1. YAZARLAR

  2. İhsan YILMAZ

  3. Açar, “Güçlü aile, güçlü toplum”
İhsan YILMAZ

İhsan YILMAZ

Gazeteci ve Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Açar, “Güçlü aile, güçlü toplum”

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, “Güçlü aile, güçlü toplum” anlayışıyla yerinde, etkin ve hızlı hizmete yönelik çalışmalarımız aralıksız devam ettiğini söyledi.
  
Aile ve Sosyal Politikalarda topluma yönelik hizmetlere her gün bir yenisi eklenmekte; Aile ve toplum hizmetlerinden, çocuklara, kadınlara, engelli ve yaşlılara, şehit yakını ve gazilere yönelik hizmetlerle her gün daha da artan bir hizmet ağı ve görev sorumluluğu bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Diyarbakır’da büyümeye devam etmektedir.
 
"EV EV GEZEREK VATANDAŞLARI DİNİYORUZ"
 
Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, Diyarbakır ilimizde yaşayan yoksul ve yardıma muhtaç tüm vatandaşlarımızı ziyaret ederek sorunlarını bizzat kendilerinde dinleyerek yeni bir anlayış geliştirdik. Biz halkımıza hizmet etmek, halkımızın yaralarını sarmak için mesai arkadaşlarımızda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalar kapsamında geliştirdiğimiz “Güçlü aile, güçlü toplum” anlayışıyla vatandaşlarımıza hem yerinden, hem de etkin ve hızlı hizmete vererek çalışmalarımız zaman içerisinde artarak devam ettiğini" söyledi.
 
"EVLİLİK ÖNCESİ EĞİTİM"
 
Diyarbakır Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Halit Açar, "Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız protokolle “evde bakım ve sağlık hizmeti” ve yine Büyükşehir, Kayapınar, Sur ve Yenişehir Belediyeleri ile yaptığımız protokolle “evlilik öncesi eğitim” faaliyetleri Kentimizde ilk defa yaygın bir şekilde hayata geçirilen önemli hizmetlerdendir. Bu hizmetler çerçevesinde halkımızın daha sağlık bir evliliğin temelini atması için eğitimin şarttır" dedi.  
 
"AİLE SOSYAL DESTEK PROGRAMI"
 
İl Müdürü Açar, "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ülke genelinde uygulamaya koyduğu ileri ve çağdaş hizmet modeli olan “Aile Sosyal Destek Programı” çerçevesinde Kentimizde başlatılan hane ziyaretleri ile sosyal devletin ileri düzeyde tezahürü gerçekleşmektedir. Hazırlanan il strateji eylem planı çerçevesinde kadına yönelik şiddetle mücadele daha etkin hale geldi. Erken yaşta evlilik sorununu yok etmeye yönelik mücadeleye, hazırlanan il strateji eylem planı çerçevesinde başlanmış durumda.

Koruma ve bakım altındaki çocukları milletin emaneti olarak gören anlayışla, çocukların zihin, ruh ve beden açısından daha sağlıklı gelişimleri ile toplumla bütünleşmeleri için yuva ve yurt hizmet modelinden ev tipi hizmet modeline geçildi. Bu doğrultuda on dört olan çocuk evleri sayısı yirmi dörde çıkarıldı. Beş adet villadan oluşan çocuk evleri sitesini açılarak, çocuklar buraya nakledildi. Çocuk yuvası ve kız yetiştirme yurdukapatıldı.

Kapatılan yuvanın, çocuk evleri sitesine dönüşümü için çalışmalar devam ediyor" diye ifade etti.
 
3 BÜYÜK İLÇEYE SOSYAL HİZMET MERKEZİ AÇTIK
 
Açar, "Aile ve Sosyal Politikalar’ın Hizmetleri Diyarbakır’da toplumu tüm kesimlerini Sarıyor. Yerinde ve Hızlı hizmet amcayıyla Silvan, Ergani ve Bismil ilçelerimizde açılan Sosyal Hizmet Merkezlerimiz vatandaşlarımıza hizmete vermeye hazır hale getirildi. Halihazırda mevcut bulunan Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir olmak üzere 4 adet sosyal hizmet merkezine 3 yeni sosyal hizmet merkez daha eklenerek bu sayı 7'ye çıkarılmıştır. Silvan, Bismil ve Ergani İlçelerine Sosyal Hizmet Merkezi açılması çalışmalarında sona doğru gelindi; Silvan Sosyal Hizmet Merkezi hizmet vermeye başladı. Sosyal Hizmet Merkezi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, toplumun her kesimini kapsayan hizmetlerini ilçe düzeyinde gerçekleştirecek. Merkez, Silvan ile beraber Hazro ilçesine de hizmet verecek. İki ilçenin nüfusu iki yüz bin dolayındadır. Bu ilçelerimizde açılan müdürlüklerimizde, Kuruluş müdürü, müdür yardımcısı, idari memur ve hizmetlilerin yanı sıra, psikolog, sosyolog, sosyal çalışmacı ve öğretmenler kadrolarında yaklaşık otuz beş personelin görev yapacağı Merkez, ilçenin gelişimine ivme kazandıracağı gibi ilçe ekonomisine de ciddi bir ekonomi kazanım sağlayacaktır" dedi.

SOSYAL HİZMET MERKEZİNİN GÖREVLERİ
 
İl Müdürü Açar, "Aile bütünlüğünün korunması ve aile refahının artırılmasına yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. Çocukların ve gençlerin sağlıklı gelişimini temin etmek üzere; çocuklara ve gençlere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Kadınların toplumsal hayatın tüm alanlarında hak, fırsat ve imkânlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamak üzere; kadınlara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Engellilerin ve yaşlıların toplumsal hayata etkin biçimde katılmalarını sağlamak üzere; engellilere ve yaşlılara yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

Şehit yakınları ile gazilere yönelik sosyal hizmet faaliyetlerini yürütmek, bu alanda ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile gönüllü kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyonu sağlamak. Öncelikle çocuğun aile içinde yetiştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla aileyi eğitim, danışmanlık ve sosyal ekonomik desteklerle güçlendirmek. Korunmaya, bakıma ve yardıma muhtaç birey ve ailelerin tespit edilmesini, desteklenmesini ve gerekli hizmetlere yönlendirilmesini sağlamak. Kamu kurum ve kuruluşları, gönüllü kuruluşlar ile gerçek ve tüzel kişiler tarafından yürütülen sosyal hizmet faaliyetlerinin, Bakanlıkça belirlenen ilke, usul ve standartlar çerçevesinde inceleme ve denetimini yapmak. Sosyal hizmet faaliyetleriyle bunlardan yararlananlara ilişkin bilgileri, Bakanlıkça merkezî bir sistemde oluşturulacak veri tabanı aracılığıyla işlemek. Birey ve ailelere yönelik eğitsel faaliyet ve projeler yürütmek, konferans, seminer ve benzeri etkinlikler düzenlemek; kültür ve sanat faaliyetlerini gerçekleştirmek. Alan taramasında elde edilen bilgileri değerlendirmek ve bunları ilgili uygulayıcı kurum ve kuruluşlara aktararak hizmetlerin geliştirilmesine ve yeni hizmet modellerinin oluşturulmasına yardımcı olmaktır" diye ifade etti.
 
HİZMET İLKELERİ

Açar, "Birey, aile ve toplumun ihtiyaçları esas alınır. Sorunların yerinde tespiti ve çözümü esastır. Hizmetler, sosyal sorunları çözmeyi ve sosyal riskleri azaltmayı amaçlar. Hizmet politikalarının belirlenmesinde alan tarama analizleri dikkate alınır. Hizmet modellerinin tespitinde, hizmet bölgesinin sosyal, ekonomik ve kültürel yapıları dikkate alınır.
Merkezde, birey ve ailenin kendi başına sorun çözme kapasitesi ve sosyal refahını artırmaya yönelik önleyici, eğitici, geliştirici, rehberlik ve danışmanlık hizmetleri verilir. Hizmetin planlanması ve sunumunda hizmet bölgesinde bulunan 29/5/1986 tarihli ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu hükümlerine göre kurulan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları ile diğer paydaş kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılır. Toplumun bilgi ve farkındalığını artırmaya yönelik eğitim, kültür, sanat ve benzeri alanlarda faaliyetler yapılır. Hizmetler, merkezin sorumlu olduğu hizmet bölgesinin tümünü kapsar. Hizmet sunumu ve önceliklerin belirlenmesi risk esaslı olarak yapılır" dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT