1. YAZARLAR

  2. Sinan KARAKAŞ

  3. ANAYASA ÇALIŞMALARI
Sinan KARAKAŞ

Sinan KARAKAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

ANAYASA ÇALIŞMALARI

A+A-

İktidar partisi anayasanın tümünü değiştiremedi, bari bir paket halinde değiştireyim diye bir girişim başlattı. Paketin içeriği daha çok bu gün gerek iktidar partisini ve gerekse ülkeyi sıkıntıya sokan konuları içermektedir.


     Aslında gecikmiş bir çalışma, adama demezler mi kardeşim bu güne kadar aklınız neredeydi, şunun şurasında genel seçimlere ne kaldı ki. Ama zararın neresinden dönülürse o kârdır. Hele demokratik açılım çalışmaları yapıyorsanız, elbette anayasada bu çalışmaların önünde engel olan maddelerin demokratik açılıma uygun olması gerekir. Bunun için de anayasada uyum çalışmalarının geciktirilmeden yapılması lazımdan öte elzem olmalıdır. 


     Ana muhalefet olsun yavru muhalefet olsun bir türlü anayasanın demokratikleşmesine yeşil ışık yakmak istemiyorlar. Ana muhalefet anladık muhalefette, artık millete de muhalif olmasınlar, bu uzlaşmaz millete rağmenci tutumlarından bir türlü vazgeçmek istemiyorlar. İktidar ne getirirse getirsin muhalefet etmekle milleti karşılarına aldıklarının farkında değiller mi acaba, statükodan yana olmak ne zamana kadar sürecektir.


     Anayasalar milletin kendini yönetmesi için ortaya konan, millet tarafından onaylanan devletin bel kemiği konumunda olan ve bağlayıcılığı olan mutabakat metinleridir. Elbette milletin ihtiyaçları doğrultusunda millet yararına olacak şekilde değiştirilebilinmelidir. Anayasalar ilahi metinler değillerdir.


     Milletin kendi anayasasını yapması kadar doğal bir şey söz konusu değildir. Millet kendi anayasasını yapmalıdır, bunu da temsilci olarak seçtiği parlamento aracılığıyla yapmaktadır ve yapmalıdır. Artık zül gelmelidir, darbe anayasalarıyla yönetilmek, insanımıza da, parlamentomuza da, bu millet ne zaman kendi hür iradesiyle kendi anayasasını yapacaktır, bilemiyorum.


     Milletin önünde engel olanlar ve duvar gibi duranlar, inşallah hiçbir zaman tek başına iktidara sahip olmazlar. Ta ki engel olmaktan vazgeçerler ve milletin önünde duvar gibi durmazlar. 


     On İki Eylül darbesini yapanları koruyan geçici on beşinci madde nihayet kaldırılacak, eğer muhalefet mızıkçılık yapmazsa, her ne kadar yaş haddinden yargılanma söz konusu olamasa da, sembolikte olsa, darbe yapanların yargılanması, önemli bir girişim olacaktır. Ana muhalefet partisi ısrarla on beşinci maddenin kaldırılmasını ve darbecilerin yargılanmasını istiyordu. Şimdi bu paketle test edilecektir ana muhalefet partisi, Halep orda ise arşın burada, buyurun kaldırmak istediğiniz on beşinci maddeyi kaldırın, darbecilerin yargılanmasının önünü açın. 


     Anayasanın tümünün demokratikleşmesi vatandaşların dilek ve temennileridir. Tabi demokratikleşme demokratik bakışın yasaların tümüne ve özellikle seçim barajı denen antidemokratik oranın da milletin temsilcilerinin seçilmesinde engel olmayacak bir seviyeye düşürülmesini sağlaması gerekir.


     Paket halinde de olsa demokratik açılımı destekleyecek olan çalışmaların ve girişimlerin başarılı olmasını diliyorum.


     Selam ve Saygılarımla
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT