26 Ekim 2016 Çarşamba
 • Diyarbakır13 °C
 • İstanbul14 °C
 • Ankara-2 °C
 • Antalya16 °C
 • İzmir13 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  125,756
  %0.44
 • Dolar
  3,0719
  %-0.40
 • Euro
  3,3449
  %-0.29
Celal GÜNEY


30 Yıl aradan sonra

19 Haziran 2014 Perşembe 00:24

1984 Diyarbakır Ticaret Lisesi Mezunları olarak, 30 yıl aradan sonra aynı sıralarda buluşmanın heyecanını yaşadık. Zaman ve kader hepimizi bir yerlere serpiştirmişti. Neredeyse ülkenin dört bir yanından, hatta yurt dışından bile gelen arkadaşlarımız oldu.

Aradan geçen o koca yıllar bir bakmışsın su gibi akıp gitmiş. Neredeyse hepimiz çoluk, çocuk, torun torbaya karışarak tekrar biraraya geldik. Belki hepimizin saçları bembeyaz olsa da o güzel, saf ve duru kalpler aynı heyecanla atıyordu. Herkes birbirine sarılıyor göz yaşları ve sevinç çığlıkları da aynı anda havada uçuşuyordu. 

30 yıl sonunda geçen zaman diliminde aramızdan ayrılanlar, vefat eden arkadaşlarımız, annesini, babasını, kardeşini, çocuğunu, hatta çok genç yaşta hayatının baharında yavrularını bile kaybeden arkadaşlarımızı duyunca üzüntüden kahrolduk. Ne yaparsan yap kaderin önüne geçilemiyor. Kimin ne yaşayacağının tek takdiri sadece Allah'dır.. Bu nedenle takdir ilahi demekten başka bir şey maalesef yapamıyoruz.

Bu organizasyonu gerçekleştirmek için aylar öncesinden facebookta gruplar kurduk ve organize olarak,  kadim şehrimizde buluştuk. İşte sosyal medyanın doğru yönde kullanılmasının faydalarını da bu şekilde görmüş olduk.

Diyarbakır'da doğup büyümemize rağmen inanın, bu kenti ilk kez bu kadar yakından ve doğru bir şekilde tanımanın utancını itiraf etmeliyim. Sağolsun Filiz Çakmen arkadaşımızın sayesinde Valiliğin görevlendirdiği rehber eşliğinde kentimizi bir uçtan bir uca ilkokul öğrencileri gibi şen şakrak bir şekilde gezdik.  O muhteşem 5 bin yıllık tarihimizi bir kez daha hem de doğru bir şekilde öğrenmiş olduk. 

GAZİ KÖŞKÜ - GİRİŞ ÇIKIŞ 1 TL

Gazi Köşkünde akşam yemeği ve müzik eğlence için buluştuk. Anlayamadığım olay buraya girerken kelle başı alınan 1 TL'yi bu kenti yönetenlere açıkcası hiç yakıştıramadım. Mesire alanı girişine konulan bekçi başı girenleri durdurarak ver bakalım 1 Lira. Bu ne kadar ayıp bir durum, bu durumu görmeyenlerin bir kez daha bu durumu gözden geçirmelerini diliyorum. Orası halkın diyorlar ama para vermeden de giremezsin, bu hangi akla, hangi mantığa bu parayı alıyorlar bunu bir sorgulasınlar bakalım. Diğer bir konuda Gazi Köşkü'nün maalesef pislikten geçilemediği, düzensizlik, kusura bakmayın ama buradan hangi kurum sorumluysa gelsin bir görsün bakalım.

HANİ NERDE METRO

Belediye tarafından 2014 yılında başlayacağı daha önce duyurulan, İller Bankası tarafından onaylanmış olan ana ulaşım planına göre 14 Km'lik, 18 duraklı metronun esamesi halen görülmüyor. Seçimler bitti ancak başkanlar halen icraata bir türlü başlayamadılar anlaşılan. Vatandaş başkanlardan siyaseti artık bir tarafa bırakarak bir an önce icraat bekliyor.  Çünkü bu kente hizmet etmenin kutsallığını ve onurunu yaşıyorlar, bu onuru halka hizmet ederek haketmeleri gerekiyor. Bunu da çok nacizane bir şekilde kendilerine duyuralım.

DÖRTYOL - BALIKÇILARBAŞI (GAZİ CADDESİ)

Dörtyol'dan Balıkçılarbaşı'na uzanan o cadde maalesef çok kötü bir görünümde. Diyarbakır'ın tarihi mekanlarına açılan o caddede adım atmak neredeyse imkansız hale gelmiş. Daha önce Ekinciler Caddesini Trafiğe kapatın diye yazmıştım, bu cadde orayı ikiye katlar. Kaldırımlar maalesef işportacıdan geçilmez bir durumda. Oradaki esnafa yazık. Temizlik desen yok, trafik allak bullak. Burası için tek çözüm bu caddenin de acilen trafiğe kapatılması ve Nostaljik Tramvaydır. Zaten çok daralan caddede bir de sabahtan itibaren esnafın araçlarını cadde kenarlarına parketmesi sonrası caddenin durumu içler acısı. Nostaljik tramvay, Dörtyoldan başlar, Suriçini dolaşabilir. Modern kentleşmede artık tarihi alanların  çoğu trafiğe kapatılmaktadır. 

O cadde üzerinde satış yapan klasikleşmiş şerbetçileri ne denetleyen bir birim, ne de organize edebilecek bir kurum o kentte henüz yerleşmemiş. Oysaki giyimlerinden kuşamlarına, tasları sallama şekillerine kadar nasıl olması gerektiğini kendilerine anlatacak birileri olması gerekir. Ayakkabı boyacılarının bile hepsinin bir bir elden geçirilerek hem korumaya alınır, hem de tarihi bir hava kazandırılabilir. Sadece onlar değil kaldırımları işgal eden diğer tüm İşportacıları Belediyelerin bir şekilde disipline etmesi gerekmiyor mu? 

Birde maalesef kentin çok önemli bir otopark sorunu olduğu apaçık ortada. Belediyelerin bu noktada maalesef sınıfta kaldıkları görülüyor.

Bu yazı toplam 7297 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
YORUMLAR
.
recep aydın
celal bey tespileriniz yerinde ancak he siz hem bizler bazen hangi memlekette yaşadığımızı unutuyoruz,yerel yöneticilerimiz hiç bir zaman yerel halk tan olmadıkça,yerel yöneticilerimiz küçük ken bu kentin küçelerinde hiç gezmemişki,hiç fatihpaşa hamamına gitmemişki,hiç yıldız da top oynamamışki,hiç hevsel bahçelernde deli bardağ yememişki,hiç küpeli ve dıngılava havzuna gitmemişki,hepsi ihraç mahsülü olduklarından anlattıklarınızı anlamazlar bunu siz ve bizler bilir anlarız kalın sağlıcakla..
19 Haziran 2014 Perşembe 10:21
78.161.8.220
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com