1. YAZARLAR

  2. Ali Fikri IŞIK

  3. Açılış Şahane, Oyun Panik
Ali Fikri IŞIK

Ali Fikri IŞIK

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Açılış Şahane, Oyun Panik

A+A-

İlk 45 dakikada oynanan oyunun somut karakterine baktığımızda, tuhaf bir ikiliğin farkına varmamak sanki imkansız. Beşiktaş bir taraftan hızlı ve dikine paslarla biran önce rakip ceza sahasına inmeye çalışırken, tam da bu eylemi gerçekleştirirken, takımın diğer yarısı olan defans bloğu neredeyse kendi kalesinin önünde, mozole nöbetindeki askerler gibi görev yerini terk etmeye niyetli görünmüyordu.

 

Çok paslı, döngülü oyun tarzının Türkiye'li mucidi olan Şenol Güneş, ligin finali yavaş yavaş belirirken, galiba garantili sonuç uğruna bu oyunu deforme etmeyi göze almış görünüyor.  Takımın hücum eden yapıları ile, takımın defansından sorumlu tuttuğu yapılar arasında neredeyse Konya Ovası'nı andıran boşluk, sadece Beşiktaş'ın dinamik oyununu bozmakla kalmıyor, aynı zamanda en pasif rakibin bile iştahını kabartarak oyuna ortak olmasını sağlıyor.

 

Şenol Güneş stoperlerini 10 metre daha ileri sürmeden, bu eylemiyle takımın hem hücumda hem savunmada birliğini sağlamadan ne rakip üstünde baskı kurulabilir, ne oyunu rakip yarı sahada oynama avantajı ele geçirilir, ne de hücum sonrası dönen ikinci topları tekrar kazanıp bundan sonuç üretme imkanları doğabilir.

 

Sözünü ettiğimiz deformasyon yukarıda sıraladığımız bu olumsuz tablonun mimarı ve bereketli tanrıçası olmakla kalmıyor elbette; bu dezavantajı kapatmak için takım döngülü kısa pas oyunundan vazgeçip, mümkün olan en dik şekilde doğrudan hücum etmeye yöneliyor. Kısaca bu şahane oyunun babası, mucidi, herşeyi olan Şenol Güneş belki de kendine rağmen evladını yemeye çalışan o mitolojik kahraman gibi yeni trajedinin altına imza atmaya hazırlanıyor.

 

İlk yarıdaki hantal oyunun nedenlerinden biri de hiç kuşkusuz birkaç haftadır isabetli pas yüzdesi düşen Sosa'nın bu kötü alışkanlığını sürdürmesi ve oyundaki görüntüsünü ancak hücum obezi olarak ifade edebileceğimiz Quaresma'nın kaplumbağa hızını andıran ağır çekim bütün davranış ve tutumları.. Quaresma'lı Beşiktaş sahada 10 kişi oynayan Beşiktaş'tır.

 

Tam da bu noktada çağdaş futbolun asla kabul etmeye yanaşmayacağı bir tespitte bulunalım: Quaresma'nın muz ortalarına bel bağlayan ve bunu bir hücum biçimiymiş gibi bize yutturmaya çalışan herkes sadece bize yalan söylemekle kalmıyor, aynı zamanda adı futbol olan bu şahane oyuna çok zalimce ihanet ediyor.

 

88. dakikada Bursaspor ceza sahasının içinde gol için en uygun pozisyonda olan Oğuzhan'ı tercih etmeyip, doğrudan kaleye vurmayı tercih eden Sosa'nın psikolojisi, kararsızlığı ya da adına ne derseniz deyin bu durumu anlatan olgu Şenol Güneş oyunundaki büyük çatlağın belirtilerinden biridir.

 

Vodafone Arena'nın açılışı çok görkemliydi ve Beşiktaş taraftarı her zaman olduğu gibi şahaneydi. Oyun vasat, Quaresma çirkindi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT