1. YAZARLAR

  2. Saffet AZBAY

  3. 'Acınacak halde olan kimlerdir?'
Saffet AZBAY

Saffet AZBAY

Gazeteci ve Televizyon Program S
Yazarın Tüm Yazıları >

'Acınacak halde olan kimlerdir?'

A+A-

Spor kulüpleri kentlerin aynasıdır. Aynı zamanda imajı,tanıtımı, vizyonudur. Bir kentin ana kulübü dibe vurmuşsa, perişan hale gelmişse o kentin siyaseti, ekonomisi, imajı kısacası neyi varsa hepsi bataklığa sürüklenmiş demektir. Ben bir gazeteci olmayı bir yana bırakın bir vatandaş olarak gelinen noktadan dolayı utanıyorum peki bu kentin seçilmişleri hiç mi kendilerine pay çıkarmıyor?. Girin sosyal paylaşım sitelerine, ülkenin her yanında Diyarbakır düşmanlığıyla yanıp tutuşanlar Diyarbakırspor'un düştüğü durum üzerinden koca kentle ne derece alay ediyor. Neredeyse zil takıp oynayacaklar. Haber sitelerine düşen haber ve yorumlarla Diyarbakırspor'un değil Diyarbakır'ın onuru ayaklar altına alınmış. 45 yıllık kulüpte yemek çıkmıyor, futbolcular idman yapamıyor, kulüp otobüsü benzin bulamıyor. 4 futbolcunun lisans tescili yapılacak ama dikkat edin 1.2 trilyon değil bin 200 TL para yok. Geçen hafta malzeme sorunundan dolayı takım az daha maça çıkamıyordu. Bu haftaki maça da çıkmama tehlikesi vardır. Parası olmayan ancak yüreği bu kulüp için atan taraftarlar kahroluyor. Sakın kimse Diyarbakırspor acınacak haldedir demesin, acınacak halde olan başta 3.5 ay oyalama taktiği yapan son yönetim olmak üzere kulübü bu hale getiren ihanet şerbeti içmiş eski yöneticiler ile aldıkları oylara ihanet edercesine Diyarbakırspor'u yüzüstü bırakan bu memleketin seçilmişleridir. Bakın daha önce atanmışları eleştiriyordu ama artık eleştirmeyeceğim.

Vali ,kentin mülkü amiri ve hükümeti temsil eder ama nihayetinde bizim seçtiğimiz biri değil. Önce hesabı seçilmişlere sormalıyız. Kime mi?. Geçmişte kulübe yardım eden ancak 2009'daki şampiyonluk gecesinde BDP ile AK Parti arasında aynı yıl yapılacak yerel seçimleri siyaset malzemesi yaparak yuhalama terbiyesizliğini yapan memleket düşmanlarına kızarak koca kenti cezalandırmaya çalışan bakanı. Siyasette küsme yoktur, çünkü sizi o makamlara halk getiriyor. Sen her şeye rağmen son seçimde 240 bin oy aldığın kentin spordaki eğlencesini susturmaya çalışıyorsun. Böyle yaparak o provokatörlerin amaçlarına hizmet etmiş olmuyor musun?.

Milletvekilleri…Seçimden önce Diyarbakırspor'la ilgili ne vaatler verdiğinizi ben şahsen biliyorum.Bunları burada açıklarsam seçmenin yüzüne nasıl bakacaksınız?.Hani Diyarbakırspor'u omuzlayacaktınız,hani yeni stat ve spor tesisleri yapılacaktı?.Bunları özelikle iktidar partisi için yazıyorum. Diyarbakırspor kulübü bugün skandallarla Türkiye spor kamuoyunun maskarası oluyorsa aldığınız oyların vicdan azabını duymuyor musunuz?. Eğer Diyarbakırspor'u cezalandırma kararı alan siyasi mekanizmalar sizin kulağınıza bir şeyler fısıldamışsa ve bu bir hükümet politikası haline gelmişse açık açık deklare edin ki halkın sizden hiçbir umudu kalmasın.


Her alanda taban tabana zıt olan AK Parti ile BDP arasında Diyarbakırspor'u yok etme konusunda mükemmel bir 'müzakere' var gibi. Her iki tarafın seçilmişleri de olup bitenlere sağır,tarihe karışması için sevinircesine bir anlayış içindedir. Öyle olmasaydı en ufak bir hareketle kurtulması mümkün olan kulüp için bir şeyler yapmazlar mıydı?. Demek ki Diyarbakır'ın en büyük sivil toplum gücü ve ortak değeri olan Diyarbakırspor'un sahneden çekilmesi her iki tarafın da istediği bir şeydir. Türkiye'de kentlerin ana spor kulüplerine sahip çıkmayan tek siyasi erkan ve belediyeler Diyarbakır'dadır. Diyarbakırspor'un olmadığı yerde spora destek adı altında yapılan çalışmaların hiçbir kıymeyi harbiyesi yoktur.


Evet, Diyarbakırspor'u yok etme konusunda Diyarbakır'da egemen olan merkezi ve yerel güçler ile siyasi arenada bir uzlaşı var ,bunu bozacak tek etken halktır. Fakat o halk da taraflar arasında duygu olarak tutsak olmuş durumda. O halktan ses çıkmaz,o halk sadece ister,bekler ama verdiği oylara ihanet edenlere hesabını sormayı bir türlü becermez.Ey halkım,bu kentin Diyarbakırspor'dan başka ortak paydası kaldı mı?.Senin seçtiklerin kentin hangi sorunu için bir araya gelerek kafa yoruyor?.Bak işte Diyarbakırspor'u da bitiriyorlar.Halen hesap sormayacak mısın?.
Sonuç olarak ;borçlar vs hikaye. Mesele çok derindir. Bugün borç bahanesini öne sürenler bu borçları yaratan zihniyetteki yöneticileri de ya iş başına getirenlerdir ya da sessiz kalanlardır. Diyarbakırspor'un borcu 20 milyon,Elazığ'ın 30,Antep'in 40 ve Samsun'un en az o kadardır.Peki bu kulüpler aynı durumda mı?.

Bu halkın oylarıyla seçilenler samimi olsa ve gerçekten isterse ne borç kalır, ne de Diyarbakırspor bu durumda olur. Diyarbakırspor biterse bunlar yeni projeler üretecek sporda diye avunanlar varsa onlar da büyük yanılgı içindedir. Diyarbakırspor'u gözden çıkaran zihniyet emin olun ki bu kente karşı iyi niyet beslemiyordur. Boşta kalan kulübün günlük ihtiyaçlarını karşılamaktan aciz bir anlayış mı Diyarbakırspor'dan boşalan alanı başka bir kulüp projesiyle dolduracak?.Buna ancak gülünür.

Önceki ve Sonraki Yazılar