28 Ekim 2016 Cuma
 • Diyarbakır14 °C
 • İstanbul13 °C
 • Ankara11 °C
 • Antalya19 °C
 • İzmir17 °C
 • IMKB
  0.00
  %
 • Altın
  127,600
  %0.50
 • Dolar
  3,1054
  %-0.16
 • Euro
  3,3990
  %0.32
Sinan KARAKAŞ


İŞARET VE PAROLA

28 Şubat 2010 Pazar 10:32

   Askerlikte nöbet yerinde bulunana işaret verilir, nöbet mahalline gelecek görevlilere de parola verilir ve iki tarafta hem işareti, hem de parolayı  bilir.  

     Dolayısıyla gelenin görevli olup olmadığını, nöbetçi işareti söyleyerek, gelenden önceden belirlenmiş olan parolanın söylenmesi beklenir. Eğer parola bilinmiyor veya yanlış bir parola söyleniyorsa, bu şekilde bir cevap geliyorsa, bu demektir ki, nöbet mahalline gelenin görevli olmadığı ve nöbet mahallinin tehlike içerisinde olduğuna işarettir. Nöbetçinin zaten nöbet mahallinde bulunmasının sebebi, nöbet mahallini dışarıdan veya görevi olmayan kişilerden korumaktır. Dolayısıyla nöbetçinin bu tehlikeyi gidermesi için talimatlarca belirlenmiş müdahale yöntemi vardır.


     İşaret ve parolayı belirleyen insanlarda, belirlenen işaret ve parolanın, ne nöbetçinin kafasında soru işaretleri ne de nöbet yerini kontrol edecek görevlinin kafasında soru işaretleri bırakmaması ve anlaşılır olması gerekir. Son günlerde söz konusu işaret ve parola tespitinde, ağza alınmaması gereken, hele resmi görevlilerin böylesi hakaret içeren işaret ve parolayı bırakın belgeye yazması, söylemesi bile ihanettir. Bu ne milliyetçiliğe sığar, ne vatanperverliğe sığar ne de insan olmaya sığar. Bunu söyleyebilecek kişinin vatan haini veya ülkemize düşman olan, yabancı memleketlerin vatandaşı olması gerekir. Hem yabancı insanlar bile bu hakareti ağızlarına almazlar bilirler ki, onlar bizim Başbakanımıza hakaret edecek olurlarsa bizim de onların Başbakanlarına hakaret etme hakkımız doğar.


     Bu nasıl bir paranoyadır, bu nasıl bir düşmanlıktır ki, milleti koruması gerekenler milletin Başbakanına hakaret etmektedirler. Anlaşılır bir durum değildir. Hem sen böyle resmi belgeye nasıl böyle bir hakareti yazabiliyorsun, bunun da anlaşılır ve af edilir yanı yoktur.


     Düşünün eğer, gelen kişi söz konusu hakaret kelimesini kabul etmez veya bilmezse nöbetçi o gelen kişiye niçin hakareti tamamlamıyorsun diye müdahale edecektir, belki de ateş edecektir. Silahla hakaret etme veya hakaret etmeyene silahla müdahale etme gibi bir eylemin oluşmasını sağlayacaktır.


     Allah'ım bu bir cinnet hali değilse, bir resmi görevlinin resmi belgeye Başbakana hakaret etme gibi işaret ve parolayı yazması ne ile ifade edilir anlamıyorum. Bunu yazan insanın dağdaki teröristten ne farkı kalır. Onu da okuyanlar yorumlasınlar.

      Allah sonumuzu hayır getirir inşallah.


     Selam ve Saygılarımla

Bu yazı toplam 3560 defa okunmuştur
Yazar makale içeriklerinden sitemiz sorumlu değildir.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
LİNKLER
Güvenli bir şekilde paykasa satın alın!
Copyright ©2007 Diyarın Sesi. Tüm hakları saklıdır.
Siteden yararlanırken gizlilik ilkelerini okumanızı tavsiye ederiz.
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Yazılım: CM Bilişim - Görsel Tasarım: Capitol Medya
Alexa Certified Site Stats for www.siteadı.com