28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır15 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara14 °C
 • Antalya27 °C
 • İzmir20 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,378
  %0.32
 • Dolar
  3,1107
  %0.01
 • Euro
  3,4026
  %0.43
Celal GÜNEY


255 YTL harca harca bitmez.

03 Eylül 2008 23:43

Devletin resmi istatistik kuruımu TÜİK Tükiye'de dört kişilik bir ailenin Ağustos ayı aylık açlık sınırını açıkladı; 255 YTL. Harca harca bitmez.. Bu değerlendirmeyi bir de TÜRK-İŞ yapıyor ve açlık sınırı 730 YTL olarak açıklıyor.  Şimdi hangisine inanmak lazım. Arada ki fark öyle böyle değil neredeyse üç kat, ya bu işte bir yanlışlık var, ya da biz hesap yapmayı bilmiyoruz.

İnsanın içinde kahkaha atası geliyor,dört kişilik bir ailesiniz ve 255 YTL kazanıyorsanız aç kalmassınız, eğer bu rakamın altında kazanırsanız aç kaldınız demektir. Bunun başka bir açıklaması var mı?.

Bunlar bu ülkede yaşamıyorlar mı, çarşıdan, pazardan hiç mi haberleri yok. Bunun adı halkla alay etmek değil de nedir.

Bu kurumda çalışan bir memur hiç mi simit almıyor, simitin fiyatı 75 kuruş, yani 4 kişilik bir aile günde üç öğün sadece simit alıp yeseler, 0,75(simit) x 4(aile birey sayısı) x 3(öğün) x 30(gün sayısı) = 360 YTL ediyor, bakın daha simitin yanına çay bile koyamadık. ama para yetmedi bile. Bu hesap çok mu zor, dört tane çarpma işlemi yaptık sanırım zor olmasa gerek. Sizin değerlendirmeniz ve yaptığınız istatistik buysa vay  vatandaşının haline.    

Şimdi burdan sormak gerek, bu değerlendirmeyi veya bu sonucu kim veya kimler bulup hesaplamışlarsa, kendilerine günde 8,5 YTL verip ve bir ay yaşamalarını istemek lazım, eğer bu parayla bir ay boyunca aileleri ile birlikte karınlarını doyurabilirlerse hepsini alınlarından öpmek lazım.  Kimseyi güldürmeyin, yazık koskoca bir kurumdan,  böyle saçma sapan değerlendirmeler gelirse kimsenin bu kuruma güveni kalmaz..

Yıllardır açıklanan enflasyon değerlendirmeleri de bu hesapla yapılıyorsa,  ülkenin ekonomisi de bu değerlere göre değerlendiriliyor demektir. Yukarıda ki değerlendirmeden sonra artık yapılacak yorum ya da söyleyecek kelime bulamıyorum. En güzel yorumu halk yapacaktır zaten.

Bu yazı toplam 852 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com