1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Zürih Orkestrası final konserini Kent Terası'nda verdi
Zürih Orkestrası final konserini Kent Terası'nda verdi

Zürih Orkestrası final konserini Kent Terası'nda verdi

Zürih Güzel Sanatlar Akademisi'nin Yaylı Sazlar Orkestrası (ZHdk String) 2013 Diyarbakır turnesinin finalini, Fiskaya Kent Terası'nda verdiği klasik müzik konseriyle yaptı. Açık havada verilen konsere katılım yüksek oldu.

A+A-

İsviçre'nin Zürih Güzel Sanatlar Akademisi'nin pek çok ulustan oluşan Yaylı Sazlar Orkestrası, 3 yıldan bu yana Kürtçe sanat eğitimi yapan Büyükşehir Belediyesi Aram Tigran Kent Konservatuarı'nın konuğu olarak Diyarbakır'a gelmişti. İlk konserini 5 Mayıs günü Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu Salonu'nda davetiyeli olarak veren Orkestra, Koma Berxwedan'ın Hernepêş ve Aram Tigran anısına “Ay dîlberê” eserini klasik müzik versiyonuyla çalması izleyicilerin büyük ilgi göstermesini sağlamıştı.

Orkestra 6 Mayıs günü ise Diyarbakır Surp Giragos Kilisesi'nde, 7 Mayıs günü ise Dicle Üniversitesi Kongre Merkezi'nde katılımın yüksek olduğu birer konser vererek, dinleyenlerin büyük beğenisini aldı.

Final konserine katılım yüksek oldu

Son olarak 8 Mayıs Çarşamba günü Fiskaya Kent Terası'nda, açık hava konseri veren Zürih Yaylı Sazlar Orkestrası, klasik müzik eserleriyle dinlemeye gelenlere güzel anlar yaşattı. Önceki konserlerinde klasik müzik versiyonuyla çaldıkları Koma Berxwedan'ın Hernepêş ve Aram Tigran anısına “Ay dîlberê” eserini tekrar yineleyen orkestra büyük alkış topladı.

Final konserine katılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hafize İpek, konser sonunda orkestra üyelerine teşekkür ederek çiçek verdi. İpek, “Böylesi tarihi bir günde, böylesi bir dayanışma takdire şayan bir çalışmadır. Bütün arkadaşlarımı kutluyorum. Orkestraya sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

HABERE YORUM KAT