1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. Ortalık Toz Duman
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

Ortalık Toz Duman

A+A-

   Ortalık toz duman, göz gözü görmüyor, kim kiminle ve nerede bilinmezlere gebe, kurtlar puslu havaları severler, ortalıkta kurtlar cirit atmakta, birileri birilerine yakın geldiğinden, kendi saflarına kaydırılmaktadır.


     Satranç  oynanıyor, habire hamleler yapılıyor, hamle üstüne hamle, cepheler gözlenmekte, istemem yan cebime koy diyenler mi, arkasını dönüp kıs kıs gülenler mi, daha neler neler, bir de tam görüntü alınacakken, manzara resimleri veya müzelerden kopyalanan vazo resimleri boy göstermekte.


     Hükümet temkinli olmaya çalışıyor, tam da bu zamanlar da olması gereken birlik ve beraberlik görüntüleri aranmaktadır. İktidar partisi, içinde çürümeye yüz tutmuş, kahverengi görüntüsü sırıtmaya başlamış çürük elmaları varsa, onu tespit etmek zorundadır, önümüzdeki seçimlerdeki adaylarını da seçerken daha ince eleyip sık dokumak zorundadır. Höt deyince saf değiştirecek çürük elmalarla yola çıkmanın, statükoyu değiştirmenin mümkün olmayacağını bilmelidir, Güneş motel modellerini bilmeyenler yoktur, saflarda öne çıkanlar, arkada hareket kollayanlar da gözden kaçırılmamalıdır, ideali olan ve bir şeyleri değiştirmekte, ülkeyi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmakta ideali olanların takip etmesi gereken hususlardır bunlar.


     Aslında bir şeyi yıkıp yeniden yapmak, kolaydır elbet, ancak var olan bir şeyi dönüştürmeye çalışmak, köklü revizyonlara gitmek, elbette zoru başarmaktır. Alışkanlıkların bıraktırılması elbette zordur, deveye hendek atlatmak gibidir. Zoru başarmak safların sıklığı ve kadroların sağlamlığıyla ilgilidir. Halktan gücünü almayan hiçbir hareket, uzun vadeli olamaz, hep halk ayakları sakat olur ve düşme tehlikesi her an için gündemi oluşturur. Bu gün için hükümet halkın aslında ekonomik açıdan zayıflaması nedeniyle var olan güvenini kaybetmeye aday görülmektedir, ancak karşısında halkın güvenini alabilecek alternatif olmadığından, güven sürüyor gibi görünmektedir. Kiminle konuşsam söylediği şey iyi gitmiyor, tabiî ki ekonomik açıdan, ancak bir de şunu soruyor, yok arkadaş güven sağlayacak bir oluşum yok ki, o tarafa yönelelim demektedirler.


     Vatandaşlar artık boş lafların, sloganların peşinden koşmak istemiyor, çünkü biliyor ki ayağı yere basmayan vaatler, sloganlaşan balonlar gibidirler, bir iğne ucuna kalmıştır patlamaları, umutları parçalamaları daha büyük yıkımlara sebep olacaktı. O nedenle sloganları bırakıp, vaat edilenlerin halka neler getireceği ve nasıl yapılacağının ayakları yere basar şekilde anlatılmasıdır.


     Puslu havanın dağılması iyi bir rüzgâra veya yağmura ihtiyaç duymaktadır. İktidar rahmet yağmurlarını halkın üzerine yağdırdığında daha güçlü olacak ve yeni seçime kadar pusların dağılmasını sağlayacaktır. Demokratik açılımın ayaklarının artık yere basması zorunluluktur, bir de global kriz mi, yerel göz açıklık mı, her ne ise, mağdur, perişan ve yoksulluğa sürüklenen halkın ekonomisinin düzelmesi gerekir.


     Selam ve Saygılarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT