürüst ve güvenilirdir. Bölgemizin özelliklerine vakıftır. Muhakeme gücü yüksektir. Halkımızın değerlerine son derece bağlıdır. Asla ihanet etmez. Beşeri ilişkileri gelişmiştir. Vefalı, mütevazı ve duygusaldır. Fakat aynı zamanda analitik düşünür. Duyguları düşüncelerine hâkim olmaz. Güçlü bir iradeye sahiptir.

Ben de dâhil hiç kimsenin tesiri altında kalmaz. Kararlarında realisttir. Başarıya odaklı, yönetim ve organizasyon konusunda yetişmiş bir beyindir. Memleketin maslahatına hizmetleri olan ve yaptıklarıyla iz bırakan bir babanın oğludur. Üniversite mezunu, otuz beş yaşında tecrübeli genç bir yöneticidir.

Ahmet Sayar'a oy verecek olan dostlarımız emin olsunlar ki, 'liyakatli birini' Diyarbakır Ticaret Odamızın yönetimine seçmiş olacaklar. Kendisini yürekten destekliyorum. Onunla birlikte bu hizmet yarışında aday olacak tüm hemşerilerimize de başarılar diliyorum...

Mücahit Can

Önceki ve Sonraki Yazılar